Az Neumann Társaság blogja a legfejlettebb infokom technológiákról

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe

Az Adobe MI-je automatikusan kiszűri a megtrükközött képeket

2019. június 20. - ferenck

A fake news médiavalóságban egyre nyugtalanítóbb a napról napra gyorsan fejlődő technológiákkal döbbenetesen manipulálható vizuális anyagok, főként kamuvideók és -képek terjedése. Kicsit paradox módon, a szerkesztett képekhez az általa fejlesztett Photoshop miatt szinte azonnal társított Adobe bejelentette: manipulált arcképeket automatikusan detektáló gépitanulás-alapú algoritmust fejleszt a Berkeley Egyetem tudósaival.

A nagyvállalat korábban is próbálta orvosolni a problémát, tavaly például az utánzást, tárgyak eltüntetését vagy beillesztését kimutató mesterségesintelligencia-megoldást dolgozott ki.

adobe.jpg

Az új fejlesztés kereskedelmi forgalmazását egyelőre nem tervezik, a cég egyik szóvivője szerint több hasonló projektjük fut. Mindegyikkel képek megmásítását akarják kimutatni.

„Egyrészt büszkék vagyunk a Photoshop és más kreatív eszközeink hatására, de az etikai vonatkozásokkal is tisztában vagyunk. A hamis tartalmak terjedése nagyon komoly és sürgősen megoldandó probléma” –áll a cég egyik blogbejegyzésében.

adobe0.jpg

A mostani kutatás az arcformát módosító és az arckifejezést megváltoztató Liquify funkcióval történő szerkesztések kimutatását célozza. Sok esetben nehéz munka, mert a változások általában nem drasztikusak, hanem árnyalatnyiak, amelyekkel mégis teljesen más lehet egy arc.

A kutatók adatbázison gyakoroltattak egy ideghálót. Arcpárokon dolgozott, az egyik a módosítás előtt, a másik utána készült. Az algoritmus meggyőző munkát végzett, az esetek 99 százalékában korrekt választ adott, tudta, hogy melyik képen változtattak. Humán önkénteseket is felkértek a feladatra, de ők csak 53 százalékos átlagot értek el.

A program javaslatot is tesz, hogy hogyan lehet visszaállítani a szerkesztés előtti, eredeti képet. Ezen a területen egyébként annyira nem működik jól, mint a megváltoztatott fotók kiszűrésében. A fejlesztők gyorsan hozzátették: a mágikus és egyetemes „csináld vissza” gombtól még távol vagyunk, viszont folytatják a munkát, mert egyre nehezebben hiszünk a digitális képeknek, és szeretnék, ha visszaállna a bizalom.

Az arcmanipulációt kimutató eszköz fontos lépés lehet a komplex változtatásokat (köztük például a test és a bőr átalakítását) kimutató programok felé.

Kérdés, hogy a „tökéletes szoftver” megoldás lehet-e egyáltalán, mert hiába derül fény egy médiatartalom hamis jellegére, a közösségi médiában ugyanúgy megosztják, mint a valódiakat.

A bejegyzés trackback címe:

https://jelenbolajovobe.blog.hu/api/trackback/id/tr3614900030

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása