Kerti Tippek

Czeróczki Zsuzsa kertészmérnök blogja

Az igazság a kék rózsáról, és egyéb kerti titkok...

2020. január 19. 20:31 - Czeróczki Zsuzsa

Mikor lesz ez ilyen színű, mint a képen?! Van kék rózsa?! És rózsamag?

A fenti fotón lévő növény nem létezik, mégis sok helyen lehet vásárolni a magjából. Kis utánajárással kideríthető, hogy nem fognak meztelen hölgyek csüngeni a teraszon. De könnyű bedőlni, ha van némi igazságalapja is a sztorinak. Íme 3 kérdés, amit rendszeresen feltesztek nekünk az üzletben:

Mikor lesz kékebb az ezüstfenyő?!

Ugyanolyan színű lesz, mint amikor ültettük. A fiatal hajtások valamivel világosabbak, de később ők is beérnek. Vannak viszont kékesebb árnyalatú fajták, ám ezek színe már fiatal korban is látszik. Annyira kék azonban sohasem lesz, mint a bal oldali képen.

8_24_220.jpg

A bal oldali szín irreálisan kék

Kék rózsa van?

A rózsából hiányzik a kék szín termeléséért felelős gén, és természetes úton nem is nemesíthető ki. A piacon kapható példányok eredetileg fehér rózsák kékre festve. Hála a génsebészetnek a két legnagyobb növénynemesítő cég 2009-ben megalkotta a Suntory Blue Rose Applause fantázianevű rózsát. Egy genetikailag módosított Agrobacterium törzset fecskendeznek a rózsai szirmaiba, mely képes a kék színanyagok termelésére. DE a rózsa szirmai savas pH értékkel bírnak, ami a kék színanyagoknak egyáltalán nem komfortos. Így kaptak egy lila rózsát. 

8_24_220_1_1.jpg

A bal oldal photoshop, a jobb oldalon a Suntory Blue Rose Applause

big-sales-blue-dragon-rose-seeds-rare-beautiful-stripe-rose-bush-plant-garden-and-yard-flower.jpg

Ezt a fotót pont egy aukciós oldalon találtam, természetesen photoshop. Igen, tudom: lehet kapni a közkedvelt kereskedelmi oldalakon akár még magot is belőle...ez meg is ér egy következő bekezdést

A rózsák magról szaporítása

A rózsák magról ültetése teljesen lutri. A kertészetekben árult rózsák ivartalan szaporítással (oltással) előállított példányok. Tehát garantáltan fajtaazonos növények, mindegyik örökíti az anyanövény tulajdonságait. Ha magról szaporítunk az ivaros szaporítás, és ez a rózsáknál a legritkább esetben hoz fajtaazonos eredményt. Ezt a módszert a nemesítők rendszeresen használják új virágszínek és -formák létrehozására.  Ám az alapfajok pl a Csipkebogyó - Rosa canina, vagy a Japán rózsa - Rosa rugosa ültethetők magról is.

Japán rózsa - Rosa rugosa  fotó innen

 

Hirtelen ennyi merült fel a kertészeti 'fake news' témakörben. Kérdésed vagy ötleted van, esetleg te is belefutottál már bizonytalan információba ebben a témában?! Várunk a Kerti Tippek csoportban, katt ide

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kertitippek.blog.hu/api/trackback/id/tr515416954

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása