Európa legnagyobb drónművelete
2021. február 26. írta: ZsG

Európa legnagyobb drónművelete

A norvégiai Ask faluban a közelmúltban történt földcsuszamlás vezetett a legnagyobb drónművelethez, amely valaha történt Európában. 

A drónok és helikopterek segítségével végrehajtott mentőakció során több mint 200 órát repültek és 420 missziót hajtottak végre a mentőalakulatok.

A csuszamlásról

2020. december 30-án hajnali négykor érte el Ask faluját az agyagos és gyors földcsuszamlás. A nagyjából 280 méter széles és 609 méter hosszú földdarab rengeteg ember életét veszélyeztette. Az első órákban a kiérkező mentők 13 embert kutattak fel az összeomlott házakból, továbbá 1000 embert kellett evakuálni.

6629-uasn-gjerdrum-0579-1-1024x683.jpgForrás: UAS Norway
Kép: Anders Martinsen

A mentési művelet

A fölcsuszamlás utáni órákban a rendőrség helikopterrel repült át a terület felett, felmérve a károkat, valamint olyan személyeket kerestek, akik esetleg beszorultak az omladozó otthonukba.

Röviddel a mentési munkálatok megkezdése után az Ask körüli légteret tiltott zónává alakították át és csak azok repülhettek a kornyéken, akik a mentésben aktívan részt vettek. 

A művelet komplexitását tisztán leírja, hogy a mentésben a Norvég Elit Alakulat katonái, 30 kutyás keresőcsoport, Oslo-i és helyi tűzoltók, a Nemzeti Brigád és a Svéd USAR speciális egységek is részt vettek. 

Amennyiben az eszközparkot vesszük figyelembe számos hőkamerákkal felszerelt drónt használt a rendőrség és a tűzoltóság is a helyszínen. Többek között egy DJI Matrice M300-at, egy Lockheed's P-3 Orion megfigyelő repülőt, 25 mentőautót és négy helikoptert is bevetettek a hatékonyság növelése érdekében.

A légitámogatás

Az Ask-ban végzett mentési műveletek során a drónok hatékony eszközként szolgáltak a fölcsuszamlás által bajba jutott személyek felkutatásának segítésére.

A szakemberek a törmelék felett alacsonyan repülve alapos kutatást végeztek a drónokra szerelt hő- és RGB kamerákkal egyaránt. Legfőképpen hőforrásokat és a mozgásra utaló jeleket kerestek, melyek segíthetnek az azonosításban.

A pilóta nélküli légi járművek továbbá a fölcsuszamlás által okozott károk felmérésében is segédkeztek.

Az érkezés időpontjában a helyzet rendkívül összetett és nehezen felfogható volt, de amint felemelkedett az első drón, elkezdtük megérteni a helyzet súlyosságát.

- mondta Kenny Åserud a Nedre Romerike tűzoltó és mentő drónpilótája.

A mentési munkálatokban részt vevő pilóták között voltak a tűzoltóság és a rendőrség munkatársai, katonai személyzet és egy önkéntes civil pilóta is.

Tekintettel a levegőben lévő drónok és helikopteres számára, a műveleteket támogató kommunikáció elengedhetetlen volt az ütközések elkerülése érdekében.

A kezdeti mentési erőfeszítéseket követően a drónok hetekig folytatták a keresést Ask környékén, feltehetően további eltűnteket keresve.

Forrás: UAS Norway

Kövess minket a közösségi médiában is!

Facebook | Instagram | LinkedIn

A bejegyzés trackback címe:

https://dronmania.blog.hu/api/trackback/id/tr4216441358

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása