HTML

Lájkolj minket

Nehéz megszerezni, könnyű elveszíteni: edzés nélkül leépülnek az izmok

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2019.05.23. 11:45

Sokan megtapasztalták már azok közül, akik rendszeresen sportolnak, hogy elég egy rövid kihagyás, és az izmok máris gyengülnek, a méretük pedig csökken. Igazságtalan, de sajnos tény, hogy rövidebb idő alatt lehet elveszíteni, mint felépíteni egy esztétikus, erős izomzatot. Jó hír viszont, hogy létezik izommemória, vagyis könnyebb újraépíteni egy valaha létezett izmot, mint a nulláról elkezdeni az edzést. De miért épülnek le az izmok ilyen hamar?

33774801_s.jpg

Az izmok alapvető és elsődleges feladata az erőkifejtés és a mozgás kiváltása. Az izomszövetnek 3 típusa van: (1) simaizom, (2) harántcsíkolt izom, (3) szívizom. A szív és a simaizom akaratlagosan nem irányítható, ellenben a harántcsikolt izomszövetből felépülő vázizmokkal amelyek az emberi test mozgásért felelősek.  Az emberi test úgy épül fel, mint egy kivételesen hatékonyan és energiatakarékosan működő üzem. Amikor valaki sportol, izmot épít (2-es típus). Fontos azonban tudni azt is, hogy minél izmosabb valaki, annál több energiára van szüksége, vagyis annál többet kell ennie. (Persze azért nagyon nem mindegy, hogy mit.)

De mikor van lehetősége a szervezetnek megszabadulni az izmoktól? Két esetben: ha nem eszünk eleget, esetleg nem megfelelő minőségű ételeket, vagyis izomépítő fehérjék helyett mondjuk nagyrészt szénhidrátokat fogyasztunk. Vagy akkor, ha az izmainkat már nem használjuk olyan gyakorisaggál és olyan minőségben, mert felhagytunk az edzéssel. Sajnos ugyanis az, hogy kemény munkával felszedtünk egy bizonyos izomtömeget, egyáltalán nem jelenti azt, hogy az izom életünk végéig rajtunk is marad. 

Ha pedig az edzés csökkentése vagy elhagyása együtt jár azzal, hogy a kalóriabevitelünk változatlan marad, akkor elindul a hízás, innentől izmok helyett a szervezet zsírraktárai fognak növekedni. Vagyis nem az izom alakul át zsírrá, ahogy sokan tartják, hanem az izom lebomlik, a zsír meg növekszik, de nem belőle, hanem a bevitt kalóriákból. 

Mikortól vesztünk az izmainkból?

Sajnos az életkor előrehaladtával is vesztünk az izmaink tömegéből és erejéből egyaránt (sajnos ez van). De ez a folyamat edzéssel és optimális táplálkozással lassítható (megállítani sajnos nem lehet).

118821738_s.jpg

Nézzük, hogy hány hét kihagyás után kezdődik el az izmok lebontása. Erről megoszlik a szakemberek véleménye, egyesek szerint már két hét tunyulás után megindul a folyamat. Más vélemények szerint azért ennél hosszabb, 3-5 hetes edzés nélküli időszak után kezdődik csak a leépülés. Meglepő, de az izomerőt egy kicsit nehezebb elveszíteni, mint az állóképességet. Vagyis nagyon leegyszerűsítve: ha tartunk egy hosszabb szünetet az edzésekben, hamarabb leszünk képtelenek lefutni jó idővel egy Szigetkört, mint megcsinálni ugyanazokat a súlyzós sorozatokat az edzőteremben. (Már ha korábban képesek voltunk mindezekre.)

Megmentőnk, az izommemória

 A sok rossz hír után jöjjön egy jó is: azok, akik korábban sportoltak, majd abbahagyták, még hosszú kihagyás után is könnyebben építhetik vissza az izmaikat, mint akiknek soha nem volt számottevő izomzatuk. Ennek magyarázata az úgynevezett izommemóriában keresendő. Az izomrostokban ugyanis sejtmagok vannak, és ezek a sejtmagok akkor sem tűnnek el, ha az izom csökkenni kezd. A legújabb kutatások szerint a sejtmagok száma állandó, és ugyan az izom sport nélkül látványosan csökken, az izomrostok összezsugorodnak, de a sejtmagok mégis megmaradnak.

Amikor valaki visszatér az edzéshez, akkor ezek a megmaradt sejtmagok segítik az izmok újraépítését. Ezért lehetséges az, hogy két ugyanolyan edzetlen ember közül az, aki korábban sportolt, nagy valószínűséggel gyorsabban fog fejlődni, mint aki soha. Persze mindezt egy sor másik tényező is befolyásolja az életkortól a táplálkozásig.

A cikk az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.

5 komment

Címkék: sport edzés táplálkozás testépítés energia izomzat leépülés izomvesztés izommemória

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr9114851882

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2019.05.24. 09:12:04

Hogyha sokat fagyizom,
Abból nem lesz nagy izom!
:)

Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2019.05.24. 10:38:24

@Szóra kész Szókratész: :)

"Nem kövér az alakom,
Inkább gömb, de belakom."

/Csasztuska Szilveszter/

room_101 2019.05.24. 10:47:18

Még egy ilyen aforizma,
s szét lesz rúgva farod izma!

zuulululu 2019.05.24. 12:25:52

En lassan 10 eve abbahagytam az edzest, de nem vesztettem sok izmot, sztem java megmaradt. Szoval nem kell parazni.

Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2019.05.24. 12:51:02

IZOMBÉKA

Néhány állat, kinek kék a
Szeme alja, tudja rólam,
Én vagyok az izombéka,
S sztorim nem csak üres szólam:

Őszi gólya támadt reám!
Miért volt ez itt még, miért?!
Bemostam neki, de be ám,
S Afrikába gyorsan kiért.

illusztrálva:
fradyendre.blogspot.hu/2011/11/izombeka.html


süti beállítások módosítása