Élj könnyedén

Egy kiegyensúlyozott, egészséges életért

A zenehallgatás 9 előnye

2020. április 06. 06:00 - Göblyös G István

zene_hatasa_pozitiv_mentalis_egeszseg.jpg

Nem érdekes, hogy bizonyos zenék hallatán boldognak, nyugodtnak vagy izgatottnak érezzük magunkat pusztán a hozzájuk kötött emlékek miatt? Az emberek olyan képességgel születnek, hogy képesek megkülönböztetni a zenét a zajtól. Ez számos dologban pozitívan hat az elménkre és a lelkünkre is.

Az agyunknak külön útvonalai vannak a zenék különféle részeinek a feldolgozására, mint például a hangmagasság, dallam, ütem és tempó. A gyorsabb zenéktől megnőhet a szívverésünk, szaporább lehet a légzésünk és még a vérnyomást is képes megemelni. Ezzel szemben a lassú hangvételű zenék, éppen ezek ellenkezőjét váltja ki.
Számos tanulmány alátámasztotta, hogy mikor a tetszésünkhöz illő zenét hallunk, az agyunk egy dopamin nevű vegyületet kezd el termelni, ami pozitívan hat a hangulatunkra. A zene erős érzelmeket kelthet bennünk, mint az öröm, szomorúság vagy félelem. Néhány kutatás szerint akkora ereje lehet, hogy képes javítani az egészségünket és a jóllétünket.

Igaz, még több tanulmányra van szükség, hogy a zene pontos hatását meg tudják állapítani, azonban jó néhány kutatás talált összefüggést a zenehallgatás és az egészség között.

Íme a zenehallgatás 9 előnye:

  1. Javítja a hangulatot.

Tanulmányok kimutatták, hogy a zenehallgatás pozitív hatással van az általános jóllétünkre, segít szabályozni az érzelmeinket, boldogságot és nyugalmat idéz elő.

  1. Csökkenti a stresszt

A nyugtató zene hallgatásáról (lassú tempó, inkább mély hangok, ének nélkül) bebizonyították, hogy csökkenti a mindennapos stresszt és a szorongást. Ez nem csak az egészséges embereknél igaz, hanem azoknál is, akik például műtéti beavatkozás előtt állnak.

  1. Csökkenti a szorongást

Rákos betegekkel foglalkozó tanulmányok alátámasztották, hogy a zenehallgatással kombinált ápolás jelentősen csökkentette a szorongást azokkal a betegekkel szemben, akik csak ápolást kaptak.

  1. Segít a testmozgásban

A zenehallgatás növeli mind a mentális, mind a fizikai stimulációt, így ösztönzőképpen hat a gyakorlatok elvégzésére és növeli a teljesítményt.

  1. Javítja a memóriát

Egy kutatás kimutatta, hogy a ritmus és dallam ismétlődő elemei segítik az agyunkat, hogy olyan mintákat képezzen, ami fokozza az emlékezőképességünket. Egy stroke-ot átélő betegekkel foglalkozó tanulmány szerint, a zenehallgatás segített több verbális emlék felidézésében, kevesebb zavart és jobb koncentrációt eredményezett.

  1. Enyhíti fájdalmat

Egy műtétből gyógyuló betegekkel foglalkozó tanulmány kimutatta, hogy azoknak a betegek, akik rendszeresen zenét hallgattak a műtét előtt, közben és utána, kevesebb fájdalomra panaszkodtak és sokkal elégedettebbek voltak, mint azok a betegek, akik ez idő alatt egyáltalán nem hallgattak zenét.

  1. Kényelemérzetet ad

Zeneterápiát is használnak, hogy fokozzák a kommunikációt és hogy segítsen az érzelmek kifejezésében, mint a félelem, magány és düh az olyan betegeknél, akiknek súlyos, végzetes betegségük van.

  1. Segít az önismeretben

A zenehallgatás az Alzheimer-kóros betegeknek is segít: látszólag elveszett emlékeket tudnak előidézni és néhány mentális képességüket fenntartani, pusztán a zene segítségével.

  1. Segíti az autizmus spektrum zavarral küszködő gyerekeket

Erre irányuló tanulmányok szerint, azok a gyerekek, akik zeneterápiát kaptak, fejlődést mutattak szociális viselkedésben, kommunikációs készségben és figyelemben.

Viszont én úgy gondolom nem kell tudományos bizonyíték ahhoz, hogy érezzük, hogyan hat ránk a zene nap mint nap. Milyen könnyedén jó kedvre tud deríteni bennünket. Az, hogy mekkora hatással van az elménkre és lelkünkre, elképesztő. Zene nélkül üres lenne a világ.

„A zene az egyetlen olyan vírus, ami gyógyít.”

- ByeAlex

 

Amennyiben tetszett a cikk, oszd meg másokkal is vagy kövess FACEBOOK-on és INSTAGRAM-on, hogy értesülj az új tartalmak megjelenéséről.

1 komment

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

p.a · http://miigyelunk.blog.hu/ 2020.04.07. 09:31:09

Két megjegyzést szabadjon tennem, nem ellentmondva a fentieknek:

1. Érdemes megkülönböztetni az aktív és passzív zenehallgatást. Az előbbi az, amikor az ember leül és kifejezetten a zenére figyel, esetleg szövegknyvet olvas mellé, stb. A bejegyzésben írtak így jönnek elő igazán.

2. Kultúrafüggő, hogy mit tekintünk zajnak és mit zenének. Így az megjegyzés, hogy "az emberek olyan képességgel születnek, hogy képesek megkülönböztetni a zenét a zajtól" inkább úgy szól, hogy "az emberek olyan képességgel születnek, hogy képesek a zajból kihallani a zenét".
süti beállítások módosítása