Pénz beszél a filmvásznon - Ismerd meg a tőzsde és a brókerek világát filmekből!

wallstreet-be6e21ad26e546dd8b015d7be5d71528.jpg

A tőzsde világa izgalmas, pörgős és kegyetlen. A száraz gazdasági elemzéseken túl filmekből még többet megtudhatunk e különleges világ működéséről és rejtélyeiről. Elhoztuk nektek a kedvenceinket.

2021.03.04. Írták: Hegedüs Kata, Szabó Judit, Taxner Tünde, képek forrása: IMDb

Tőzsdecápák - A pénz nem alszik

Wall Street: Money Never Sleeps, 2010

Gordon Gekko (Michael Douglas), a rafinált tőzsdecápa kiszabadul a börtönből, de senki nem várja a kapunál - még a lánya sem. Winnie Gekko (Carey Mulligan), aki véglegesen megharagudott az apjára, egy fiatal, feltörekvő brókerrel jár. Vőlegénye, Jacob Moore (Shia LaBeouf) hamarosan egy sötét ügyletbe keveredik. Gordon a szárnyai alá veszi, miközben a fiatal, idealista férfi egyre jobban megismerkedik a tőzsde legnagyobbjaival és az ő munkamódszereikkel. A Tőzsdecápák második része a híres, 1987-es film után készült: az első filmben nyújtott alakításáért Oscart-díjat kapott Michael Douglas immár idősebb, meggyötörtebb férfiként lép elénk. A brókervilág számító, pénzéhes közeg. Vajon tényleg számítanak egy apa érzései, vagy csak a vaskos svájci bankszámla vonzza, ami a lánya nevén van? Érzékeny film emberi gyengeségről és embertelen játszmákról, ami elénk tárja a brókerek és bankárok kegyetlen világát.

ebba_2.jpg

the_big_short_2015_film_poster.pngA nagy dobás

The Big Short, 2015

Az idő pénz, a tudás hatalom, de valójában kapcsolatok nélkül nem jutunk előrébb: ezek nélkül nem tudjuk megcsinálni “a nagy dobást”. Michael Burry (Christian Bale) egy gyanú miatt idejét nem kímélve, alaposan vizsgálja és elemzi a legkeresettebb zálogleveleket. Így fedezi fel, hogy egy ingatlanpiaci buborék végéhez közeledik az ország. A felfedezéséről értesül két másik befektetői csapat is, akik egymástól függetlenül szintén fogadnak az USA lakáspiaci helyzete ellen. 2008-ban megnyerik ezt a fogadást, bár erre aligha lehet büszke az ember. Az életrajzi ihletésű, Oscar-díjas film szórakoztató, közérthető és fogalmi magyarázatokkal tarkított módon tárja elénk a szomorú eseményeket, melynek során milliók váltak munkanélkülivé és otthontalanná. A nézőre befektetői szemüveget ad, kézen fogja és bevezeti a jelzáloghitelezés, valamint a jelzálog fedezetű tőzsdei értékpapír-kereskedelem szívtelen és korrupt világába. 

the_wizard_of_lies.jpgHazugságok mágusa

The Wizard of Lies, 2017

Egy ötlet, karizma, kapcsolatok és egy kevéske kezdőtőke – mindössze ennyiből építette fel Bernie Madoff (Robert de Niro) pénzügyi birodalmát, melynek nagysága az egyiptomi piramisokéval vetekszik. Az analógia nem véletlen: a híres-hírhedt üzletember és befektetési tanácsadó piramisjáték (más néven pilótajáték) révén tett szert hírnevére, vagyonára és hatalmára. Az életrajzi ihletésű film objektíven mutatja be a 65 millió dollárt és 150 év börtönbüntetést érő csalás történetét, Barry Levinson rendező - akinek a Jó reggelt, Vietnám! és az Esőember című filmeket is köszönhetjük - viszont a svindler-lélektant és a családi drámát helyezte a középpontba. A film lehetőséget ad a nézőknek, hogy belelássanak a világ egyik legnagyobb fehérgalléros bűnözőjének fejébe és lelkébe – vajon milyen gondolatok és érzések kavarognak ott?

Krízispont 

Margin Call (2011)

Egy befektetési bank alkalmazottainak nyolcvan százalékát kirúgják, közülük egy ember azonban ténylegesen látta, mi fog bekövetkezni a piacon. Mielőtt Eric (Stanley Tucci) elhagyja az irodát, beosztottjára hagyja a talált adatokat, és megkezdődik a kríziskezelés. A film a gazdasági válság előtti időszakot mutatja be, mikor még csak a fejesek és a fejesek fejesei számítottak a piac összeomlására. A forgatókönyvíró és rendező, J.C. Chandor drámai jellegű, feszültségekkel és kis humorral fűszerezett párbeszédekkel egy esettanulmányon keresztül mutatja be, mi történik egy irodában krízis idején. A bürokráciát kiválóan ábrázolja: mindig van magasabb pozíció, amiért küzdeni lehet - akármi áron.  A történet és a szakzsargon egyaránt élvezhető és érthető. A krízispont húzónevei olyan ismert színészek, mint Kevin Spacey, Jeremy Irons, Zachary Quinto, valamint feltűnik mellettük egyetlen női mellékszereplőként Demi Moore is.

image_3_3.pngPénzcsináló

Moneyball (2011)

A sport világában csakúgy, mint a világ egyéb területén, mindennek és mindenkinek megvan az ára. A kiemelkedő tehetségeket hamar elcsábítják a nagyobb csapatok. Ezért a volt baseball játékosnak, Billy Beane-nek (Brad Pitt) szüksége van egy új tervre ahhoz, hogy alacsony költségvetésből hozzon össze egy sikeres csapatot. Ekkor Peter Brand (Jonah Hill) nem mindennapi ötlettel áll elő -  ő a játékosokat nem edzői, hanem közgazdász szemmel vizsgálja. A film rámutat, hogy a sport és a közgazdaságtan  nem is állnak olyan távol egymástól. A játékosok tehetségét pénzben mérik, és sok múlhat a befektetéseken. Az igaz történeten alapuló alkotás élvezhezhetően magyarázza el a nem mindennapi stratégiát. Sok minden változott a gazdaságban 2011 óta, és az Excel tábla használata sem olyan nagy szám már tíz év távlatából, ugyanakkor érdemes feltenni a filmet a listánkra: egy tökéletes Netflix-délutánra inspiráló program lehet.

süti beállítások módosítása