Az app, ami nélkül ne induljunk el nyaralni!

Az app, ami nélkül ne induljunk el nyaralni!

The Woodlands, Texas

Van egy ismerősöm, aki Excelbe gyűjti az életét. Minden kiadását, az utolsó pogácsáig felírja, adatbázisba menti, mikor hol volt, milyen új helyeken járt. Tárolja a vérnyomásáról szóló adatsorokat évekre visszamenőleg, ugyanúgy, ahogy azt is felírja, hogy milyen filmeket látott, és azok mennyire tetszettek neki. Mindent adattá alakít a bevitt kalóriától kezdve addig, hogy mennyi pénzt költ hétvégi bulikra.

Sokáig úgy néztem rá, mintha ő kapta volna a főszerepet a Rain man 2-ben, aztán eljöttem erre a világkörüli útra, és rájöttem, hogy ő valójában én vagyok.

Legalábbis, ami a pénzügyeket illeti. Amíg ugyanis két-három hétre mentem nyaralni, addig egyáltalán nem vágott földhöz, hogy ha picivel túlszaladtunk a tervezett költségvetésen. Általában csak az út végén derült ki, hogy azt az egészben sült, tevébe töltött marhát mégsem kellett volna berendelni abban a Michelin-csillagos étteremben, és az se tett jót az anyagi helyzetemnek, hogy miután lekéstük a gépet, egy Lexussal részeg Csekonics báróként hajtattunk át fél Ázsián, de legfeljebb otthon egy hónapig Spar saját márkás zabpelyhet ettem, és nem vettem meg karácsonyra magamnak azt az okosórát. De egy világkörüli úton egy apró, 10 százalékos túlköltekezés már vagyonokat jelent egy év alatt, így kénytelen vagyok minden, de tényleg minden költést felírni. A kérdés, hogy mibe és honnan.

element5-digital-645841-unsplash.jpg

Milyen banki appod van?

A legfontosabb, még mielőtt szóba kerülne, hogy hova írjuk fel a költéseket, hogy honnan vesszük az infókat. Készpénznél persze egyszerű a dolog, a fickó mondja, hogy 10 rúpia lesz a curry, ami leginkább a ten, ten szavak ismételgetését, vagy még inkább tíz ujj arcunkba tolását jelenti, mi meg felírjuk az appba, hogy 10 rúpia. Ha kártyával fizetünk, már más a helyzet, mert egyrészt úgyis elfelejtjük majd ott és akkor felvésni a költéseket, másrészt a szállásfoglalásoknál egy idő után bele fogunk kavarodni a sok előlegbe, harmadrészt az autóbérlésnél, repülőjegy vásárlásnál vagy éppen hotelbe becsekkolásnál tele lesz a kártyánk egy rakás zárolással. Ami ugye nem valódi költést jelent, hanem csak azt, hogy megnézték, hogy amúgy lenne-e elég pénz a számládon.

Na ezeket mind pontosan nyomon követni már elég nehéz, ha a banki appod nem tudja a következőket:

  • pontosan, akár vizuálisan, különböző színekkel különválasztani a zárolást a valódi költésektől,
  • megmondani, hogy a költés pontosan mikor történt, vagyis, hogy mikor húzták le a kártyád,
  • megmondani az elfogadóhely pontos nevét
  • és a levont összeget nem csak forintban, de az elfogadóhely valutájában is, mert ez utóbbi nem csak az árfolyamban segít, de így könnyebb azt is belőni, hogy pontosan melyik költésről van szó.

A kifejezetten utazásra szánt kártyák közül ebben a Revolut teljesít a legjobban, ahol még a térkép és az elfogadóhelyhez tartozó apró kép is segít az azonosításban, míg mondjuk a Transferwise elég puritán felületet kínál csak. A magyar hitelkártyák esetében még rosszabb a helyzet, az út során számos különböző bank netbankját kellett használnom, és a legtöbbel az a probléma, hogy a zárolás alatt álló tételekről nem túl sokat mond el. Az alábbi screenshoton, ami az UniCredit appját mutatja, látszik, hogy mik azok a legalapvetőbb információk, amiket egy mobilbanki applikációnak mostanában tudnia kéne: hogy hol, ki, mikor és mennyit vont le a kártyánkról. Ráadásul ebben az appban mindezt könnyen elküldhetjük magunknak emailben, hogy ne felejtsük el majd beírni a megfelelő app megfelelő rubrikájába. Ami még jól jön,és ugyan a Revolut és a Transferwise is tudja, de elég sok magyar banki alkalmazás még nem: ebben a mobilapplikációban be lehet állítani, hogy a régi, elavult morzetávirat, akarom mondani SMS-helyett egyenesen a telefonra küldött push-üzenetben jöjjenek meg, hogy éppen milyen  tranzakciók történnek a számlánkon.

Elsőre ez nem tűnik olyan nagy dolognak, de hosszabb utakon úgyse a saját telefonszámodat használod majd internetezésre, mert a roaming nagyon drága, a helyi kártyák meg általában sokkal olcsóbbak: így az otthoni SIM-kártyád, ami az SMS-eket fogadja, úgysincs nálad, vagy nem is aktív, és ha meg akarod kapni az SMS-eket, hát venned kell egy második telefont, ami remélhetőleg minden GSM-frekvencián működik, mert ugye az 1800 mhz csak egy a sok közül, és egyébként is akkor ezt a második telefont is zsebre kell vágnod, pedig kinek van felesleges zsebe a fürdőruhán. Na ezért sokkal egyszerűbb és praktikusabb a pushüzenet. Az Unicredit egyelőre csak a bejövő összegekről küld push-hüzenetet, elvileg nemsokára okosabb lesz és a költéseket is jelzi majd.

Milyen applikációval követed a költségeidet?

Egy utazás rengeteg olyan költséggel jár, amit nagyon nehéz felvinni egy mindennapi költségek követésére kitalált appba. Hogy mást ne mondjak, vannak felkészülési költségek, amelyek akár az utazás előtt hónapokkal jelentkeznek, akár négy-öt különböző valutában is költhetünk egyetlen nap, és egyébként is, amíg egy, a mindennapi pénzügyi életünket nyomon követő programban az a lényeges, hogy abban a hónapban kijövünk-e a pénzünkből, addig az utazási költségvetésnél sokkal fontosabb, hogy ne lépjük túl a napi keretünket.

Fél évnyi keresgélés és fél év tapasztalat után azt hiszem, hogy meg tudom határozni, hogy milyennek kéne lennie egy jó utazási büdzsé programnak, vagy hogy is kéne hívni ezeket magyarul.

  • Kezeljen több, különböző valutanemben megadott büdzsét, és utazást.Az utazások több országot is érinthessenek, mindegyikhez külön lehessen megadni napi és összesített büdzsét
  • Legyen benne online valutaváltó, de megadhassunk egyedi váltási árfolyamokat is
  • Lehessen szerkeszteni az egyes kategóriákat, mert valakinek elég egy nagy Közlekedés kategória, más külön akarja látni, hogy mennyit költött taxira és mennyit repülőjegyre.
  • Lehessen az adatokat Excelbe menteni a későbbi elemzésre, és lehessen automatikusan szinkronizálni a felhővel, hiszen ha a telefonunk az utazás alatt az egyik legsérülékenyebb eszközünk, ha elvesztjük, vagy elázik, akkor jó lenne legalább az adatokat nem elveszteni. Hogy legalább azt tudjuk, hogy van-e pénzünk újat venni.
  • Egyes költéseket szét lehessen dobni napok között: a szállást ugyanis általában egyszerre fizetjük, akkor is ha sok napra foglaltunk. Ez a funkció pedig segít abban, hogy lássuk, amúgy mennyit költünk egy-egy nap, ha a szállásra költött napi összeget is belevesszük.

Nos ezekkel a bonyolult feltételekkel a legegyszerűbb lenne egy makrókkal zsúfolt Excelt írni, de akkor oda a legnagyobb előny: a mobilapp ugyanis mindig a zsebünkben van, nem kell keresni a beviteli mezőt, fél kézzel kattintunk és már fel is vittük a költést. Ami mondjuk Sri Lankán egy tuktuk hátsó ülésén kapaszkodva kifejezetten nagy előny.

Koin

A magyar fejlesztésű program nagy előnye, hogy ingyenes, elérhető Androidon és iOS-en is, ráadásul van egy látványos webes felülete is. Van benne automatikusan, a legfrissebb árfolyamadatokkal szinkronizáló valutaváltó, és az egyes kategóriákat is magunk szerkeszthetjük. Viszont nagyon nem utazási költségvetések nyomon követésére találták ki, az összes statisztika alapegysége a hónap, azt tudjuk megmondani, hogy abban a hónapban mennyit mire költöttünk, nem azt, hogy mennyi pénzünk ment el két hét alatt Thaiföldön.

Ennek ellenére elég könnyen használható utazások költségeinek nyomon követésére is, csak akkor másra, a napi költségek monitorozására ne használjuk, mert az eléggé összekutyul mindent. Fontos, hogy ebben az esetben állítsuk be, hogy a havi egyenleget vigye át a következő hónapra is, főleg ha az utazás több naptári hónapot is érint.

koin_3.jpg

Trail Wallet

A Trail Walletet kifejezetten utazások, sőt több országot érintő, hosszú utak, világkörüli utazások költségeinek nyilvántartására tervezték. Így ez az egyetlen app, amiben például egyes, nagyobb költségeket szétdobhatunk több napra is, emellett van benne online valutaváltó, kezel több országot és több, akár párhuzamos utazást is. Ellenben kicsit bonyolult, a teljes értékű verzió közel 5 euró, és csak iOS-re elérhető.

Ha szükséged van pár utazási információra a hátizsákos hippistoppoláson túl, de a richkids típusú magángépes körutazásokon még innen, na akkor mentsd el ezt a blogot, like-old a Facebook-oldalunk, ha pedig egzotikus képeket és videókat néznél télvíz idején Baliról vagy Új-Zélandról, akkor kövess be Instagramon! 

Trabee Pocket

A tajvani mobilapp az én személyes kedvencem, mi ezt használjuk az egész út alatt. Kezel több utazást, van benne valutaváltó, de beállíthatunk akár több, egyedi árfolyamot is, ami akkor jön jól, ha a helyi pénzváltóknál mindig más és más árfolyamon sikerül váltani a nálunk lévő dollárt. Könnyen kérhetünk statisztikákat az egész útról, de akár egy-egy országról is, mindig látjuk, hogy aznap mennyit költöttünk, és egy-egy költés mellé akár képet is csatolhatunk, hogy később lássuk, mire ment el ilyen rohadt sok pénz. A Trabee Pocket álladóan szinkronizálja magát a felhővel és excelbe is menthető, ráadásul már van iOS és Android verziója is.

trabee-travel-expense-app.jpg

A teljes verzió, amire szükségünk van, mindössze 2 euró egyszeri költséget jelent, és lesz egy hasznos, szerintem elég szép mobilappunk, ami tényleg nélkülözhetetlen egy több hónapos utazás során.

És még valami: a fejlesztőknek lehet írni, hogy milyen új funkcióra van igényünk, és meglepő, de nem csak válaszolnak, de hajlandóak is az ötleteket beleépíteni az appba.

A bejegyzés trackback címe:

https://checkout.blog.hu/api/trackback/id/tr5314907080

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása