HTML

Lájkolj minket

Útmutatás a derékfájástól a gyógyulásig

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2020.12.03. 06:38

Az izmok erősítésén, nyújtásán, és az aerob gyakorlatokon kívül is több olyan életmódbeli irányelv van, amely segítheti a gyógyulás és a rehabilitáció folyamatát.

gerinces1.jpg

1. Küzdjünk a derékfájás okozta szorongással!

A kiújulás miatti szorongás és félelem kontrollálása nagyon fontos, mert csak így szerezhetjük vissza az izmaink egészséges funkcióit. A derékfájás miatti pszichológiai reakciók alapja a központi idegrendszerben rejlik, s ez a fájdalomra úgy reagál, hogy az érintett területekhez közeli izmokban védekező reakciót indít, hogy megvédje a későbbi sérülésektől. Megfelelő gyakorlatok alkalmazásával, melyek speciálisan ezeket az izomfunkciókat célozzák, túlléphetünk ezen az idegrendszeri gáton, hogy a normális izomműködést elérjük.

2. Táplálkozzunk megfelelően, hogy a gyógyulást segítsük!

A gyógyulási folyamatot segíthetjük a megfelelő táplálkozással, ami optimális mennyiségű kalóriabevitelt és kiegyensúlyozott táplálkozást jelent. A szénhidrátokban gazdag táplálékok (kenyér, tésztafélék és édességek) zsírrá alakulhatnak, ha nem használja fel a szervezet. A súlytöbblet lelassítja a gyógyulási folyamatot. A kiegyensúlyozott diétának része a megfelelő fehérjebevitel, mert ezek a lágyrész-gyógyulás építőelemei. Ezenkívül a friss gyümölcsök és zöldségek vitaminokat és nyomelemeket tartalmaznak, melyek szükségesek a hatékony gyógyuláshoz. A vitaminpótlás is hasznos lehet.

3. Ne dohányozzunk, hogy javítsuk az oxigénellátást!

Tanulmányok igazolják, hogy a derékfájás kialakulása szignifikáns kapcsolatot mutat a dohányzással. Ezt arra a teóriára alapozzák, hogy a dohányzás a gerinc szerkezeti elemeitől elvonja a tápanyagokat, különösen a vérellátás biztosította oxigént (a dohányzók tüdeje kevésbé hatékony az oxigénfelvétel és a gázcsere tekintetében, mint a nemdohányzóké), ezért a gerinc öngyógyítási törekvését akadályozza meg. A dohányzás mellőzése javíthatja az oxigénáramlást, és a rehabilitáció eredményét.

4. Biztosítsuk a megfelelő minőségű alvást, hogy segítsük a gyógyulási folyamatot!

Az aktív tornagyakorlatok által előidézett fizikai fáradtság az egyik legjobb módja az alvás elősegítésének. A krónikus inaktivitás nem teremti meg a fizikai és érzelmi gyógyuláshoz hasznos mélyalvást igényét. Egyértelmű, hogy a serkentők, mint a koffein vagy a nikotin kerülendők alvás előtt. A dohányzás csökkenti a rendelkezésre álló vérmennyiségét és az idegrendszert is érzékenyebbé teszi.

5. Kontrolláljuk a derékfájás kezelésében használt gyógyszereket!

A deréktáji fájdalom csillapításában használt gyógyszerek gyakran fontosak, de a használatukkal óvatosnak kell lennünk. A kábító fájdalomcsillapítók és az izomlazítók az idő múlásával depressziót okozhatnak, ezért ezeket a lehető legkevesebbet használjuk. Hasonlóképpen a gyulladáscsökkentő gyógyszerek – bár a derékfájást csökkenthetik, nincs rá bizonyíték, hogy felgyorsítanák a gyógyulás folyamatát. A meleg- vagy hideghatású terápiák, az illóolajok vagy a masszázsterápia, mint a fájdalom-kontroll eszközei, nagy biztonsággal használhatók és pozitív alternatívát kínálnak a deréktáji fájdalom kezelésében.

gerinces2.jpg

6. Erősítsük meg a gerincet a fizikai igénybevételnek megfelelően!

Az erősítő gyakorlatok kontrollált, fokozatos és folyamatosan nehezedő módon történő alkalmazására a test gyógyulással reagál.  Az injekciók és gyógyszerek a deréktáji fájdalmat csökkentik, de a gyógyulási folyamatot nem tudják elősegíteni. Meg kell szüntetnünk azt a több héten át fennálló fájdalmat, ami azt jelzi a testnek, hogy valami gátolja a gyógyulási folyamatot. Az aktív testmozgás a gyógyulási folyamat természetes ingere.  Aktív gyógytorna gyakorlatoknak tekinthetők azok a mozgásformák, ahol az idegrendszer aktívan irányítja az izmokat, azaz a célzott, adekvát, komplex szemléletű, teljeskörű mozgásformák és a rehabilitációs programok.

7. Dolgozzunk együtt, szakemberek vezetésével a deréktáji fájdalom ellen

Végezetül határozottan ajánlott, hogy a rehabilitációhoz és a gyógytornához segítséget kérjünk megfelelően képzett és engedéllyel rendelkező egészségügyi szakemberektől. A gerincoszlop összetett szerkezetű, és a szakterület specialistái meghatározott protokoll szerint állapítják meg a derékfájás okát. Mindig fontos orvoshoz fordulni, ha a derékfájás néhány hétnél vagy egy hónapnál tovább tart, vagy ha aggasztó tünetet észlelünk, mint az állandó fájdalom és/vagy súlyos egészségi állapotra utaló tünetek. Befejezésül, a fokozatosan erősítő vagy a szintentartó aktív gyógytorna és a rehabilitációs programban való részvétel elősegíti a derékfájással küzdők gyorsabb gyógyulását, és csökkenti a derékfájás kiújulását.

A bejegyzés az Országos Gerincgyógyászati Központ gyógytornászainak közreműködésével készült.

4 komment

Címkék: terápia dohányzás szorongás gyógytorna hát gerinc fájdalomcsillapító derékfájás gxógyulás

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr9816316404

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gabroca 2020.12.04. 08:43:57

Javaslom a tájcsit (heti 1x min, másfél óra), ill bármilyen edzőtermi gerincnyújtó gépes gyakorlatot, úszást, tornát. Federer is edzése felét nyújtógyakorlatokkal tölti, pedig még fiatal...

Gyűrött Papír 2020.12.04. 10:19:19

Volt szerencsém pár hetet gerincsérvvel eltölteni az ORFI-ban. Amitől óvtak, az az a fajta felülés, amit az utolsó képen a szakállas ember csinál.
A 7-es pont a legfontosabb. Remek szakember volt a tornászom és és úgy jöhettem haza, hogy nem volt fájdalmam. A tenyeremet majdnem letudtam tenni a talajra nyújtott lábbal, míg amikor bementem fogmosáshoz sem tudtam előre hajolni. Magamtól (ami tornát a neten találtam) csak rontottam rajta a hónapok alatt, míg értő kezekbe nem kerültem. Ja, és kellett MR, hogy a sérv milyen tulajdonságokkal bír, mit és hogyan mozgassanak!

ergomókus 2020.12.04. 17:50:54

Nekem az ülőmunka, a szinte állandó ülés okozott többszörös gerincsérvet. A heveny szakaszban mérsékelt úszás és torna - szigoruan figyelve, mit visel jól a gerinc, mi okoz fájdalmat, óvatosan növelve a terhelést. Valójában akkor állt helyre, amikor standingdesket kezdtem használni, mert az ülést képtelenség gerincbaráttá tenni. Azóta is használom, és némi fenntartó tornával teljesen rendben van a gerincem. Ilyen standingdesket használok: liftable.hu/

Hórukk 2020.12.04. 22:27:29

Járni kell, sokat, nem betonon, ha fáj a derekad. Ha kell, akkor fájdalomcsillapító előtte.


süti beállítások módosítása