Megmagyarázni a megmagyarázhatatlant
URBÁN TAMÁS: FELESLEGES PILLANGÓ kiállítás a Capa Központban

borito_7.jpgAdott két személy: Urbán Tamás Balázs Béla-díjjal kitüntetett fotós és fotóriporter, aki hihetetlen közelségből mutatott be korokat, embereket és különösen a társadalom peremén élők életét. A másik ember Deák Ferenc. De nem a húszezres bankót is díszítő legendás politikusról van szó, hanem a rendszerváltás korának egyik legvitatottabb személyiségéről, Pillangóról. A Capa Központ kiállításán jártunk.

Írta: Bera Viktor

Urbán Tamás hatalmas név a magyar fotósok és sajtósok körében. Bátorsága, kivételesen empatikus személyisége lehetővé tették számára, hogy intim közelségből készítsen fotókat átlagemberek számára félelmetes és rejtélyes helyszínek lakóiról. Már a ‘70-es évek végén készített fotósorozatot az aszódi nevelőintézetről, a ‘80-as évek során pedig egy több évet igénylő projektben mutatta be az életet a magyar börtönökben. A szegedi Csillag börtönben találkozott először a testén több ezer tetoválást viselő Pillangóval. 

kep1_2.jpgPillangó életének több mint felét rács mögött töltötte, szabadulása után tetovált, jógát oktatott és a Sziámi együttes énekeseként is fellépett. Az emberek megbámulták, féltek tőle, mégis egy értelmes, jól beszélő figuraként írták le. Mégis milyen ember lehetett valójában, és miért lázadt a rendszer ellen? Ezekre a kérdésekre konkrét választ nem kaphatunk, csupán találgatni lehet. A kiállítás azonban minden eszközt megragad ahhoz, hogy közelebbről megismerjük Pillangót.

A fotókon kívül láthatjuk a naplójába írt bejegyzéseket: nagyon részletesek, inkább érzésekről, emberekről és szexualitásról szólnak, mint konkrét eseményekről. Vannak még börtönben “tervezett” vázlatok különböző találmányokhoz és keresztrejtvények is. 

Cikkünk címe az igazságot tükrözi. Urbán Tamás minden projektje során próbálta témáit teljes mélységükben feltárni, ebben az esetben pedig ez a feladat szinte lehetetlennek tűnik. Egy embert bemutatni, “megmagyarázni” tulajdonképpen képtelenség, Pillangó esetében pedig még ennél is reménytelenebbnek tűnik a cél. Fotói segítségével azonban olyan pillanatokat és érzelmeket tud bemutatni, amiket más médium nem tudna így átadni. A kiállítás látogatóinak így lehetősége van arra, hogy közelebbről megismerjék az egyik legrejtélyesebb magyar személyiséget.

kep2_2.jpgA tárlat nyitvatartási időben virtuálisan is látogatható volt, mi azonban mindenképpen azt ajánljuk, hogy aki teheti, nézze meg élőben. A kiállítás emberközelisége és intimitása miatt sokat jelent a fotók nagyobb méretben történő megtekintése, egészen más élmény, mint egy képernyőn keresztül. A kiállítás augusztus 23-ig a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban megtekinthető.

Amennyiben felkeltettük az érdeklődést Urbán Tamás egyéb munkái iránt, életművének jelentős része megtalálható a Fortepan honlapján.

A kiállítás tartalmaz a nyugalom megzavarására alkalmas képeket, így megtekintését csak 18 éves kor felett ajánljuk.

Képek: Capa Központ, Urbán Tamás

süti beállítások módosítása