2020. jan 26.

2019 sorozatai szerintem

írta: Filmnéző Lehel
2019 sorozatai szerintem

Eltelt egy újabb év és rengeteg remek új és visszatérő sorozattal lettünk gazdagabbak. A korábbi évekhez hasonlóan ismét nem egy toplistát készítettem, hanem szimplán egy felsorolást a tavalyi évben általam megnézett sorozatokból, legyen az jó vagy rossz. Sok olyan sorozat is volt, ami egyébként érdekelt, de nem volt időm megnézni vagy szimplán más nagyobb prioritást élvezett. Az előző évekhez képest idén több első évadot volt alkalmam megnézni, de ez részben annak is köszönhető, hogy sok általam követett sorozat (Ozark, Altered Carbon stb.) idén szünetet tartott. Még hozzátenném, hogy csak scriptelt sorozatok vannak a listán, az az dokumentum sorozatokat nem érdemes keresni. Nem is szaporítom a szót, jöjjenek 2019 sorozatai szerintem.

Peaky Blinders 5. évad

Kezdjük is az egyik legerősebb versenyzővel, ugyanis szerintem a Peaky Blinders messze az elmúlt évek egyik legkiemelkedőbb, legtökéletesebb sorozata. Ugyan egyes elemeiben nem egy sorozat van, ami jobbat tud hozni nála, de én nem tudok olyan sorozatról, ami ennyire egységesen tudna hozni egy ilyen magas színvonalat. Steven Knight gengsztereposzának ebben az évadában túlléptünk a dramaturgiai csúcson és innen már csak egy felé fog vezetni az út… lefelé. Az elképesztően brutális cliffhanger után, valószínűleg mindenki nagyon várja az új szezont, főleg, hogy úgy néz ki, hogy ezúttal ki kell lépnie a sorozatnak a komfortzónájából.

The Umbrella Academy 1. évad

Még az év elején rúgta be az ajtót páros lábban az a szuperhősös képregény adaptáció, ami ugyan nem lett akkora jelenség, mint például a The Boys, de legalább olyan, hanem jobb lett a végeredmény. Nagyon egyedi, a szuperhős témában még ritkán látott elemekkel is foglalkozik, és egy olyan jó stílusa van az egésznek, hogy szerintem ez akár még érdemi cselekmény nélkül is tudna működni. Szuperhős szkeptikusoknak is erősen ajánlott. Részletesebb kibeszélő itt hallgatható.

Final Space 2. évad

Folytatódott Gary intergalaktikus űr kalandja, ami még mindig az elmúlt jó pár év legjobbja az epikus, de szórakoztató űrkaland témában. Az animáció ellenére (vagy pont azért), gyakran mozifilmes hatást keltő őrült kalandok sora talán kicsit kesze-kuszább volt, mint az első szezonba, de amikor nagyot szólt az évad vagy érzelmesnek kellett lennie, még mindig első osztályú minőséget tudott nyújtani. Valamint megkaptuk a sorozat történelem legviccesebb Footloose utalását.

Money Heist 3. évad

Egy kissé erőltetett alapszituációval, de visszatért a világ legnépszerűbb nem angol nyelvű sorozata. Jól állt a sorozatnak a nagyobb produkciós költség és adrenalin pumpáló jelenetekben se volt hiány, azonban végig ott motoszkált a gondolataimban, hogy legyen ez akár milyen jól is megcsinálva ezt már láttuk korábban. Palermo-n kívül az új szereplők se voltak igazán érdekesek. Viszont a fináléval legalább meghoztak egy elég bátor döntést, amit ha jól kezelnek ügyesen el tudják terelni a sorozatot egy drámaibb hangvétel felé. 

The Witcher 1. évad

A Witcher minden szkeptikus rajongó ellenére jött, látott és egyik pillanatról a másikra az év egyik legnagyobb sorozatos slágere lett. Habár szerintem idén fantasy-n belül is láthattunk jobbat (nem a Trónok Harca), mégis teljesen megérdemelten lett szerintem ekkora siker. Henry Cavill pedig végérvényesen is bekerült a képzeletbeli popkulturális hírességek csarnokába. Akit érdekel egy részletesebb kibeszélő a The Wicther-ről készült podcast adásunkat itt meghallgathatja.

Trónok harca 8. évad

És ha már megemlítettük, igen, szerintem is szörnyű lett a Trónok harca lezárása és minden egyes belerúgást megérdemel. A legnagyobb probléma nem feltétlen maguk a történések, hanem azok kapkodós és átgondolatlan kivitelezése volt. Ha érdekel egy részletesebb kibeszélő azt itt meghallgathatod.

Dark 2. évad

A németek agytekergetős misztikus sorozata a második évadra még inkább megdolgoztatta a néző elméjét, de ez így van rendjén. Habár a szezon második felére már majdnem sikerült átlépniük egy olyan határt, amivel már önmaguk paródiájába mennének át, de szerencsére a majdnem baj sose baj, úgyhogy egy nagyon erős időutazásban gazdag évadon vagyunk túl. A következő harmadik lesz az utolsó évad, ami nagyon remélem, hogy méltó lezárás lesz.

Watchmen 1. évad

Ennek a sorozatnak csak az első 3 részét láttam, és így nyilván a maradék hat részt nem is fogom minősíteni, de nem tudok elmenni szó nélkül amellett, hogy mekkora csalódás volt nekem megélni a látottakat. Lindelof miatt nagyon vártam a sorozatot és mind a képregényt, mind Snyder filmjét nagyon szeretem és lehet, hogy a végére kifejezetten ütős válaszokat nyújt a sorozat, de a szörnyű és teljes baromságokra épülő világépítésével nem tudtam mit kezdeni.

Kingdom 1. évad

 

Ez egy dél-koreai középkorban játszódó zombis sorozat. Ha ezen három kritérium közül már csak az egyik is felkeltette az érdeklődésedet semmiképp ne hagyd ki ezt a sorozatot. Az önmagára rátaláló herceg sztorija önmagában is működne, de a zombis szituációkat, annyira jól illesztették bele a középkori környezetbe, hogy a végeredmény egy olyan produkció lett, amihez foghatót még nem nagyon láttam.

The Boys 1. évad

Elég nagy sikernek örvendhetett az Amazon szuperhős szatírája, ami nyilván annak köszönhető, hogy egy mostanság nagyon menő témát jól láthatóan új irányból közelített meg. Az évad közepén lévő sok üres járat vagy az elég fantáziátlan akció jelenetek sem akadályozták meg a nagy sikerben, pedig ilyen téren még bőven van hova fejlődnie a sorozatnak. Viszont, amiben tényleg nagyot tudott szólni a szuperhős vadász srácok sztorija az a karakterek és a színészek voltak. Részletes kibeszélő itt hallgatható.

How to sell drugs online (fast) 1. évad

Ez is egy német sorozat, ami az egyik legnagyobb meglepetés volt számomra, ugyanis nem sok sorozatot láttam, ami ennyire kihasználta volna a streaming lehetőségeit. A csak hatszor húsz perces sorozatban rengeteg mindent érintenek, nem csak a drogokat, de a legnagyobb előnye az, hogy végig tud hiteles, fiatalos és roppant szórakoztató lenni.

A Sötét Kristály: Az ellenállás kora 1. évad

A Witcher-nél említettem, hogy idén kaptunk fantasy témában jobbat és ez nem más mint a Sötét Kristály előzmény sorozat. Az eredeti filmért sose rajongtam, habár technikailag a korához képest elég komoly teljesítmény van benne. De amit ebben a sorozatban leművelnek a bábokkal az tényleg földön túli. És nem csak a látvány, de minden téren remekül működik a sorozat, A történet egyszerű fantasy elemekkel dolgozik, de ez remekül funkcionál, az eredeti szinkron színészek egytől egyig kiváló munkát végeztek, Daniel Pemberton zenéje pedig az első olyan fantasy soundtrack, ami meg tudja közelíteni Howard Shore Gyűrűk Ura zenéjének a szintjét. Aki egy igazi varázslatos és magával ragadó fantasy kalandban szeretne részt venni az semmiképp ne hagyja ki. Imádkozzunk, hogy legyen folytatása.

Glow 3. évad

A Netflix női pankrátoros dramedy-je már a második évaddal is egyre inkább egy karakterdrámába tolódott át, ahol a pankráció csak a körítés volt, ami a harmadik szezonra teljes mértékben meg is valósult. Ilyen jól mozgatni ennyi szereplőt fél órás formátumban már önmagában is bravúr, hát még ha azt is hozzávesszük, hogy a sok drámázás közepette a sorozat végig képes volt megtartani a humoros hangvételét.

The OA 2. évad

A tavaly év legfájdalmasabb kaszája ez volt számomra. Legalább akkor veszteség volt ez is, mint anno a Sense8 kaszája. Egyrészt az egyik legjobb és legegyedibb sci-fi sorozatot vesztettük el, másrészt az évad végén egy olyan cliffhangert kaptunk, amit ha tovább vihettek volna a készítők valószínűleg sorozat történelmet írnak. Ezt sajnos már sosem tudjuk meg, de ha mást nem Prarie és Hap dimenziókon átívelő sztorijának, mindenkinek adnia kéne egy esélyt, mert ehhez hasonlót, még tényleg nem láttál.

Love, Death and Robots 1. évad

Tim Miller és David Fincher felnőtteknek szóló animációs antológia sorozata az egyik legkirályabb dolog, ami idén sorozatos téren történt. A legtöbb rész nagyon emlékezetes és egyedi volt, még ha néhány különösebb mondani való nélkül csak egy techdemo volt (Sonnie’s Edge), vagy ha szimplán csak művészieskedtek feleslegesen (Fish Night). Külön kiemelendő, hogy két magyar vonatkozású rész is volt a 18 változatos epizód között.

Roman Empire 3. évad

Habár ez volt az eddigi legrövidebb és szerintem leggyengébb szezon a sorozatban, még mindig nagyon érdekes, ahogy a történészek segítségével megpróbálják az egyes császárokat új megvilágításba helyezni. Ezúttal Caligula került a középpontba, aki köztudottan az egyik legőrültebb császár volt, éppen azért az előző évadokhoz képest, nekem hiányoztak, a még ha csak egy kicsit is, de szimpatikusabb szereplők. A lelkes amatőr színészeket viszont, még mindig nagy élvezet nézni. 

The End of the f***ing world 2. évad

Talán ez volt a legjobb erőltetett folytatás, amit valaha láttam, ugyanis úgy sikerült érdekesen tovább vinni a sztorit, hogy az annak ellenére, hogy szembe ment az első évad drámai befejezésével, teljesen szerethető lett. James és Alissa kalandjai a nagyvilágban az egyik legbizarabb és legszerethetőbb sztori, amit mostanában kaptunk.

Lost in Space 2. évad

Karácsonyra megkaptuk ennek az űrkalandnak is a folytatását, ami talán egy kicsit enyhébb volt az első szezonnál, de még mindig baromi látványos és szórakoztató a sorozat. Nagyon egyszerű és sokszor inkább okoskodó, mintsem okos sci-fi, de mégis van szíve és az állandó veszélyhelyzet miatt csak nagyon ritkán lesz unalmas. Ami kicsit zavart, hogy az első évaddal ellentétben, ahol jól el voltak osztva a tíz részre a látványos részek, itt sokkal érezhetőbb volt, hogy a költségvetés nagy része az első kettő és utolsó kettő részre ment el. Aki egy mezei szórakoztató, mai sorozat felhozatalból kicsit kilógó sorozatra vágyik az ne hagyja ki a Lost In Space-t.

The Punisher 2. évad

Visszatért még az év elején a Megtorló is, ami sajnos a többi Netflix-Marvel sorozat sorsára jutott és elkaszálták. Kicsit fele más volt az évad, mert akciók terén sokkal jobb volt, mint az első évad, viszont a sztori nagyon szét szórt volt és azt a hatást keltette, mintha egy egységes évad helyett kettőt tuszkoltak volna bele az évadba. Sajnos többet már nem láthatjuk John Brentalt Frank Castle szerepében, de azért összegészében klassz volt ez a két évad.

Titans 2. évad

Titánok is visszatértek, és annak ellenére, hogy hemzseg a hibáktól a sorozat az elmúlt jó pár évben ez volt az egyetlen hagyományosabb szuperhős sztori, amiért úgy igazán tudtam rajongani. Az akciókból kicsit keveset kaptunk, de legalább kaptunk pár emlékezeteset. A történet csak úgy, mint az előző évadban eléggé kacskaringós és kiegyensúlyozatlan, tele van szappanoperába illő elemekkel és valahogy mégis működik. Igazi bűnös élvezet.

Santa Clarita Diet 3. évad 

Elkaszálták ezt a sorozatot is, amit nem bántam annyira, ugyanis ebben a harmadik felvonásban már egyértelműen megfáradt a sorozat és a viccesből átment vicceskedőbe és fárasztóba. Drew Barrymore élőhalott kalandja még az első két évadban egész üdítő volt az egyedi humorával, kár érte.

Vikingek 6. évad

Elérkeztünk a Vikingek végjátékához, aminek az első fele még mindig tart, de mivel már tavaly elkezdődött gondoltam megemlítem. Habár a sorozat már csak árnyéka régi önmagának, legalább a méltóságát meg tudta őrizni. Nagyon azt a hatást kelti, hogy ez a hatodik évad igazából csak egy hosszú búcsú lesz, aminek az hátránya, hogy már érdemi karakterpillanatok nincsenek, cserébe mindenkitől lesz idő méltó búcsút venni.

Black Mirror 5. évad

A Black Mirror is megfáradt mára, vagy lehet, hogy csak a világunk érte utol a sorozatban bemutatott jövőt. Ebben az évadban ismét visszatértek a három részhez, de ezekből igazából csak egy volt vállalható (Smithereens). Reméljük a következő évadra összeszedik magukat az alkotók és megmutatják újra, miért is szerettük annyira ezt a Fekete Tükröt.

The Mandalorian 1. évad

Kicsit esetlen, kicsit túl egyszerű, kicsit ambíciótlan, de legalább a szíve a helyén van és vele van Bébi Yoda. Nagy rajongás övezte körül az első élőszereplős Star Wars sorozatot, ami ha igazán jó akar lenni, akkor szerintem még nagyon hosszú út áll előtte, de persze az új filmek minőségéhez képest, már ez is nagy előre lépés. Bővebb kibeszélő itt hallgatható.

Ezek lennének 2019 sorozatai szerintem, írjátok meg kommentbe, nektek melyikek tetszettek az alábbiak közül, mik voltak a ti kedvenceitek és miben csalódtatok. Ha érdekelnek a filmnek és a sorozatok és szívesen hallgatnál kibeszélőket a Filmnéző Podcastet is érdemes követned.

Szólj hozzá

Sorozatok