INSIDHER

Tippek a produktív otthoni munkavégzéshez

2020. április 01. 20:33 - Insidher

Otthonról dolgozni. Első hallomásra nagyszerűnek hangzik, valójában pedig sok fegyelmet és jól bejáratott napi rutin kialakítását kívánja meg. Ha valóban eredményessé szeretnéd tenni az otthoni munkavégzésedet érdemes mielőbb felismerned a lehetőségben rejlő rizikókat is. Ha kialakítod a napi rutint és figyelsz pár elengedhetetlen dologra, az otthonod tényleg a világ egyik legjobb munkahelyévé válhat.

Tekintettel arra, hogy sok hazai vállalat is a „home-office”-t részesíti előnyben a COVID-19 járványgörbéjének ellaposítása érdekében, megosztom 4 év otthoni munkavégzés tapasztalatait, hogy az otthoni munka valóban produktív és élvezetes munkavégzést eredményezzen.
home.jpg
A HELY

Keress egy olyan helyet a lakásban, amit az otthoni "irodádnak" szentelhetsz. Ez mindenkinél más és más, azonban én egy olyan helyet javaslok, ahol egyenes háttal egy asztalnál tudod végezni a feladataidat. Legyen ez egy íróasztal vagy étkezőasztal a lényeg, hogy egyenes háttal tudj ülni a feladataid elvégzése közben.

Kerüld a kanapét! És minden olyan helyet ahol feküdni lehet. Bár én is imádok a legkülönbözőbb pozíciókban megpróbálkozni a kanapé puha ölelésében produktív lenni, ebben a játszmában csak a kanapé nyerhet. Hidd el, sehol nem tudsz jobban koncentrálni a feladataid elvégzésére, mint normális testtartással egy asztal mellett.

Ha megteheted olyan helyen legyen a munkaállomásod, ahol a legtöbb természetes fény szűrődik be az ablakokon, ami a lakás legcsendesebb pontja és ahol minimalizálva van az egyéb, háztartás okozta inger.
Mire gondolok? Például a napok óta halogatott mosásra, a még el nem pakolt gyerekjátékokra és az el nem mosogatott edényekre. Minél közelebb vannak ezek a „feladatok” hozzád, annál nagyobb ingert fogsz érezni egy idő után, hogy felállj munkaidőben és nekiállj házimunkát végezni.
insidher.jpg

AZ IDŐ

Jelöld ki a munkavégzésre szánt időt. Ez elengedhetetlen hosszútávon az otthoni munka élvezetéhez. A munkaidő meghatározása nagy szerepet kap a napi rutin kialakításában, kell, hogy legyen a napnak eleje és vége.

Ha az általános, reggel 09.00 és 17.00 közötti munkavégzést preferálod és időben kelsz, még bőven ráérsz kiélvezni a reggeli kávé elszürcsölgetését és lesz még időd egy rövid edzésre is.

A munkaidő végének meghatározása szintén ugyanolyan fontos, mint a reggeli kezdés. Ha nem határozod meg a munkaidődet, egy idő után azon kaphatod magad, hogy egész nap – és hétvégén is – dolgozol. Vagy a ló túloldalán találod magad, azaz minimális mértékben haladsz a feladataiddal.


A ZAVARÓ TÉNYEZŐK

Bár az első pontban már meséltem a zavaró tényezők megnyilvánulási formáiról, most egyéb olyan jelenségekre is felhívnám a figyelmedet, amikkel észrevétlenül repülnek el az otthon töltött munkaórák valódi produktivitás nélkül. 


Social Media

Óriási különbség van aközött, hogy a igénybe veszed a különböző social platformokat annak érdekében, hogy végezni tudd a munkádat ( információszervezés, vállalkozásfejlesztés, kapcsolattartás) vagy megnézel 20 percnyi videot futkosó kutyakölykökről. - jajj ezt a legnehezebb letenni.
Szóval végezz a cuki videókkal, a mémekkel és céltalan insta feed pörgetéssel, fókuszálj!

Kis kitérő: Nagy segítséget nyújthat ha napközben kijelentkezel a fiókjaidból, így az egyetlen kattintás helyett már egy hosszabb folyamaton kell végigvezetned a munka ellen tiltakozó tudatalattidat, hogy social platformokra jusson, az így nyert értékes másodpercek alatt pedig nagyobb esélyed van felismerned, hogy pontosan mire is készülsz. Tesztelve. Bevált.


Zaj

Két típusú ember létezik, az egyik aki minden tevékenységét kizárólag hangaláfestéssel tudja elvégezni és a másik, aki ettől megőrül. Tégy belátásod szerint, a lényeg, hogy produktív maradj.

homeoffice.jpg

A PIZSAMA

Kikeltél az ágyból a home office-od ki tudja hányadik napján és hirdetve a helyzet feletti dominanciádat úgy döntesz, hogy egész nap pizsamában leszel? A saját érdekedben felejtsd el.

Fontos éreznünk, hogy ez a nap is elindult, ezt pedig semmi mással nem tudod jobban megalapozni, mint, hogy lecseréled az éjszakai szerelésedet egy nappalira. Kényelmes farmer vagy otthoni pamut szett, mindegy, de tegyél egy kis erőfeszítést, hogy ezzel is keretet adj a napnak, hidd el megéri.

BESZÉLNI VALAKIVEL

Amikor 7 év irodai lét után hirtelen rám szakadt egy csodálatos januári hétfőn az otthoni munkavégzés lehetősége – amit jajj már annyira vártam - keserű felismerés volt, hogy milyen magányos is tud lenni az ember. Persze ez az érzés nem azonnal érkezik. Az elején még örömmámorban úszol, szuperhatékony és hálás vagy amiért ez megadatott neked, aztán pedig telnek a hetek és egyszer csak azon kapod magad, hogy a reggeli kávéscsészédet szorongatva megbeszéled magaddal hangosan, hogy kivel mi történt előző nap.

Ha egész nap teljesen egyedül vagy és a kapcsolatot többnyire online vagy email-es formában tartod az ügyfeleiddel, főnököddel, partnereddel, akkor fontos, hogy keríts alkalmat a valós beszélgetésekre.
Ha pedig teheted, email helyett telefonálj, kommunikálj szóban minél többet, hogy ne veszítsd el a „beszélgetési képességeidet”. Most lehet, hogy hihetetlennek tűnik, hogy ilyen egyáltalán létezik, de sajnos ez jelenség nagyon könnyen kialakulhat az évek alatt.


HAGYD EL A HÁZAT – a kijárási tilalom feloldása utáni időszakra gondolok, most ha teheted, ne hagyd el a házat.

Az irodád az otthonod, az otthonod pedig az irodád, így talán részleteznem sem kell, hogy érdemes figyelmet fordítani a házon kívüli aktív tevékenységekre is. Két okból is. Az egyik a szociális indok a másik pedig egészségügyi.

Járj közösségbe, ismerj meg új embereket és szélesítsd a látóköröd. Ez a folyamat egy irodai munkakörnyezet természetes velejárója, észre sem veszi az ember de minden közösségben töltött munkahéten rengeteg új információval, ismeretségekkel gazdagodik.

Ha valóban a produktív munkavégzés elkötelezett híve vagy, a mozgás és a friss levegő szintén elengedhetetlen elemei kell, hogy legyenek a mindennapjaidnak. Egy egész napos íróasztal előtt görnyedés helyett járj egyet a környéken, vidd el a kutyát egy nagyobb sétára, ugorj el napközben a szinte üres edzőterembe vagy járj gyalog a boltba. Azzal, hogy otthon végzed a munkádat minimálisra csökken a fizikai igénybevételed. Tudtad, hogy napi 10.000 lépés megtétele az ajánlott egy egészséges felnőtt ember számára?

Az otthoni munkavégzésnek számtalan csodálatos előnye van, amit azonban csak úgy lehet élvezni igazán, ha a fenti tanácsokat igyekszünk betartani.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://insidher.blog.hu/api/trackback/id/tr8515581848

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása