oldaldobozjavitott.jpg

kozelet_hataratkelo_widget.jpg

Utolsó kommentek

Kívül tágasabb!

Nincs megjeleníthető elem

Gazdagisztán

Nincs megjeleníthető elem

2021. április 16. 06:40,  Máj, vese, tüdő: magyar kedvencek külföldön 49 komment

2021. április 16. 06:40 Határátkelő

Máj, vese, tüdő: magyar kedvencek külföldön

A magyar konyhának szerves (elnézést…) részét alkotják a belsőségek. Ízlés kérdése persze, ki mennyire szereti a májat, a szívet vagy éppen a pacalt, de az is igaz, hogy a nyugati országok egy részében ezeket finoman szólva is gyanakvással figyelik. Steve posztja erről, valamint az olyan kivételekről szól, mint a ris de veau.

ci_pacal.jpg

„Nyugi, nem politikáról írok, hanem a belsőségekről. Tudod, máj-vese-vér-tüdő… Azok elfogadottságáról szerte a világban. Nem titkolom, hogy én szeretem ezeket.

Szóval az úgy kezdődött, hogy még nagyon kicsi voltam, de már a nagyok asztalánál ülhettem. Az 50-es években jártunk. A vasárnapi tyúklevesnél a nagyok kérdezték, ki akarja a pipi fejéből az agyat (két bab nagyságú dolog) megenni?

Jelentkeztem. Nekem adták, mert én egyetlen gyerek voltam és akkoriban válogatós… Fogpiszkálóval ettem, nagyon ízlett. Meg is dicsértek.

hurka_kolbasz.jpg

Még zsenge gyermek voltam, de emlékszem arra is, hogy telente egyszer kaptunk falun készített disznótorost, véres és májas hurkát, kocsonyát. Valaki hozta fel vonattal Bőnyrétalapról.

A későbbiekben az átkosban lehetett mirelit resztelt májat, szalontüdőt és vesevelőt venni a Közértben… ezek mind kedvenceim lettek. Még mondja valaki hogy nem mondok jót néha arról a korról!

Éttermekben, nagy ritkán, ha mentünk, ilyesmit rendeltem, mert azt tanácsolta bölcs anyukám: Fiam, azt rendelj, amit otthon nem kapsz!

A flacski és a ris de veau

Később diákéveimben Lengyelországban autóstoppoltam, és bemutattak a flacski-nak. Magyarul pacalleves. Majoránnás. Életre szóló szerelem lett az eredménye.

Teltek-múltak az évek. Amikor Franciaországban jártunk, sokszor volt “ris de veau” az étlapon. Hiányos a franciatudásom, gondoltam, rizses borjú…. unalmasnak hangzott, csak az út végén rendeltem, egyszer. Uraim és hölgyeim, nem rizseshús hanem borjú bríz!!! Nagyon finom!

Hogy mi az a bríz? Olyasmi, mint a velő, de nem olyan gejl. Valami mirigy. Magyarországon nem divatos. Még a Nagycsarnokban sem árulták, amikor legutóbb megkérdeztem. Talán manapság igen. Én nagyon jó kaját tudok brizből készíteni. De nem dicsekedem.

Hogy a franciáknál maradjak, van egy pacalételük, amit úgy hívnak, hogy “Tripe a la mode de Caen”. Pacal caeni módra. Isteni. No de ehetsz pacalt mozgóárustól Firenzében, császárzsemlébe adják egy nagy kondérból. A pacal kaják sokfajták, világszerte népszerűek.

Egyszer este érkeztünk Salzburgba. Az éttermek már be voltak csukva. Szóval egy divatos borbárba mentünk, tele volt emberekkel. Csak a magas bárszéken kaptunk (szerencsével) helyet, kérdeztük, van valami ennivaló?

Mondja csak Beuschel maradt egy kicsi. Kérdem, mi az? Mondja, mi nem fogjuk szeretni... amerikaiaknak nézett...”tüdő van benne és szív”. Mondom neki téved, csak hozza! Isteni volt.

Csirkefej a levesben? Oh my!

Itt Észak-Amerikában elájulnának, ha csirkefejet találnának a levesben. Oh my! No! Észak-Amerikában nagyon ritkán vannak belsőségek az étlapon. OK, New York az kivétel. De másutt? Ha volt is, ma már nincsen. De Pesten is hol kapsz vesét? Sehol. Szalontüdőt is csak egypár helyen, áldja meg őket az Isten. OK, pacal gyakran van, de vese velővel?

Az angol szó a belsőségre „offal”. Nem bizalomgerjesztő szó. Ezek itt kajában gazdag országok. A belsőségeket a kutyákhoz dobták. Kanadában, ahol én élek, sokan még a májat se szeretik. A többivel a világ végére kergetheted őket. Tisztelet a kivételnek.

Amikor kijöttünk, a borjúmáj fillérekbe került. Persze megdrágult azóta, de még ma sem vészes. Tüdőt és velőt nem árulnak. A pacal, a bríz (itt sweetbreadnek hívják) van, az utóbbi drága. Libamáj az persze méregdrága. Hallom sok belőle Magyarországból származik.

A Bagel és a pincérnő

Befejezem egy történettel. Torontóban régen volt egy zsidó étterem, már bezárt. A College és Spadina kereszteződéséhez közel. Bagel volt a neve. Anno mint fiatal mérnök, ha arra volt dolgom, ebédre gyakran beugrottam.

Mikor először beültem, láttam, hogy van szalontüdő. Rendeltem. A nagydarab pincérnő odaállt hozzám és végignézett. Tudod, fiam, mit rendeltél, kérdezte? Mondom, bizony tudom. Ez nem volt neki elég, faggatott honnan való vagyok? Mondtam. No, akkor megnyugodott és hozta. Én meg ettem. Könnyes szemmel.”

Barangold be velünk az egész világot!

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Határátkelő (@hataratkelo) által megosztott bejegyzés

A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.

Gyere és csatlakozz hozzánk a Facebook-on!
Ha inkább levelet írnál, elmesélnéd a személyes történeted,
azt a következő címen teheted meg: hataratkeloKUKAChotmail.com

Címkék: gasztronómia Magyarország Kanada

A bejegyzés trackback címe:

https://hataratkelo.blog.hu/api/trackback/id/tr3916502746

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

FutureFry 2021.04.16. 07:32:38

Azért még Amerikában - főleg a déli államokban (“soul food”) - manapság is felhasználják a belsőségeket (“organ meat”). Pl. a chit'lins ami disznóbélből készült (pont ezért shit’lins-nek is becézik :)). Bár nem belsőség, a múltkor meg a töpörtyű (pork rinds) mind “redneck” kaja volt itt megemlítve (ami az idősebb Bush egyik kedvence volt). Igaz tüdővel nem találkoztam, és velővel (marrow) is ritkán. Májat láttam már boltban (nem is ritkán), pl. bölénymájat (lehet az “indián hagyomány” alapján, hogy a bölény minden részét felhasználják :)). A “pork belly” (disznógyomor?) pedig az utóbbi években lett divatos (igen sok vendéglő menüjén fordul elő).

kék madár 2021.04.16. 08:14:51

@FutureFry: Californiaban egy kozepes mexikoi boltban minden van, pacal, maj, velo. de meg nagyobb hentesnel is
Ez az " Észak-Amerikában nagyon ritkán vannak belsőségek az étlapon" eros altalanositas de teny, hogy egy atlag hamburgerezore nem jellemzo

Csodabogár 2021.04.16. 08:19:58

@FutureFry: Eddig úgy tudtam, hogy a Pork Belly az a diszno hasaalja szallonás része, nem a gyomra.Nem ettem mert nem szeretem a zsíros dolgokat.
De majd itt az okosok felvilágosítanak.

dikusz. 2021.04.16. 08:23:17

Ha a lengyel pacalleves életre szóló szerelem, akkor kóstolja meg egyszer Steve az erdélyi pacallevest...:)

Tüdőt, vesét, velőt lehet kapni, ha nem is gyakran a Vámház körúti Nagycsarnokban. Bríz ki sem kerül a pultra.
A pestszentlőrinci piacon pedig finom szalontüdőt lehet kapni a piaci büfében.

SzZoole 2021.04.16. 08:47:09

@Csodabogár: itt a UK-ban valóban az a pork belly, bőrös hasalja borda csonttal.

Din Serpahis 2021.04.16. 09:24:10

Hu te Jó Isten, pacallal meg szalontödővel ki lehet kergetni a világból,

Benikuty 2021.04.16. 09:48:46

@Din Serpahis: Tudom, "de gustibus..." Ettől függetlenül sajnállak!

lcsaszar 2021.04.16. 16:53:21

"A későbbiekben az átkosban lehetett mirelit resztelt májat, szalontüdőt és vesevelőt venni a Közértben" Az én még átkosabb, sokszor visszavágyott gyerekkoromból meg arra emlékszem, hogy _minden_ sarki hentesnél lehetett friss sertésmájat, vesét, velőt (e kettőből készül a vese-velő), pacalt, tüdőt, brízt, körmöt és hasonló disznóságokat/marhaságokat kapni. Mellékesen élő ponty is volt minden hentesüzletben. Ja és hentesüzlet is volt.
Külföldön viszont csak a közért állateledel-részlegén kaptunk csirkemájat. A hentes pedig nem volt hajlandó sertés darálthúst adni, muszáj volt marhahússal keverve venni, "à l'américaine".

négyzet 2021.04.16. 17:39:55

Svédországban sem lehet nyilván semmi belsőséget kapni a boltokban, nagyon elvétve a fagyasztottak között. Hentest még csak Stockholmban a belvárosban a gourmet piacokon láttam, és azok nagyon drágák. 15 dkg zsír volt kb. 6000 forincsnak megfelelő korona. Azt megjegyeztem.
Mániám a csontleves, és csontos sem lehet kapni persze. 1-2 kiszállítós kajaboltnál lehet rendelni online. Vese, tüdő, hát ezeket még sehol sem láttam.
A húsok nagyon jó minőségűek egyébként, de látszik, hogy itt nem eszik a belsőséget, csak a színhús.

FutureFry 2021.04.16. 17:50:50

@Csodabogár: Valószínű igazad van, inkább hasfal (úgy is néz ki), de egyszer amikor ettem nekem a gyomorra (és annak tartalmára :)) emlékeztetett (lehet nem jól készítették el az étteremben?).

SzZoole 2021.04.16. 18:37:24

@lcsaszar: nem tudom mit értesz külföld alatt, de itt ahol én lakom a UK-ban az általad felsoroltakat mind meg tudom venni a hentestől, sőt, borjú májat is, frissen mert elő rendeltem tőle. A héten főztem zúzza -szív kombó pörköltet, rendelésre szinten mindig van köröm.

@négyzet: mi is szeretjük a csont levest, amit szintén a hentestől rendelünk és adja frissen. Egy nagy táska sertés csontot, borda, lapocka, karajcsont stb. és mindez kb 8-10 kg és £2 kér érte.

SzZoole 2021.04.16. 18:40:56

@FutureFry: ha tudnám, hogy kell fotót ide linkelni, megmutatnám milyen töltött hasalját készítettünk húsvétra, lehet, hogy a fotót is nyalogatnád :-))

Csodabogár 2021.04.16. 18:58:59

@Din Serpahis: Engem is! Sőt a körömpörköltet se eszem meg.

Csodabogár 2021.04.16. 19:01:45

@négyzet: Az én időmben csirkemáj volt bőven Stockholmban minden supermarketben. Mást nem is igen kerestem. Igen kezdő főző voltam akkoriban.

Csodabogár 2021.04.16. 19:03:54

@FutureFry: Mi Balin a szálloda éttermében futottuk bele ebbe a dologba. Nagyon kicsi étlapjuk volt és végre megjelent valami új, ráadásuk disznó. Ember érdeklődött, mert ő az angolos, hogy pontosan mi is az. Végül kihozták nyers állapotban és megmutatták. Nem rendeltük meg.

Csodabogár 2021.04.16. 19:06:09

@SzZoole: Tölteni borjuszegyet szoktam, már ha sikerül a hentest meggyőznöm, hogy rendeljen nekem.

dikusz. 2021.04.16. 19:34:03

@SzZoole: Volt már, hogy linkeltél fotót.:)

dikusz. 2021.04.16. 19:35:19

@Csodabogár: Ha töltött húst sütök akkor sertésdagadót veszek.

SzZoole 2021.04.16. 19:42:36

@dikusz.: tudom, de már nem emlékszem az oldalra.

dikusz. 2021.04.16. 21:13:29

@SzZoole: Minimum 3 éve volt, én már a posztra sem emlékszem, csak a fotóra.

kék madár 2021.04.16. 22:21:18

@SzZoole: eddig nem tudtam, de most mar sejtem: nem vegan a csalad ugye?

kék madár 2021.04.16. 22:31:51

@SzZoole: szegeny fiu, biztos horror neki amikor a papa belecsap a pork bellybe

SzZoole 2021.04.16. 22:37:14

@kék madár: külön lakik Aberystwyth-ben, egyetemista.

kék madár 2021.04.16. 22:38:51

@SzZoole: adjak egy maganhangzot? :)

kék madár 2021.04.16. 22:44:04

ezt az Aberystwyth-t nem tudnam meg par maganhangzo nelkul kimondani

SzZoole 2021.04.16. 22:47:30

@kék madár: ezt olvasd el, ez is welszi helyiség neve; :-)

llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.

SzZoole 2021.04.16. 22:50:07

@kék madár: kb így kel ki mondani Aberifszvif, nagyjából :-)

kék madár 2021.04.16. 22:54:34

@SzZoole: beragadt a keyboardod te! :)

kék madár 2021.04.16. 23:21:13

@SzZoole: incredible. Nem koltoznek oda, meg le kene irni :)

dikusz. 2021.04.17. 06:22:58

@SzZoole: Jó képek, de én arra a fotóra gondoltam, amit a kutyátokról tettél fel.

kecskekörömöröm 2021.04.17. 12:40:34

Errefelé a kinai üzletekben lehet mindent kapni. Multkor megragadtam egy csomagot májnak gondolva, kiderült, hogy lép volt. Kutyánk nincs, a macska finnyás dög, igy ki lett dobva. A lép, nem a macska.

Sir Gombóc 2021.04.17. 12:40:34

A posztból pont az ellenkezője derül ki, mint amit a cím sugall..

]{udarauszkasz 2021.04.17. 12:40:34

Szalontudo, pacal, csirkeporkolt verrel, maj (csomo A vitamin van benne) johet:)

dikusz. 2021.04.17. 13:43:07

@SzZoole: Igen! De egy másik kép, amire már biztos nem emlékszel.
És volt még egy olyan fotó is róla, amin először macskának néztem, mert ahogy ült az ablakban, csak a farka látszott...:)))

SzZoole 2021.04.17. 13:56:23

@dikusz.: többszáz fotóm van :-)

dán 2021.06.06. 15:46:08

A Bagel és a pincérnő

Mint írtad volt egy zsidó étterem a szalontüdő gondolom nem sertésből készült,tudtommal az nem kóser.Bocsi ha nem így van de én még soha nem ettem csak sertésből.

Gerardus A. Lodewijk 2021.06.11. 13:52:11

Andouillette: sertés (ritkábban marha és/vagy kacsa) jól megdarált emésztőszerveiből készült kolbász, Franciaország számos vidékén (pl. Rouen, Troyes, Lyon, Périgord) népszerű.

Legyél te is országfelelős!

Ahol már ott vagyunk: Ausztria, Ausztrália, Belgium, Brazília, Brunei, Ciprus, Chile, Csehország, Dánia, Egyesült Államok, Franciaország, Hollandia, India, Izland, Izrael, Japán, Kambodzsa, Kanada, Kanári-szigetek, Málta, Mexikó, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Omán, Spanyolország, Srí Lanka, Svájc, Svédország, Szingapúr, Törökország és Új-Zéland.

Jelentkezni (valamint az országfelelősökkel a kapcsolatot felvenni) a hataratkeloKUKAChotmail.com címen lehet.

süti beállítások módosítása