Dr. Fekete Bálint ügyvéd ingatlanjogi blogja

Jogi témák mindenkinek

7+1 tudnivaló az illetékkedvezményekről lakásvásárlók részére

2021. január 14. 12:32 - Dr. Fekete Bálint LL.M. ügyvéd

 

dr_fekete_balint_ugyved_gyor_ingatlan_adasvetel.png

A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után alapesetben 4%. A forgalmi érték a legtöbb esetben megegyezik a vételárral, azonban a forgalmi értéket a NAV jogosult megállapítani az illeték kiszabása során.

Fontos költségtétel az illeték egy ingatlanvásárlás során, így nem mindegy, hogy milyen kedvezményekre vagy mentességekre vagyunk jogosultak és hogy azt igényeljük-e a megfelelő időben. Összegyűjtöttünk 7+1 hasznos tudnivalót, amellyel költségeket takaríthatunk meg ingatlan vásárlás esetén:

1.)  amennyiben lakáscélra építési telket vásárolunk és vállaljuk, hogy 4 éven belül beépítjük az előírásoknak megfelelően, úgy nem szükséges illetéket fizetnünk a telek forgalmi értéke után. Ameddig ez meg nem történik, addig a fizetési kötelezettségünket a hatóság felfüggeszti.

2.)  vállalkozó által értékesítés céljára épített, átalakítással vagy bővítéssel létesített ingatlan vásárlása esetén, ha az ingatlan vételára a 30 millió forintot nem haladja meg, akkor 15 millió forintig igényelhetünk kedvezményt.

3.)  a korábbi lakástulajdonunkat a vásárlást megelőző három éven belül vagy azt követően egy éven belül eladjuk vagy elcseréljük, és a szerzett lakástulajdon forgalmi értéke az eladott lakástulajdon forgalmi értékénél kisebb, úgy nem szükséges illetéket fizetnünk, ha viszont nagyobb, akkor a különbözet lesz az illetékfizetés alapja.

4.)  egyenes ági hozzátartozótól vagy házastársunktól vásárolunk, úgy nincs illetékfizetési kötelezettségünk.

5.)  új vagy használt lakás családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) felhasználásával történő vásárlása esetén illetékmentességet igényelhetünk.

6.)  abban az esetben, ha 35. év alatti első lakásszerzőnek minősülünk és az egész lakás forgalmi értéke nem haladja meg a 15 millió forintot, akkor a fizetendő illeték 50%-át kedvezményként vehetjük igénybe. Ilyenkor legfeljebb 12 hónapra pótlékmentes részletfizetést is igényelhetünk.

7.)  részletfizetési kedvezményt méltányossági alapon is igényelhetünk, azonban indokolnunk és igazolnunk szükséges, hogy miért nem áll módunkban az illetéket egy összegben megfizetni.

8.)  nem jár automatikusan egyik mentesség vagy kedvezmény sem, azt igényelnünk szükséges a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig a formanyomtatvány megfelelő kitöltésével.

Dr. Fekete Bálint ügyvéd

https://www.drfeketelegal.hu

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://drfeketebalint.blog.hu/api/trackback/id/tr1816388128

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Török törp hörcsögöt bökő bögöly 2021.09.05. 15:33:06

Milyen jogon adóztatnak a leadózott jövedelmemből vett lakás után? Az államot ahol csak lehet át kell baszni. Ingyenélő parazita mocskos férgek.
süti beállítások módosítása