1001 Film

... amit látnod kell, mielőtt meghalsz

404. Úrvacsora (Nattvardsgästerna) - 1963

2021. április 20. 00:16 - moodPedro

mv5bmjcyyjk1zjgtodaxys00njg2lwe4ytktnta3mzvlmdaznjdjxkeyxkfqcgdeqxvymzuxnjawmtg_v1.jpgSvédország (Svenks Filmindustri), 81 perc, ff., svéd

Rendező: Ingmar Bergman

Producer: Allan Ekelund

Bergman Csend-trilógiájának második filmjeként aposztrofálják a legtöbb helyen ezt a filmet. Eme trilógia első filmje lenne a Tükör által homályosan, harmadik filmje pedig maga a Csend.

Ahogy a Filmvilág egyik cikkében most felfedeztem, ez a trilógia ötlet nem is Bergmané volt, hanem kollégája és barátja Vilgot Sjöman találta ki valamilyen marketing okból. A "csend" Isten csendjére utalna, annak az Istennek, a csendjére, akit annyian keresnek, de aki nem hajlandó hozzánk beszélni. Bergmannak  tetszett ezt a trilógia-ötletet, a három film elkészülte után maga is gyakran utald ilyen módon ezekre a filmekre, a kilencvenes években azonban tulajdonképpen már baromságnak tartotta az egészet. Szó szerint "se füle, se farka gondolatnak" nevezte....

az alábbi képen Bergman az Úrvacsora forgatás közben...

mv5bnjnlzjningytotmzyi00mdm3ltgxyjqtzwriyjqwnzlkmgnlxkeyxkfqcgdeqxvymzuxnjawmtg_v1.jpg

A Csend című filmet jómagam még nem láttam, állítólag az lesz amelyik igazi kakukktojása ennek a trilógia elméletnek. Az Úrvacsorában újra az élet értelmét keresi, illetve Isten létezését (vagy nem létezését) járja körbe. Bergman apja egyébként lelkész volt, ő maga viszont tudomásunk szerint egyáltalán nem hitt istenben, sokkal inkább foglalkoztatta a szeretet problematikája: Miért van az, hogy sokan nem tudnak úgy szeretni, hogy az a másiknak jó legyen. 

mv5bzmm4mgy2nwmtmtzmzc00nzq1lwfjzmutn2yymdi3zdzhytkyxkeyxkfqcgdeqxvyntayndq2nji_v1.jpg

Ez a film a legnyomasztóbb abból a ötből, melyet eddig Bergmantól láttam. Ami szembetűnő, hogy a kifejezetten vidám, kellemes hangulatú Egy Nyári Éj Mosolyától indultunk kissé lefelé a Hetedik Pecséttel, mely nagyon komor volt, mégsem mondanám feltétlenül nyomasztónak. Érdekes filozófiai kérdéseket boncolgatott, csak úgy, mint az életét számba vevő idős professzor története az A Nap Végében ... 

A Tükör Által Homályosan már alámerült a sűrű sötétségbe, ahonnét úgy látszik, volt még lejjebb, hiszen az Úrvacsora már egyetlen kellemes percet sem tartogatott a néző számára, a derű egy pillanatra sem csillan meg a vásznon... Kíváncsi vagyok, hogy van-e még ennél lejjebb, vagy Bergman megkegyelmez nekünk, és elindulunk valami bíztatóbb irányba?

mv5bnjzhytmwmwutnti0yy00mtgwlwjmodgtnje3ogrkndqzm2ewxkeyxkfqcgdeqxvymzuxnjawmtg_v1.jpg

Bergman kedvenc színészei játszanak ebben a filmben is: Ingrid Thulin (fenti képen) a gyülekezet egyik nőtagja, aki szerelmével árasztja el a közösség pásztorát, szinte erőszakkal próbálja rávenni, hogy vegye őt feleségül (nyilván nem katolikus gyülekezetről van tehát szó). Thulint nemcsak szépnek, de mélyről áradóan erotikusnak is tartom, és le a kalappal előtte, hogy ennek a filmnek a kedvéért hagyta, hogy egy kifejezetten csúnya, minden vonzóerőtől mentes nőt formáljanak belőle... A varázslat sikerült, olyan anti-nő lett ebben a filmben, hogy lassan nem is értem, mi tetszett benne...
mv5botewyti3mdetzjhhmc00mjrmlwe3y2qtzwu4nwjinwfknjvmxkeyxkfqcgdeqxvymteyndi2mtc2_v1.jpg

Az említett tiszteletes bőrébe Gunnar Björnstrand bújt, aki teljesen meggyőző a szeretetre képtelen férfi szerepében. 

Aztán újra itt van Max von Sydow is, aki a gyülekezet egy másik, hitében igencsak megingott tagja...

Nemcsak a legnyomasztóbb eddig látott Bergman filmről írok itt, de a leginkább kamaradarab jellegűről is. Alig hagyjuk el a fenti képeken látható templomot. Ha ki is lépünk pár percre, abban sincs túl sok köszönet.

mv5bmtuzodq4nji3m15bml5banbnxkftztcwmtuymdeyoa_v1.jpg

Saját élményem alapján feltételezem, hogy igencsak hardcore Bergman rajongó legyen a talpán, akinek ez a túlnyomó részt fájdalmasan eseménytelen, végig "szenvedős" film pozitív élményt, vagy akárcsak valami katarzist tud okozni, amit ugyebár a műalkotásotoktól esetenként elvárunk. Száraz, esetenként teátrális, erősen statikus párbeszédeket látunk... igencsak igénybe vette türelmemet ennek a filmnek a végignézése.

Bízom benne, hogy a következő Bergman filmmel kicsit elindulunk felfelé a hullámvasúton...

nattvardsgasterna_665d1c46.jpg

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://ezer1film.blog.hu/api/trackback/id/tr1616506502

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

vuvuvu2 2021.04.21. 12:20:05

Nézd meg A legjobb szándékok c. filmet vagy olvasd el az azonos c. könyvet ami Bergman szüleiről szól, szerintem az segít közelebb vinni a film megértéséhez. Nemrég sikerült végignéznem, és ami korábban nem jött át Bergman filmjeiből, az most sokkal érthetőbbé vált. Ismerni kell a hátteret... én eddig csak a Laterna Magica és a Fanny es Alexander c. könyveit olvastam amelyekből elég sok minden kiderült a Bergman családról, de A legjobb szándékok teljesen más megvilágításba helyezte a dolgokat.

moodPedro · http://ezer1film.blog.hu/ 2021.04.21. 20:23:31

@vuvuvu2: Abból, amit írsz van egy olyan érzésem, hogy te is azok közé a hardcore Bergman rajongók közé tartozol, akikre a posztban is utaltam. :) Eltaláltam? - Én még bizonytalan vagyok, hogy mekkora esélyem van azzá válni. AZ első néhány tőle látott film után egész biztos voltam benne, hogy az leszek, az utóbbi két filmje után azonban kissé elbizonytalanodtam - ezt be kell vallanom. Nagyon bízom, hogy ezután elindulunk újra fölfelé! Mindenesetre remélem, hogy a további Bergman filmeknél is hozzászülsz, ha bármi kiegészíteni valód van!
süti beállítások módosítása