Megyeri Szabolcs kertész blogja

Őszi tökéletesség!

Szólj hozzá!

Közeledik a Halloween ünnep, ami egy - a Valentin naphoz hasonlóan - erősen vitatott jellegű valami, bár meg kell jegyezni a Halloween védelmében, hogy nem egy újkori csinálmányról van szó, hanem egy igazán ősi kelta ünnepről, mely már jóval a kereszténység előtt is létezett, nehéz tehát ráfogni, hogy például a modern töktermesztési lobbi koholmánya. Na de most nem is a Halloweenről lesz szó, hanem a már felvillantott tökökről, melyek egyébként is ősszel aktuálisak (már a szedést, fogyasztást tekintve). 



sc3bclt-sc3bctc591tc3b6k-5.jpg

 

Az őszi töksláger természetesen a sütőtök (Cucurbita maxima convar), ami leginkább az indiánokhoz köthető, mivel őshazája Közép-, és Dél-Amerika, így az inkák, aztékok és maják jellemző tápláléka volt. A sütőtök aztán Amerika felfedezését követően vándorolt Európába, ahol szép karriert futott be, köszönhetően számos előnyös tulajdonságának.

Mitől, mire jó a sütőtök?

A sütőtök egészséges zöldség, de többség persze azért rajong érte, mert finom, a legtöbben nagyon szeretik a sült tök édeskés ízvilágát, ami - legalábbis szerintem - kifejezetten hasonló a manapság nagyon divatos édesburgonyáéhoz, ám a tök jóval olcsóbb csemege utóbbinál. A sütőtök fogyasztása a gazdag beltartalmi értéke miatt is javasolt, hiszen tartalmaz rezet, mangánt, vasat, foszfort, C-vitamin tartalma is említésre méltó, B1-2-6 vitaminokat is hordoz, valamint kifejezetten magas a béta-karotin tartalma.

Érdekes tény, hogy ha jól beeszünk sütőtökből, akkor bőrünk tónusa sárgásra válthat, sőt, még a  a szemünk fehérjéje is sárgásra színeződhet! Ez a karotin műve, de ártalmatlan jelenség, a hatás pedig hamar elmúlik.  A sütőtököt a népi gyógyászatban is számon tartják, régi megfigyelések szerint hasznos megelőzője a téli betegségeknek, megfázásnak, köhögésnek, tüdőbajoknak. És még egy dolog, ami mellette szól, kalóriatartalma viszonylag alacsony (100 gramm/80 kcal), így diétázók, fogyni vágyók is nyugodtan ehetik. 

 

KELS_U~1.JPG

Sütőtök tavasz végi zsenge állapotban

Hogyan lehet saját sütőtököm?


A sütőtök konyhai szezonja most, az ősz derekán van, kiskerti vetési ideje azonban már elmúlt (vagy még nem jött el, nézőpont kérdése...) vetésének szezonja ugyanis a tavasz dereka. Vetni áprilistól kezdve lehet, mikor a hőmérséklet tartósan 10 Celsius fölé emelkedik. Termőföld tekintetében nem válogatós, de az erősen savanyú közeget és a pangó vizes talajt nem tolerálja. Víz-, és tápanyagigényes növény, vetésekor, és nevelése során ne fukarkodjunk az istállótrágyával, komposzttal, ha szép nagy tököket szeretnénk szüretelni.

Vetéskor egymástól két méterre lévő vetőgödröket alakítsunk ki, melyekbe egyenként 4-6 magot szórjunk, majd később a cseperedő növények közül kettőt tartsunk meg. Nyár elejétől aztán a fiatal növények önállósodnak, nem igényelnek sok törődést, kártevőkkel, betegségekkel nem nagyon kell számolnunk, a fiatal növényeket a lisztharmat támadhatja meg, de gombaölő szerrel egyszerűen orvosolható az esetleges probléma. Egy komolyabb gond akad a töktermesztéssel, ez pedig a vízigény, rosszul tűri a száraz körülményeket, azonnal összeesik.

A tapasztalt házi töktermesztők praktikus fortélya, hogy egyenesen a komposztra vetik a magokat, a növény pedig hamar szépen benövi, és jól hasznosítja a nagy nitrogén tartalmú komposztot, ráadásul gyorsítva annak átalakulását, érését. Az elszáradt növényi részeket a szedés után szintén vissza lehet forgatni a komposztra, mely így egyszerre termőközeg és tápanyag forrás a töknek.



tok33.jpg

 

Tök a szemnek!

Ha november és tök, akkor a jól befűszerezett forró tökcsemege mellett nem lehet kihagyni a nem étkezésre szánt, ám annál mutatósabb dísztököket sem! A dísztökök felhasználási idénye az ősz vége és tél, mivel ekkor szedhetőek fel ez a dekoratív zöldségfélék, vetésük a fentiekhez hasonlóan áprilisban lesz aktuális. A dísztök kifejezetten igénytelen növény, a kerítés mellé, vagy pergolához érdemes telepíteni, hogy felkapaszkodhasson, számítani kell rá, hogy gyorsan nő, és mindenre felfut, amit csak a közelben talál.

A dísztök jó választás előkertekbe is, amennyiben a háziak szeretik a vidékies, rusztikus hangulatokat, a dísztök növényként is hangulatos, ráadásul virágai is dekoratívak. Saját termés híján se csüggedjünk, dísztököt vásárolhatunk is, október, november tájékán minden valamire való piacon roskadásig állnak a rendkívül változatos alakú, mintázatú és színű dísztökök. 

 

0d89b39c1b8286ee539a5f585f18b7357ca8037a.jpg

 

Dísztök tartósítás

Dekorációs célokra csak a sértetlen, teljesen ép, érett példányok alkalmasak, ezért vásárláskor alaposan forgassuk át a kiszemelt példányokat, ha ütődés, barnulás, kezdődő rothadás látható, keressünk másikat. A dísztök beltéri felhasználása némi ügyességet kíván, ugyanis mielőtt végleges helyére kerül, ki kell szárítani. A szárításra többféle módszer létezik, elsőre nem biztos, hogy teljes sikert érhetünk el, ezért érdemes a kezdetben több példánnyal egyszerre próbát tenni.

A szárítás alapvető feltétele a minél alacsonyabb páratartalmú levegő. A legtöbben a fellógatást ajánlják, jól szellőző, akár huzatos helyen, például verandán, teraszon, vagy erkélyen. Van, aki a művelet előtt kivájja a belsejét, ilyenkor egy kis kör alakú nyílást érdemes ejteni a tökön, hogy ezen keresztül kaparhassuk ki a tartalmát, de enélkül is működhet a dolog. Régebben általános tanács volt, hogy a dísztököt a képcsöves tévé, monitor hátára kell rakni, mert az innen kiáramló száraz, meleg levegő ideális, ilyen eszközei ma már azonban keveseknek vannak.

A sikeres szárítás után a színek megőrzése érdekében a tököket egy rész bórax és három rész víz elegyéből készült oldatban fürdessük meg, majd vízben oldódó viasszal dörzsöljük át. Bóraxot patikákban kaphatunk, viaszt pedig hobbiboltból szerezhetünk be. Ha elkészült a tökdísz, már csak helyet kell neki keresni, asztalra, ablakpárkányra, kandallóra rakva rendkívül mutatós, de felfűzve egyéb helyekre is kiakaszthatjuk őket. Ha pedig összetettebb díszt szeretnénk, a tököket alapnak használva, egy tálban elrendezve, gesztenyével, makkokkal, élénk színű bogyótermésekkel, préselt falevelekkel együtt elrendezve tartós, izgalmas kompozíciókat készíthetünk!

 

05.jpg

 

IMG_9862.jpg

 

 

Képek: innen, innen, innen, innen, innen, és innen.

A bejegyzés trackback címe:

https://kertesz.blog.hu/api/trackback/id/tr6314313555

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Megyeri Szabolcs kertész blogja

A kertész blog küldetése, hogy világosan lássuk: Zölden élni nem bonyolult dolog, lehet egyszerűen is. Szeretném a kertészkedést számodra közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni. Azért, hogy kertünkben mesék és szerelmek szövődjenek.


A szerző elérhetőségei: megyeriszabolcskerteszete.hu


Kövessen Facebookon

Kertész TV

süti beállítások módosítása