HRDoktor

Trombózis, az irodisták mumusa

2020. január 20. - hrdoktor

Az irodákban vagy szalag mellett ülőmunkát végzők sokféle egészségre káros hatásnak vannak kitéve: a tartós passzivitás, a folyamatos ülő testhelyzet árt a mozgásszerveknek, a testtartásnak, elősegíti a kettes típusú cukorbetegség kialakulását és az elhízást, emeli a vérnyomást, rontja a vérkeringést.

hrdoktor-trombozis-iroda-mumus-01.jpg

A vénákban lassul a véráramlás, a kitágult erek kiöblösödéseiben pangó vérben alvadási folyamat is megindulhat, megnő a vérrögképződés veszélye is. Ez utóbbi nyomán mélyvénás trombózis, embólia, illetve – artériában létrejövő vérrög esetében – agyvérzés és infarktus is kialakulhat. Az ülő munka egyéb sajátosságai, így például a gyakori dehidratáltság, a mozgáshiány, a túlsúly szintén hozzájárulnak a vérrögképződés kockázatának fokozódásához.

Veszélyes vérrögök

Vérrög, az ún. trombus vénákban és artériákban egyaránt keletkezhet, ez utóbbi, az atherotrombózis különösen nagy veszélyt jelent, hiszen szívinfarktust vagy agyi infarktust (szélütést), illetve végtagi érszűkületet is okozhat. A vénás és az artériás trombusok összetevőiben nincs különbség, csak azok arányában: az artériákban a vérlemezkék, a vénákban pedig az alvadási folyamatban keletkezett fibrinszálak és a vörösvértestek adják inkább a vérrög anyagát. Leggyakrabban a láb vénáiban keletkeznek vérrögök a keringés lelassulása, a vér pangása miatt. Ezek akkor válhatnak veszélyessé, ha leválnak az érfalról és elkezdenek sodródni az áramló vérrel együtt. A keletkezési helyüktől nagyobb távolságra, távoli szervekbe, például a szíven keresztül a tüdőbe is eljuthatnak. Ha egy érszakaszon megakadnak, akadályt képezve elzárhatják a vér útját, és embóliát okozhatnak.

Figyelmeztető tünetek

A mélyvénás trombózis tüneteit nem egyértelműek, a panaszok több betegség miatt is kialakulhatnak. Így fordulhat elő, hogy nemegyszer kezdeti stádiumban nem ismerik fel, csak a következményei nyomán, például egy esetleges tüdőembólia kialakulásakor derül rá fény. Vannak azonban olyan tünetek, amelyeket kiválthat trombózis is, ezért, ha többet is tapasztal valaki a következők közül, mindenképpen tanácsos kivizsgálást kérnie. A végtagok ödémája is lehet véráramlást akadályozó vérrög jele, ha az egyik láb (ritkábban a kar) dagadtabb, a körfogata láthatóan nagyobb, mint a másik. A bőrfelületen az érintett helyen bőrpír, a keringéstől elzárt részen az oxigénhiány miatt kékes-vörös elszíneződés is jelentkezhet, a bőr itt feszessé, fényessé válhat, a vérrög körüli gyulladást pedig a terület átmelegedése is jelezheti. Gyakori tünet a láb fájdalma is a vádlinál, illetve a comb külső, középső részén, ami jellemzően mozgásra erősödik. Jellemző tünete a trombózisnak – tesztként is használják ezt –, ha a lábfej felfelé húzása, hajlítása során a térdhajlatban erős fájdalom jelentkezik. A vérrög a véráramlással eljuthat a szíven át a tüdőig, ahol tüdőembóliát okozhat. Ennek a súlyos, életveszélyes állapotnak a jele intenzív mellkasi fájdalom, köhögés, nehézlégzés, véres köpet lehet.

hrdoktor-trombozis-iroda-mumus-02.jpg

Mit tehetünk a trombózis elkerülése érdekében?

Az ülőmunka a vénás rendellenességeknek, köztük a mélyvénás trombózisnak is nagyon jelentős rizikófaktora, ezért a tartós ülőmunkát végzőknek néhány fontos óvintézkedést meg kell tenniük az ilyen következmények ellen.

  • Munka közben ügyelni kell a helyes testtartásra, például, hogy a lábak a gerinccel párhuzamosan legyenek, az egész talp érintkezzék a padlóval, ne keresztezzék a lábukat, és ne nyújtsák ki hátra a szék alá se.
  • Ajánlatos betartani azt, hogy óránként legalább egyszer néhány percet fel kell állni, kicsit járkálni, és ha munka közben van olyan tevékenység, például a telefonálás, amit állva is lehet végezni, akkor azt az alkalmat is jó kihasználni felállásra, a végtagjaink kinyújtóztatására.
  • Munkaidőn kívül pedig rendszeres mozgással, sétával, gyaloglással kell ellensúlyozni a hosszas ülést.
  • Vannak, akiknél egyéb körülmények, például a családi öröklött hajlam, dohányzás, fogamzásgátló tabletták szedése, kialakult visszérbetegség sokszorozza meg a trombózis veszélyét. Nekik fokozottan kell figyelniük magukra, megtenni mindent a vérrögképződés ellen.
  • Ha korábban már lezajlott mélyvénás trombózis, a következő bekövetkeztének jelentősen megnő a veszélye. Ilyenkor megelőzésként véralvadásgátló terápiára is szükség lehet.

 A cikk a Budai Egészségközpont közreműködésével készült.

A bejegyzés trackback címe:

https://hrdoktor.blog.hu/api/trackback/id/tr7815417412

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása