Nem téveszt lépést a Grizzlies, negatív rekordot döntött James Harden

Továbbra sem engedi fel a lábát a gázpedálról a Grizzlies, nagy pofont kaptak Curryék, megsérült Durant, Antetokounmpo nem hagyja veszni az MVP-reményeit... avagy ez történt az NBA 12. játékhetében.

Az eddig szélsebesen ligaelsőként menetelő Golden State Warriors meglepetésre komoly pofonba szaladt bele Milwaukeeban. A Bucks vendégeként Curryék bár csak 19 ponttal kaptak ki, az eredmény kozmetikázására azonban csak az utolsó negyedben voltak képesek. A félidőben 39 pontos hátrányban (!) lévő Warriors története második legnagyobb zakóját kapta az első félidőben, de ugyanez fordított esetben is így van: a Bucks közel 40 pontos vezetése a franchise történetének második legnagyobb előnye. A mérkőzés hőse végül természetesen Giannis Antetokounmpo volt, aki kevesebb, mint harminc perc alatt hozott össze egy 30-12-11-es tripla-duplát. Pontokból, gólpasszokból és lepattanókból sem szerzett senki többet nála az egész mezőnyből, ilyenre pedig ilyen kevés játszott perccel nem volt példa közel ötven éve.

A Memphis Grizzlies viszont úgy néz ki a jelenlegi tendenciák alapján még akár bele is szólhat a nyugati dobogóért zajló versenybe: a Timberwolves legyőzésével zsinórban 11. győzelmüket aratták, ami soha korábban a csapat fennállása alatt nem fordult elő velük. A Morant vezette memphisiek ráadásul a legfiatalabb csapatként érték el az egymást követő 11 győzelmet: átlagéletkoruk alig több, mint 24 év, ezzel egyébként a 2017-18-as, szintén rendkívül fiatal Celtics csapatát előzték meg. Külön érdekesség, hogy ezen a tizenegy meccsen a csapat összes pontját 30 év alatti játékos szerezte, az utóbbi negyven év adatai alapján ilyenre korábban legalább tízmeccses szakaszban csak a Lakers (1997-98) és a Blazers (2017-18) volt képes. Végül rögtön a következő játéknapon, a Dallas Mavericks ellen a Memphis nagy menetelése megszakadt, de ettől függetlenül a Grizzlies jelenleg 30-15-ös mérleggel nyugat negyedik helyén robog a rájátszás felé.

A Brooklyn Nets Kyrie Irving részbeni visszatérése után sem téveszt lépést: magyar idő szerint vasárnap hajnalban a Pelicans ellen bár Kevin Durant a mérkőzés elején térdsérülést szenvedett - az MVP cím egyik fő várományosának 4-6 hetet kell kihagynia -, Kyrie Irving pedig hazai meccs lévén nem léphetett pályára, James Harden vezetésével mégis győzelmet ünnepelhetett a Nets. Harden egy vaskos, 27 pontos és 15 gólpasszos dupla-duplát tett be a közösbe, de ezen kívül is fontos mérföldkő volt a mai meccs a pályafutása során. A mérkőzésen biztossá vált, hogy ő lett minden idők legtöbb hárompontost kihagyó játékosa. Karrierje során a több, mint 4400 kihagyott triplájával Ray Allent taszította le a "trónról". A játék képében bekövetkezett nagymértékű változásokat is jól mutatja az, hogy Harden közel négyszázzal kevesebb lejátszott mérkőzésen rontott ugyanannyi kinti dobást, mint a korábbi triplarekorder, Allen. De ugye tudjuk: csak az nem hibázik, aki nem is próbálkozik...

Öt kihagyott mérkőzést követően visszatért a Utah Jazz csapatába Rudy Gobert. A francia center 10 nappal ezelőtt produkált pozitív koronavírus-tesztet, így csapat soron következő meccseit kihagyni kényszerült. Gobert hiánya - akit eddig háromszor is megválasztottak az Év Legjobb Védőjátékosának, és idén is komoly esélye van rá - azonban nem múlt el következmények nélkül a Jazznél: az elmúlt öt meccsen Gobert nélkül csak egy győzelem után négy vereség következett zsinórban, a csapat védekezése pedig ezidő alatt teljesen szétesett, szó szerint a korábban top 5 védekezésből a liga legrosszabb védőhatékonyságát produkálták a francia távollétében. Gobert azonban hétfő hajnalban visszatért és azonnal 18 ponttal és 19 lepattanóval (és +36-os +/- mutatóval!) újra győzelemre segítette csapatát. A Jazz jelenleg nyugat harmadik helyén áll, viszont Gobert nélkül úgy tűnik meg vannak lőve: ha a francia lepattanózó-gép egészséges, akkor 28-10 a mérlegük, nélküle viszont szinte képtelen a csapat nyerni: az 1-4-es győzelem-vereség mutatójukat nem teszik ki az ablakba. Gobert viszont most újra bevethető, ami lehetővé teszi, hogy tartsák a távolságot az egyre jobban közeledő (és már őket utol is érő) Memphis Grizzlies-től.

Kép: ESPN Stats & Info / Twitter