A kiló nem százat jelent.

Brexit: már sikertörténetekről számolnak be a brit lapok cikkei (amiket a kormány szponzorál)

2021. március 08.
  • Nagy-Britannia jobban teljesít!?
  • Alig két hónap telt el a Brexit óta, de sikertörténetekről számolnak be a vállalkozások az országos és a helyi sajtóban.
  • A dolog szépséghibája, ugyanaz a pár történet jelenik meg mindenütt és mindegyiket a konzervatív brexitpárti Boris Johnson kormánya szponzorálja...
  • "KESMA" brit módra: idehaza a megyei lapokat felvásárló kormányközeli médiaholding ennél sokkal szisztematikusabb, a brit toryknak még van hova fejlődni. 

brexit_kesma.PNG

brexit_kesma2.PNG

A normális újságcikkeknek álcázott, sokszor jelöletlen szponzorált tartalmak ráadásul inkább fiktív vállalkozásokról szólnak. Persze minden változásnak mindig vannak nyertese és vesztesei is, a brexitnek is biztos lesznek haszonélvezői és az is igaz, hogy mindössze két hónap után nem lehet mérleget vonni. A kormánypropaganda célja nyilván az, hogy olyan látszat alakuljon ki a közvéleményben, hogy a megnövekedett bürokrácia csak egyes felkészületlen vállalkozások számára okozott kihívást. A kisexportőrök számára valóban leküzdhetetlen akadállyá vált az olykor a vámmentességhez szükséges hetvenoldalas formanyomtatványok kitöltése, anélkül pedig egyszerűen lehetetlen külkereskedelmet bonyolítani.

gdp_150121.png

A brit exportőrök 49%-a jelentett nehézségeket, a januári export pedig 68%-kal esett vissza, ami túlmutat a gazdasági visszaesésen. Bár nyilván a lockdown második évében egyre nehezebb szétszálazni, mi okoz nagyobb kihívást: a brexithez való alkalmazkodás vagy a lezárások. Az is igaz, hogy minden kezdet nehéz és van élet az EU-n kívül is. Csak eddig a brit vállalkozások az EU-n belül éltek. És ha a britek nem hajlandók enni a halászaik halából és kagylójából, csak az európaiak, akkor belföldi értékesítésben reménykedni nem lehet, az áru egyszerűen ránk rohad. 

A lockdown miatt bekövetkező 10%-os GDP zuhanás, 32%-os visszaesés a feldolgozóiparban nagyobb sokk valószínűleg a brit gazdaság számára, mint a brexit. 

Bár a jelenlegi kormányfő arcával sikerre vitt brexitkampány üzenetei arról szóltak, hogy mennyivel jobb lesz majd az Unión kívül anyagilag az átlagbritnek, ezt biztos nem igazolja most semmi. Sőt Boris Johnson miniszterelnök már úgy véli, hogy a brexit jelentősége nem is gazdasági, hanem politikai: az ország visszanyerte szuverenitását. A mostani nehézségeket (eufemizmus) egyszerű gyerekbetegségnek látja. Az igazat megvallva valószínűsíthető, hogy hosszútávon sem gazdasági előnye, sem hátránya nem lehet egy uniós tagságnak vagy egy kilépésnek. Aki ilyesmivel kábít az tagadja a gazdaság törvényszerűségeit vagy nem érti az arbitrázs működését. A torta végül nem lehet sem nagyobb sem kisebb, mégha másmilyen is lesz. A különbségek idővel ki kell egyenlítődjenek.

kesma.jpg

Legyünk együttérzők a mindenkori kormányfőkkel! Érthető, hogy Boris Johnsonnak is hasonló propagandagépezetre van most szüksége, mint magyar kollegájának. A kormányhoz közelálló médiaholdinghoz, a KESMA-hoz hasonlóan kopipészt tartalomgyártás csak akkor lepleződik le, ha a lapokat egymás mellé tesszük és azt látjuk, hogy mindenütt ugyanúgy egy Anthony és egy Martin oldotta meg azt, amit a szomszédunk nem. A kisvállalkozások egész biztosan bajban vannak, hiszen a brexit-megállapodás 1600 oldalas szövege december 26-án lett megismerhető mindössze (szabadidejében mindenki azt bújja, nem?), hiába tartott négy évig is maga a brexit-folyamat a népszavazástól a megvalósulásig. Érthető, hogy ez nem mehet zökkenőmentesen. És olcsóbb propagandát gyártani arról, hogy ebben a kormány mennyi sokat segített, mint tényleg segíteni a terheken.

Hosszútávon az EU-nak és a briteknek nem fogja megérni egymás életét megnehezíteni. Brüsszelnek viszont most még példát kell statuálni, nehogy kedvet csináljon a kilépéshez. A britekből így lettek az új görögök.

Az átmenet, akár a belépés, akár a kilépés terheit mindenképpen elszenvedi bármely ország. Magyarország számára az Európai gazdasági közösség előszobájában történő 14 évnyi várakozás sem volt áldozatok nélküli, a piacaink idő előtti megnyitása, és a hazai ipar versenyhátraya miatti veszteség hasonló lehet ahhoz, amit most a britek az ország pollitikai manőveréért megfizetni kénytelenek. 

Hogy mihez kezd Britannia a frissen szerzett szuverenitásával kérdéses. Az egyik ilyen forgatókönyvről a CANZUK-ról már írtam: CANZUK: a BREXIT után feltámad a brit birodalom?

Jelenleg Britannia számára nem az a kihívás, hogy újra birodalommá váljon, hanem hogy ki tudják-e nyitni a boltok ajtaját...

UPDATE: egy olvasó hívta fel a figyelmet rá, hogy január óta a font valóban erősödött az euróhoz képest. A teljes igazság az, hogy a népszavazás után jelentős fontzuhanás zajlott le. A font árfolyammozgása persze nagyobb ingadozásokat is mutatott/elszenvedett már ezeknél.

gbp-eur-5y.PNG

A CANZUK-mozgalom címere:

canzuk.png

A blog 2015 végén azért indult, hogy az ideológiai szekértáborokon túllépve tiszta vizet öntsön a pohárba.
Olvasottságunk 2020-ban lépte át az egymilliót.
Posztjainkat számos országos és helyi portál megosztotta vagy hivatkozta az Indextől a Mandinerig, a Mércétől a Propellerig, a Hírolvasótól a Kapuig, a Balmixtől a social mediáig...
Köszönöm, ha lájkolod és megosztod írásainkat, kövess minket: facebook.com/kilonem100, ha támogatni szeretnél: patreon.com/kilonem100 — köszönjük!

A bejegyzés trackback címe:

https://kilonem100.blog.hu/api/trackback/id/tr4416454068

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

alöksz róz 2021.03.08. 17:09:58

"És ha a britek nem hajlandók enni a halászaik halából és kagylójából, csak az európaiak, akkor belföldi értékesítésben reménykedni nem lehet, az áru egyszerűen ránk rohad." - így van, muszáj lesz nekik a belső piacukra támaszkodni.
(legalább nekik van olyan, így sokkal jobb lehetőségeik vannak, mint pl nekünk.)

és sajnálatos módon kénytelenek lesznek s.k. dolgozni is, nem fogják tudni fenntartani h majd behívják dolgozni maguk helyett a k-európai meg indiai féléket

alöksz róz 2021.03.08. 17:11:58

amúgy szidjuk itt a médiát, de kíváncsi vagyok, de lesz-e ezeknek a cikkeknek akkora olvasottsága vagy kommentszáma, mint a koronavírusosoknak :-)

Etniez 2021.03.08. 17:25:07

Hogy mi mennyit szívunk ezzel a Brexit-el, az nem emberi.

Ami érinti a kisembereket jelenleg:
-gazdasági visszaesés (szerencséje Borisnak, hogy nem lehet külön szálazni a covid miattiival)
-inlfáció (9 éve élek itt, én itt még ilyen inflációt nem érzékeltem, minden áru 5-10 pennyvel drágult a boltokban. Minden. Két hónap alatt.) Kíváncsi leszek a negyedéves számokra.
-Utazási korlátozások (vámmentesen vihető áruk, mennyiségek, időkorlátok, jogok, stb)
-Rendelés internetről sokkal bonyolultabb lett és tovább tart.
-GBP/EUR folyamatosan romlik.
-Cégek csődöltek/nek be, mert nem tudnak exportálni EU-ba, nő a munkanélküliség
-City-ből költöznek a cégek Amsterdamban és Frankfurtba (kevesebb adóbevétel, több munkanélküli.
-Csökken a nemzetközi súly és presztízs, kiskutya lett a nagykutya.

Így hirtelen ennyi jutott eszembe. És hogy mivel lett jobb? Kék színe lett az útlevélnek...
Hogy átlettek ezek az emberek baszva...

Persze nem fog összedőlni az UK, ahhoz elég erősek a fundamentumok, de nem értem, mivel, mikor és miért lesz jobb nekünk EU nélkül.

Wildhunt 2021.03.08. 18:55:35

@Etniez: a britek egyszer csak elkezdenek maguk dolgozni.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 00:42:04

@Wildhunt: téves. A brit nem fog dolgozni, mert a termékeik nem versenyképesek. Nem fog dolgozni, mert nincs szakértelme. Nem fog dolgozni, mert sose tette.

midnight coder 2021.03.09. 07:55:32

@Igazamvanvagyigazamvan?: "A brit nem fog dolgozni, mert a termékeik nem versenyképesek. "

Akkor elõbb-utóbb el kell kezdeni. Mert hosszú távon nem lehet abból megélni, hogy a nagypapa és a többi felmenõ az elmúlt 500 évben kurva jól dolgozott. Ezzel amúgy az EU többi nyugati országának is szembesülnie kell pár évtizeden belül. És nekik is megvannak ugyanazok a bajaik mint a briteknek.

midnight coder 2021.03.09. 07:58:46

@Etniez: Az infláció ugyan szar dolog a polgárnak, másrészt a gazdaságnak nem feltétlenül annyira rossz. A kutya pedig utoljára akkor volt nagy, mielõtt beszállt az EU-ba.

midnight coder 2021.03.09. 08:00:51

Magához a cikkhez: és persze az ellenoldali cikkeket csak a jobbító szándék vezérli, azok után még véletlenül sem fizet senki.

Etniez 2021.03.09. 08:26:23

@midnight coder: Magyarországnak is nagyon bevált.

Ez egy megdőlt dogma.

Egyelőre Everyday Joe csak elvesztette a munkáját és mindenre többet kell költeni.
Hogy mivel lesz jobb, az meg jelenleg egyáltalán nem látszik.
Azt mondják az okosok, hogy 5-10 év múlva talán (!!!!!) ott leszünk, ahol az EU-val lennénk most.

Ennyi hülyét egy rakáson.

Etniez 2021.03.09. 08:27:05

@Etniez: költenie, még

Szaros telefon

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 08:43:29

@midnight coder: igen, ez így megy. Te eldöntöd, ők hirtelen elkezdenek dolgozni...
Te, az angol sosem volt dolgos nép. Verekedős, az igen. Hódító, na az volt.
Már Claudius megmondta, sosem értettem Caesart, minek kellett neki Britannia. Búzájuk nincs, asszonyaik csúnyák és lusták, a férfiak nem dolgoznak, de verekedősek, rabszolgának sem lehet eladni őket.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 09:04:50

Kedves cikkíró! Ugyan nem értem, az arbitrázs hogy jön ide, de az elég világos, hogy a britek hosszú távon sem nyernek az elszakadással. Ugyanis nem csak a piacot vesztették el. A szolgáltatások ( elsősorban pénzügyi) adja a gdp 70 %-át. Ennek egy része elmegy Londonból. Miért jönne vissza?
A termékgyártás szintén "kivándorol".
Lásd Lord Dyson , az egyik legnagyobb Brexiter öntését. Kivitte a gyárát Szingapúrba...
Visszajön?
Minden termék megdrágul. Pont a UK legnagyobb piacán. Ezt a versenyhátrányt nem egyszerű kompenzálni, hisz például a munkaerô sem lesz olcsóbb, eltûntek a kelet-európaiak...ez szintén üti a mezőgazdaságot.
Most épp a virágot nincs aki leszedje, aztán majd jön az eper,...stb. Nem gondolom, hogy az idő múlásával ez megoldódna.
Közben az EU szerződik Szingapúrral, Japánnal, az USA-val...a UK csak második a sorban, elônytelenebb feltételekkel, hisz nyolcad akkora piac.

A vita a halászat kòrül forgott...ha belegondolsz, ez is az idiotizmusukat bizonyítja.

nemecsekerno_007 2021.03.09. 09:06:27

Boris Johnsont kizárták a Néppártból.

A kiló nem százat jelent. · kilonem100.blog.hu 2021.03.09. 09:24:49

@Igazamvanvagyigazamvan?: "eltûntek a kelet-európaiak" :)
mondjuk ezt az egyet tudom cáfolni, több országnyi van még mindig belőlünk! :)

A kiló nem százat jelent. · kilonem100.blog.hu 2021.03.09. 09:26:49

@nemecsekerno_007: az ECR-ben voltak tagok a brit konzervatívok. De gondolom ez valami vicc volt.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 10:03:12

@A kiló nem százat jelent.: ne ragadd ki a szövegkörnyezetbôl! Mezőgazdaság, a földeken rohadó nárcisz. Megvan?

nemecsekerno_007 2021.03.09. 10:03:40

@A kiló nem százat jelent.: Igen, irónia lett volna. Az ellenzéki média is pont ugyanúgy működik.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 10:14:37

@A kiló nem százat jelent.: nem látom az összefüggést. Az arbitrázs pont a britek ellen dolgozik. Mikor lesznek olcsóbbak, mint a kínaiak, vagy a kelet-európaiak? Mikor lesznek termelékenyebbek, mint a németek, amerikaiak?
Hosszú távon???
Végülis jósolni lehet...mondjuk az arbitrázs nem jött be Rómának se...de mintha a brit se lenne oly hatalmas birodalom, mint előtte "hosszú távon".
Ami látszik: a gyártók mennek el. Aki marad, tönkremegy.
Ha nem, akkor megveszi egy indiai, vagy egy kínai.
De nézzük a hazai pályát! Az 1900-as évek elején Magyarország elég szép sikereket ért el, mondjuk iparosodás területén. Feltalálóink mind a mai napig hatással vannak .
Arbitrage? Nem látom, hogy a háború után bármikor kiegyenlítődött volna a nyereség.
Sem a kommunista blokkhoz "csatlakozván", sem elszakadva, majd az EU-hoz csatlakozva.

A kiló nem százat jelent. · kilonem100.blog.hu 2021.03.09. 13:10:08

@Igazamvanvagyigazamvan?: kissé nárcisztikus komment :) ne haragudj, de nem tudtam kihagyni

nagyon nyomós érv a nárcisz-ügy, nem hallottam róla és nem is érdekel

2.

elkövettem még egy UPDATE-et egy olvasó kommentje alapján a font árfolyamának emelkedéséről, szerintem érdekes

3.

az arbitrage megértésében segítek: egy piacon megszűnik az arbitrázs, ez az arbitrázs lényege: a különbségek kiegyenlítődnek, tartósan nem lehet fenntartani egy mesterséges különbséget, mind az EU, mind Britannia szabad piaci alapon működik

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 13:28:02

@A kiló nem százat jelent.: szerintem ennek semmi köze az arbitrázshoz.
A piacvédelem pont ellentétben van a szabadpiaccal. A haszon nem fog kiegyenlítődni(arbitrage), azon egyszerű okból, hogy a két piac nem egyforma, valamint a britek hátrányos helyzetbe hozták magukat , teret adtak a konkurenciának.
Ha elveszted a piacod egy részét, azt már sohasem szerzed vissza.

Még az sem kizárt, hogy az USA hamarabb köt megállapodást Európával, mint a UK-val...

A nárcisz: a földeken rohad , mert nincs, aki betakarítsa. Tavaly volt egy próbálkozás, hogy angol embert angol földre, megbukott.
Az angol nem dolgozik a földeken.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 13:34:03

@A kiló nem százat jelent.: "kiegyenlítődnek, tartósan nem lehet fenntartani egy mesterséges különbséget"

Mert???
Védővám? Szabályozók? Előírások?
Mekkora a GMO kukorica piaca az EU-ban?
Olajár? Mesterséges? Igen.
Költségesebb a UK-ből kisgépet exportálni az EU-ba, mint Szingapúrból? Igen.
Adminisztratív oka van, hogy a skót halászok áruja nem jut el az eddigi piacokra? Igen.

Tehát úgy tűnik, az arbitrázs pont ellened dolgozik, nem éri meg Angliából Európába exportálni.
A haszon nem Angliában fog realizálódni.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 13:40:14

@A kiló nem százat jelent.: a font pedig egy hónap alatt 1.14-ről 1.17-re romlott.
Év elején pedig 1.10 volt.

alöksz róz 2021.03.09. 14:15:44

@Igazamvanvagyigazamvan?: ha 1 fontért adtak 1,10 eurót, majd 1 hónap múlva adnak 1,17 eurót, az gyengülés?

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 14:19:56

@alöksz róz: nem, igazad van, rosszul fogalmaztam. Az euro romlott a fonthoz képest, ami azt kéne jelentse, hogy a brit gazdaság erősödik.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 14:21:28

@A kiló nem százat jelent.: az arbitrázs lényege nem a kiegyenlítôdés.
Nagyon egyszerűen: olcsón venni, drágán adni.

A kiló nem százat jelent. · kilonem100.blog.hu 2021.03.09. 15:05:52

@Igazamvanvagyigazamvan?: erősödött a font az elmúlt két hónapban vagyis a brexit után. De ha egy egyszerű ábrát sem értesz, akkor lehet nem kéne az arbitrázsról sem vitáznunk.

A kiló nem százat jelent. · kilonem100.blog.hu 2021.03.09. 15:07:07

@Igazamvanvagyigazamvan?: az arbitrázs következménye mindig a kiegyenlítődés. Az arbitrázs egy hiba a mátrixban, amit learbitrálnak kegyetlenül mindig. Aki a széllel szemben akar pisilni, az mindig megjárja. Legyen kormány. Legyen Unió. Bármi.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.09. 15:22:08

@A kiló nem százat jelent.: ó, de nagy lóhátról tetszik beszélni.
A kiegyenlítődés, mint írtam, nem önbeálló.
Most épp a szaúdiak kavarnak be az olajárba...
A font árfolyama miatt már elnézést kértem, de az is azt bizonyítja, a piac kiszámíthatatlan, egy dolgot tudtunk: a brexit már korábban be volt árazva.
Nem, nem egyenlítődnek ki a dolgok hosszú távon. Az arbitrázs tőzsdei fogalom, országok közötti dolgokra nem leírható folyamat.
Avagy gondolod, hogy egyszer majd Mexico lekörözi az USA-t?

Wildhunt 2021.03.09. 16:43:37

@A kiló nem százat jelent.: erről Soros tudna mesélni pont a britekkel kapcsolatban. Szép azért hogy az összes anti-brexit kolléga itt igazolja, hogy az ország eddig a bevándorlók rabszolgásításából csinált gazdaságot. Csak nem értik, hogy ezt most be akarják fejezni.

A kiló nem százat jelent. · kilonem100.blog.hu 2021.03.10. 08:26:05

@Igazamvanvagyigazamvan?: belinkeltem neked egy egész Wikipedia cikket, ami tűrhetően van megírva. Az arbitrázs egy általános gazdasági fogalom, nem tőzsdei. Ne szaporítsuk a szót. Ha valami komoly mondanivalód van még vagy nem értesz valamit, akkor írd meg nyugodtan, de ha kötekedni szeretnél csak, akkor keress inkább egy másik blogot.

Én azért szoktam olvasgatni, hogy tanuljak valami újat. Tegyél te is úgy. Ez egy könnyed kis poszt, amiben mindenki beleláthatja a neki tetszőt. Engem a jelenségben a kesmásodás fogott meg. Szerintem gyönyörű.

A kiló nem százat jelent. · kilonem100.blog.hu 2021.03.10. 08:28:48

@Etniez: azért nem érted, mert helóta vagy és nem brit. :) Továbbra is meg kéne értened és el kéne fogadnod a benszülöttek önrendelkezési jogát. Döntöttek. Most majd megeszik, amit főztek. Állítom, hogy nem lehet jelentős a különbség. Nem szabad. És nem emiatt kell legyen különbség. Az EU-n kívül lenni: tisztább, szárazabb érzés.

Lehet nekünk is ki kéne lépni?

A kiló nem százat jelent. · kilonem100.blog.hu 2021.03.10. 08:30:57

@Wildhunt: Soros font-spekulációja a legjobb példa arra, hogy ha valami túlárazott, akkor teljesen mindegy mennyire erőlködünk, előbb-utóbb visszarángatnak a földre. Nem szerették érte Sorost, de lényegében csak a gravitáció törvényének szerzett érvényt. Nem ő okozta: a gazdasági folyamatok maguk okozták.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.10. 09:20:05

@A kiló nem százat jelent.: ". The concept was that because Italian bond futures had a less liquid market, in the short term Italian bond futures would have a higher return than U.S. bonds, but in the long term, the prices would converge. Because the difference was small, a large amount of money had to be borrowed to make the buying and selling profitable.

The downfall in this system began on August 17, 1998, when Russia defaulted on its ruble debt and domestic dollar debt. Because the markets were already nervous due to the 1997 Asian financial crisis, investors began selling non-U.S. treasury debt and buying U.S. treasuries, which were considered a safe investment"

A cikkből, amire hivatkozol....

A kiló nem százat jelent. · kilonem100.blog.hu 2021.03.10. 09:27:41

@Igazamvanvagyigazamvan?: te most trollkodsz? Kimásolod nekem azt a részt, ami pont a kötvényekről szól? Ne röhögtess. Na jó hétvégét. Ez egyszerűen fárasztó. Lépj túl az arbitrázson. Nem érted. Ne piszkáld.

Wildhunt 2021.03.10. 09:32:05

@A kiló nem százat jelent.: ezt mondtam. Ha nincs a gazdaság mesterséges manipulációja, ő sem shortolhatott volna.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.10. 09:38:48

@A kiló nem százat jelent.: Tanulj:
elemzeskozpont.hu/mit-jelent-az-arbitrazs-hogyan-koss-arbitrazs-ugyletet

Másold ki azt a részt, ami az árucseréről szól, ott sem fizikai adásvétel folyik.
Tehát a mondanivalódat, miszerint a Brexit negatívan érinti a briteket, de hosszû távon kiegyenlítődik, nem támasztja alá az arbitrázs fogalma.

Igazamvanvagyigazamvan? 2021.03.10. 09:40:34

@A kiló nem százat jelent.:
Azért másoltam ki, hogy lásd, a rendszrr nem önbeálló, mesterségesen is meg lehet bolondítani.
süti beállítások módosítása