Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Agyserkentéssel jobban megy a nyelvtanulás

2020. augusztus 12. - ferenck

Amerikai kutatók kimutatták, hogy az agy speciálisan tervezett fülhallgatókon keresztül történő enyhe elektromos stimulálásával felnőttek jobban felismerik idegen nyelvek hangjait. A hatás a stimulálás megszűntével is megmaradt.

Az ember egyrészt remekül tanul érzékszervi észlelései útján, másrészt komoly irodalma van annak a jelenségnek, hogy felnőtt korunkban meggyűlik a bajunk a nem-anyanyelvi beszédkategóriákkal.

A bolygóideg stimulálásával a tesztalanyok jobban felismerték és megkülönböztették egymástól a mandarin nyelv négy különböző hangját, ami azért figyelemre méltó, mert a tonális nyelveket nem használó angol anyanyelvűeknek ez nagyon komoly problémát jelent. (A tonális nyelveknél, például a legtöbb ázsiai nyelv esetében a hangok magassága a mérvadó.)

nyelvtanulas_1.jpg

A Pittsburgh Egyetem és más felsőoktatási intézmények által végzett kutatás során a stimulálásban részesülő csoport 13 százalékkal jobb teljesítményt ért el azoknál, akiknek nem serkentették az agyát.

A perifériális idegrendszer nem invazív stimulálásával a nyelvtanulás potenciálisan könnyebb, és ezzel a kognitív teljesítmény is több területen javítható – emelte ki Fernando Llanos, a kutatást ismertető tanulmány elsőszámú szerzője.

A hatás általánosítható, és így – a kutatók szerint – megtanulhatók idegen nyelvek hangmintázatai.

„Az emberek általában elbátortalanodnak a kemény nyelvtanulástól. Viszont, ha valaki már az első órán 13-15 százalékkal jobb eredményt ér el, valószínűbb, hogy folytatja” – nyilatkozta a San Franciscói Kaliforniai Egyetemen oktató Matthew Leonard, a tanulmány társszerzője.

A kutatók a tanulás további bővítésén dolgoznak, újabb stimulációikkal még nehezebben megkülönböztethető hangok, hangzások felismerésére serkentenék az agyat.

Az agy ugyanazon területét, a bolygóideget korábban epilepsziások esetében, valamint depresszió és gyulladásos betegségek kezelésénél vizsgálták. Ezek a kezelések azonban invazívak, mint a jelen eset fülhallgatója.

A kutatók hangsúlyozzák: nem invazív és biztonságos módon érnek el robusztus tanulási hatásokat. Bizakodnak, hogy technológiájuk alkalmazások szélesebb spektrumán, például az egészségügyben, stroke utáni rehabilitációnál is működni fog.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr7616128576

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása