Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Ideghálók keltenek új életre régi dalokat

2021. április 15. - ferenck

Sok értékes zenei felvétel minőségét lerontják, torzítják a zajok, például a közönség tapsa vagy hangos éljenzése, esetleg a sziszegő analóg szalagok. Az előadók munkája így nemcsak nehezebben élvezhető, de nehezebben is értelmezhető. Más anyagokon pedig érződik az idő, hogy több évtizede, akkori technikával lettek felvéve.

A mesterséges intelligencia változtathat rajtuk – javít a zenei minőségen, új távlatokat nyit meg a jelen és a jövő alkotóinak.

zene_ideghalok.jpg

Ideghálókkal ugyanis elválaszthatók egymástól a zenei felvételeken felcsendülő hangok. Egyes cégek és hobbisták előszeretettel használják is a mélytanulás (deep learning) technikákat hangszerek és énekhangok elkülönítésére.

A folyamattal javítható régi felvételek minősége, másrészt új lehetőség nyílik a hangminta-vételre (sampling), mixelésre és más technikák alkalmazására.

zene_ideghalok0.jpg

Felvételeknél gyakran úgynevezett többsávos (multitrack) formátumban, kevesebb hangcsatornára, például egyet monóra és kettőt sztereóra keverik össze az éneket, a hangszereket és más hangokat.

A jelek összekeveredése korlátozza a hangegyensúly későbbi megváltoztatását. Eddig legalábbis így volt, a mai ideghálók viszont már megtanulták, hogyan válasszanak szét hangokat. A zajokat és a torzításokat is tudják kezelni, így a többsávos felvételhez való hozzáférés nélkül is képesek eltüntetni azokat, újabb hangegyensúlyt hoznak létre.

A londoni Abbey Road Stúdió egyik hangmérnöke által alapított Audio Research Group mélytanulással keverte újra – remixelte – a Beatles She Loves You számát. Az eredeti dalt többsávos felvétel nélkül készítették el.

A technológia élharcosa, a Párizs- és Los Angeles-székhelyű Audionamix mesterséges intelligenciája monó felvételeket ének-, dob-, basszusgitár- és más hangcsatornákra választ szét. A szolgáltatást régi felvételek reklámokhoz való alkalmazására, televíziós alkotások és filmek hanganyagának a háttérzenétől való megtisztítására használják. Így például a háttérben hallható zenedarabok kötelező és drága engedélyeztetésére sincs szükség, mert eltűnnek az új anyagról.

A Deezer francia zenestreamelő szolgáltató által ajánlott nyílt forrású Spleeter szétszed felvételeket, amellyel sokat segít a hangokat tetszés szerint újra összemixelő, felesleges zajoktól megtisztító, egyedi dalokká alakító felhasználóknak.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr2616499574
süti beállítások módosítása