Európa behódol? Nyernek az óriásplakátok? A robotok átveszik a hatalmat? - Heti kulturális ajánló
Kult köz - 38. hét (szeptember 20-26.)

img_5001.jpg

Kutatók éjszakája a Corvinuson, ARC-kiállítás, Fényterápia, könyv és filmajánló a szeptember 20-ai hétre.

2021. 09. 18. borítókép: Fényterápia kiállítás (Kércz Dorci, Közgazdász)

irodalmi_aj.png

Taxner Tünde

Michel Houellebecq: Behódolás

“Tehát az az Európa, amely az emberi civilizáció csúcsa volt, néhány évtized alatt végleg elpusztította önmagát” - és bekövetkezik az a pillanat, amikor Franciaország elnökévé a Muzulmán Testvériség karizmatikus vezetőjét választják meg. Houellebecq regénye pár évvel a jövőbe repít minket, az Unió és az európai keresztény kultúra, valamint a jelenlegi politikai rendszerek haláltáncának éveibe.

Egy párizsi irodalomprofesszor szűk, antiszociális, mégis nagyon eredeti szemszögéből nézve élhetjük át a polgárháborúhoz közeli állapotokat, az iszlám előretörését, a liberális eszméken alapuló társadalmi és politikai rendszer átalakulását. Mi ez? Puszta spekuláció vagy határozott politikai állásfoglalás? Regény vagy jóslat?

197121661_386728772717078_6476113839347015328_n_1.png

Klisóczki Fanni

Kutatók Éjszakája - az Európai Tudományért

1 éjszaka, 260 helyszín, 2652 program. A Kutatók Éjszakája ingyenes eseménysorozat idén szeptember 24-én és 25-én kápráztatja el a tudomány iránt érdeklődőket. A rendezvény 2005-ös indulásakor az alapvető célja a tudomány és kutatói életpálya népszerűsítése volt, ám minden érdeklődő számára különleges élményt nyújthat.

Inspiráló előadások, kísérletek, laborbejárások és játékos programok kötik le a kicsiket és nagyokat ezen az éjszakán. A tálibok aranya: Afganisztán és az elektromos autózás jövője; Én és a robot: együtt vagy egymás ellen?; vagy épp Váltó-láz, a börtön utáni első hónap – Társasjáték. Ilyen és ehhez hasonló programokkal csatlakozik a Budapesti Corvinus Egyetem a szervezéshez. A további szervezőkről, helyszínekről és programokról való bővebb információkért keressétek fel az eseménysorozat honlapját.

ARC – a képtelenség és arctalanság ellen!

Mindannyiunkat számtalan veszteség ért a koronavírusos időszakban. Ám a nehéz idők után végre megjelent valami: az életjel. Ezt az érzést igyekszik átadni a 21. ARC közérzeti kiállítás szeptember 17 és október 17 között.

Az ARC kiállítás a kreativitás szabadságáról szól, mely véleményformáló eseményként mutat görbe tükröt a társadalomnak. A tárlat éjjel-nappal, ingyenesen megtekinthető a Bikás parkban.

kiall_aj.png

Kércz Dorci

Fényterápia

A Mai Manó ház október 8-ig ad otthon Tombor Zoltán fotográfus első önálló intézményi kiállításának, amely a Fényterápia címet viseli. Az első emeleten a karantén időszakában készült sorozatát láthatjuk: képein olyan hétköznapi, mégis metaforikus elemeket ábrázol, mint egy befőttesüvegben úszkáló aranyhal, egymásba kapaszkodó kezek vagy egy felállított dominósor. Az érzékeny, többletjelentést hordozó kompozíciók már-már mesebeli világot keltenek, amit harmonikusan egészítenek ki a finom vizuális megoldások: a vetett árnyékok, a tükröződés és az életlenség.

A második emeleten az alkotó divat- és portréfotóiból láthatunk válogatást: Palvin Barbara és Alicia Keys mellett például Waris Uhluwalia vagy Shirin Neshat néz ránk vissza a falakról. Itt érdemes átlapozni Tombor 2015-ben alapított saját, limitált példányszámú Supernation kiadványait is, amelyek a történetmesélést helyezik előtérbe, és a személyesebb, kísérletezőbb munkáit mutatják be. A Fényterápiát azoknak ajánlom,  akik szeretnék a karanténidőszak érzéseit - az elszigeteltséget, a bizonytalanságot, a furcsa, tér és idő nélküli állapot adta nyugalmat - átélni, és ezzel párhuzamosan megismerni egy világszerte elismert magyar fotós 25 éves munkásságát.

microsoftteams-image_4.png

Kovács Máté

Free Guy

Majdnem elpusztul a világ (értsd: az Egyesült Államok), de aztán jön egy kisemberként indult valaki a szuperképességével, és autókat dobálva hőssé válik. Unom. A Free Guy azonban pozitív meglepetést okozott: olyan szuperhősfilm, ami az összes klisét felvonultatja, mégsem tudtam megunni. A film ugyanis ezt pontosan tudja magáról, nem akar több lenni, végig önironikusan parodizálja ki ezeket a sablonokat.

A történet főhőse, Guy (Ryan Reynolds) egy NPC (non-player character) egy videójátékban, akit egy algoritmus mesterséges intelligenciával ruház fel. Reynolds tökéletesen hozza a jószándékú, kissé esetlen karakter fejlődését, ettől lesz szerethető maga a film is. Na meg a videojáték-keretrendszer adta szabadságtól, amiben simán elfér minden olyan akciófilmes klisé, amire egy valós világban csak a “na persze” lenne a válasz.

süti beállítások módosítása