Csernobil - a szocreál diadala

2019. június 14. 10:16 - subitron

 g-meyer-393347-unsplash.jpg

 Az IMDB legmagasabban értékelt sorozatai között üdvözölhetjük az HBO miniszériáját, a Csernobilt.

A közös HBO/Sky produkció komoly részletességgel mutatja be a csernobili atomerőmű 4. reaktorának robbanását, ami szinte felfoghatatlan környezeti katasztrófát okozott, és gyorsította a Szovjetunió hanyatlását. A történetet Valery Legasov vegyész, Boris Shcherbina szovjet politikus (Miniszterek Tanácsának alelnöke), és Ulana Khomyuk atomfizikus szemein keresztül láthatjuk.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

HBO (@hbo) által megosztott bejegyzés,

A kitűnő alakítások és nagyszerű történetvezetés mellett, ami igazán lenyűgözte a nézőket, hogy a sorozat képes volt átadni milyen lehetett az élet a Szovjetunióban. Luke Hull production designer és Sanne Wohlenberg producer mesélt arról hogyan tanulmányozták az eseményt, a késő szovjet időszak építészetét, design-ját, és művészetét.

hugh-mitton-424463-unsplash.jpg 

Hull azt mondja két fontos forrásuk volt. A a II. világháború alatt játszódó brutális 1985-ös orosz film, a Come and See, amikor is a németek megszállták Fehéroroszországot. A másik forrás egy noraliski (Oroszország) nikkel olvasztó üzem dokufotói. Ezek segítették kompromisszumok nélkül visszaadni a minisorozat intenzív és lenyűgöző megjelenését.

"A külső felvételek egyike sem lehetett gyönyörű” - meséli Hull. “Azt kellett visszaadnunk, hogyan képes az ember elpusztítani a körülötte lévő környezetet.”

 johannes-daleng-1289266-unsplash.jpg

A legtöbb inspirációt a csapat helyszíni kutatása nyújtotta. Bújták az eseménnyel kapcsolatos videofelvételeket, körbejárták Ukrajnát és Litvániát korhű eszközökért, ruhadarabokért. Segítségükre  volt az eBay, a szombati piacok Kijevben, ahol például beszerezték a hamutartókat, tányérokat, és ruhákat. A legnagyobb kihívást a korszak tudományos felszereléseinek újjáépítése jelentette. A doziméterek és radiológiai eszközök nagy részét kifejezetten a felvételekhez gyártották. Így elkerülték, hogy az egésznek ‘80-as évek utánzat érzése legyen, mint azt néhány produkcióban érezni lehet.

“Túl sok az olyan film, amiben mindenki tökéletesen öltözött, és minden precíz.” - magyarázza Hull.

A filmesek már az elején tudták, hogy Pripyat városát és a csernobili atomerőművet lesz a legnagyobb kihívás megjeleníteni. Ebben sokat segített egy leállított reaktor Ignalában (Litvánia), ami biztosította a külső felvételek helyszíneit.

Ám Pripyat továbbra is kihívást jelentett. A csernobili üzem szomszédságában fekvő városban tűzoltók, és az erőmű dolgozói, valamint családjaik laktak. A képernyőn látható verzió különböző helyszínek digitális hibridje. Többek között forgattak Kijevben és Vilnius északi kerületében, Fabijoniskesben. Itt a filmesek újjáépíthették Pripyat játszóterét és parkját.

Csak egy példa mennyire törekedtek az alaposságra. Az ötödik rész hátterében található egy egér szobor, amit Hull csak “szovjet Mickey”-nak nevezett el. Azt meséli a kutatások során hasonlóra bukkantak egy fényképen. A kép a baleset előtti télen készült, egy hóembert építő kisgyerekről.

“A szobor most Craig Mazin kertjében áll” - mondja Hull. A forgatókönyvíró a forgatás után átszállíttatta magának Amerikába.

Hull szerint az HBO/Sky csapata nem használhatta a szobrokat, falfestményeket és az állami tulajdonban lévő újságok első oldalait. “Lenin-fej szobrokat kellett rögtönöznünk.” A térképek különösen nagy kihívást jelentettek. Amióta a Szovjetunió nem létezik és nincs, aki igent mondjon a kérésekre, nehéz engedélyt szerezni, hogy  felhasználhassuk a műalkotásokat vagy az állami tulajdont.

yves-alarie-1619991-unsplash.jpg

A sorozat nem pusztán a nukleáris baleset horrorját hangsúlyozta. Az alkotók szándékosan elkerülték a cselekményközpontú alkotást.

“Nem szerettünk volna egy Die Hard filmet, ahol mindenütt robbanás van” - mondja Hull.

Helyette a politikai rettegést és bürokráciát helyezték fókuszba, ami megteremtette a válság feltételeit.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

HBO (@hbo) által megosztott bejegyzés,

 

A Chernobyl megmutatja, hogy a design, a művészet és építészet mennyire nagyszerű eszköze lehet a történetmesélésnek. A sorozat nem csak a katasztrófát ábrázolja, hanem a szovjet állam reagálásának szörnyűségét.

forrás: curbed.com
képek: instagram, unsplash
komment

A bejegyzés trackback címe:

https://gourmetnoise.blog.hu/api/trackback/id/tr5014759259

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása