Elnökök bekasztlizva, az Oderbrecht meg folytathatja
Hány elnök van börtönben Peruban?

Peruban, ahogy más dél-amerikai országokban is, a korrupció megtalálható a földön, a vízben és levegőben is, így nyugodtan tekinthető akár az ötödik elemnek is. A hétköznapi emberek számára is elérhető lehetőség, hogy megolajozzák a bürokrácia alsó szintjeinek nyikorgó gépezetét, míg a tehetősebbek az igazságszolgáltatás tudják számukra kedvezően értelmeztetni a bírókkal. A mindennapos korrupciót a többség még egy kézlegyintésre sem méltatja, pont olyan, az élethez hozzátartozó apró hétköznapi bosszúságnak tekintve, mint a limai közlekedési dugók káoszát. Az Oderbrecht ügy - a brazil építőipari cég az egész kontinensen dollár százmilliókkal kente meg a törvényhozókat a közbeszerzések számukra kedvezőbb elbírálása érdekében - azonban kavicsot vetett a perui korrupciós status quo langyos vizébe. A nyilvánosságra kerülő botrányok miatt egyre többen fejezik ki nemtetszésüket az utcán is, így a kusza hatalmi viszonyoknak is köszönhetően még az is előfordul, hogy egyes politika vezetők - jellemzően akiknek megcsappant a befolyása a hatalomban - ellen büntető eljárások indulnak. Emiatt a perui politikai elitre mostanában nem jó idők járnak . Az utolsó 5 elnök vagy börtönbe került (Fujimori), vagy éppen eljárás folyik ellene korrupció vádjával.  

Alberto Fujimori, Allen García, Alejandro Toledo, Ollanta Humala and Pedro Pablo Kuczynski irányította az országot a jelenlegi elnököt megelőző 33 éven keresztül.  Toledo, aki 2001-2006 között volt elnök, az Oderbrechtől elfogadott 20 millió dolláros vesztegetés miatt az Egyesült Államokba menekült, akik valamiért nem igyekeznek kiadni. Humala (2011-16) Limában várja a tárgyalást hasonló vádakkal, Kuczynski (2016-18) pedig tavaly mondott le, és nem hagyhatja el az országot. Az ellenzék, és egyben a kongresszus legnagyobb pártja vezetője, Keiko Fujimori - aki egyben a volt elnök lánya - ellen szintén vádat emeltek az Oderbrecht ügyben és házi  őrizetben van. Allen García megpróbált Uruguayba menekülni a vizsgálat elől, de az ottani kormányzat kényelmetlennek érezte, hogy menedékjogot adjon, ezért ő is Limában várja a vádemelést. Az Odebrecht ügy kapcsán előkerült számlák és banki utalások szerintük azonban nem azok, amiknek látszanak, és természetesen egytől-egyig tagadják, hogy bármilyen korrupcióban is érintettek legyenek.

Peruban így mostanában újra élénkebb a korrupció elleni csatazaj, referendumokkal meg  igazságügyi reformokkal, csak még az nem derült ki, hogy ezután most majd többet, vagy kevesebbet kell a hivatalnokok, bírák, és tisztviselők zsebébe tenni.

Ami viszont nyilvános, hogy múlt pénteken az Oderbrecht megállapodott a perui hatóságok képviselőivel: 182 millió dollár büntetést fognak kifizetni 15 év alatt. Cserébe a cég folytathatja építőipari tevékenységét az országban :)

sad_llama.PNG

A bejegyzés trackback címe:

https://inkalauz.blog.hu/api/trackback/id/tr9014633138

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Perui utak perui ízekkel

Mindenféle érdekességek Peruról azoknak, akiknek a Machu Picchu fent van a bakancslistáján, és azoknak is, akik már kóstolták az Inca Kólát. Egyéni, és csoportos utazóknak. És persze bármilyen más Peruval kapcsolatos témáról is szívesen beszélgetek, akár Viberen is. Soós Tamás, Lima

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása
Inkalauz nélküli perui járatokhoz is.