Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Tüzet oltanak és tüzet csinálnak a drónrajok

2020. október 21. - ferenck

Drónok itt, drónok ott, drónok mindenhol; Kaliforniától Kínáig, egyre többen és több területen alkalmazzák a technológiát. A fegyveres erőknél szintén terjed, két új projektből pedig kiderül, hogy egyesek különös módszerrel oltanak, mások gerjesztenek tüzet az ember nélküli légi járművekkel.

Az Egyesült Államok nyugati partjának tűzoltói drónokkal dobáltatnak tűzgolyókat – „sárkánytojásokat” –, hogy kontroll alatt tartsák az erdőtüzeket. A pingpong-labda méretű golyók a földre érve gyenge lángjukkal hivatottak eltávolítani az oda került üzemanyagokat.

dronok_1.jpg

Egy drón percek alatt kb. 450 „tojást” szór szét. A kéttucatnyi gépet mintegy harminc, a lángoknak ellenálló high-tech ruhát viselő pilóta távirányítja. A gépek mellett a füsttel is elboldoguló hőkép-kamerákat is használnak, velük követik nyomon a tűzvész terjedését.

Kaliforniában természetesen repülők és helikopterek szintén dolgoznak, de idén annyi az erdőtűz, hogy egyedül nem boldogulnának.

dronok0_1.jpg

A legújabb kínai drónfejlesztés teljesen másról szól – az ország elektronikai és információtechnológiai akadémiája (CAEIT) 48 felfegyverzett és robbanóanyaggal felszerelt drónról tett közzé videót. A gépeket az ő anyagukban teherautó hátuljából, egy másik mozgóképes anyagon helikopterről bocsátották útra.

Kilövésük után szárnyaik is előjönnek, míg a földön tartózkodó katonák tabletszerű eszközzel azonosítják a drónok célpontjait.

A tesztről kevés információ szivárgott ki, a videón látható szerkezetek mindenesetre az „öngyilkos gépekre” emlékeztetnek. Egységenként kb. 1,2 méter hosszúak, tömegük a 10 kilót sem éri el. Sebességük nagyjából 150 km/h.

A gépek több amerikai drónra, olcsó ember nélküli légi járművekre, például a Locust (Sáska) projekt rajára, rajok egységeire emlékeztetnek. Egyelőre a fejlesztések korai fázisában vannak, és mielőtt valóban, élesben használnák őket, a mérnököknek több technikai problémát, például a kommunikációs rendszer működését kell megoldaniuk, vagy kitalálniuk, hogy nagy forgalomban hogyan állítsák le a szerkezeteket.

Szakértők figyelmeztetnek: ezek a rajok védelmi rendszerek zavarására is használhatók.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr8916247532

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása