Hogyan vegyünk fel készpénzt a világ másik felén?

Hogyan vegyünk fel készpénzt a világ másik felén?

Magyarország, Budapest

atmfelvet.jpg

Hogyan vegyünk fel készpénzt a világ másik felén, úgy, hogy ne fizessünk több tízezer forintot csak azért, hogy aztán kifizethessünk egy gyanús állagú lattét abban a helyi cukrászdában, ahol még nem is hallották azt a szót, hogy Mastercard, vagy miénk lehessen az a handmade karkötő, amit az a kedves öreg néni készített az utca sarkon ülve, a saját kezével, bármit is jelentsen a Made in China a csomagoláson? Na a rövid válasz, hogy inkább ne vegyünk fel készpénzt.

Az ATM-használat ugyanis nagyon drága, főleg hogy nem is egy, hanem rögtön három költség is felmerül, és ugyan mindegyiket lehet csökkenteni, de a költségeket nem tüntethetjük el. Készpénzzel fizetni drágább, mint kártyával, de sok országban a nagyobb szállodákon és nagyon jó éttermeken kívül máshol nem megyünk semmire kártyával: mutogathatom én a vietnami banh mi árusnak a kártyám, legfeljebb a füle mögött tudja lehúzni.

mirza-babic-766502-unsplash.jpg

A külföldi készpénzfelvétel költsége három tételből áll össze:

  • A külföldi bank vagy ATM-üzemeltető költsége, ami általában egy fix díj, 1 és 5 dollár közötti összegre számíthatunk készpénzfelvételkor, és az automata általában használat közben, még mielőtt elindítanánk a tranzakciót figyelmeztet erre a költségre. Vannak olyan ATM-hálózatok, főleg amelyek kifejezetten turisták kiszolgálására álltak rá és felkapott üdülőhelyeken találhatóak, amelyek horrorisztikus, akár 5 százalékos kezelési költséget is hozzácsaphatnak az átalánydíjhoz, az ilyeneket jobb elkerülni.
    Hogyan csökkentheted a költséget? Nem kőbe vésett szabály, de azért általában igaz, hogy a hitelszövetkezetek és kisebb bankok automatái kisebb díjakat alkalmaznak külföldi tranzakciók esetén, ezért érdemes minden országban először ezeket kipróbálni. Néha jobb egy alacsonyabb százalékkal, fix díj nélkül dolgozó hitelszövetkezetnél pénz felvenni, mint egy nagyobb banknál, ahol ugyan nem kérnek százalékot, de akár 2000 forintba is kerülhet, hogy használtuk az automatát. Nagyon fontos, hogy hiába ajánlja fel az ATM, csak akkor érdemes megengedni, hogy a tranzakciót a mi otthoni pénznemünkben hajtsa végre az ATM, ha nagyon fontos nekünk hogy azonnal tudjuk, mennyivel csökkent az egyenlegünk, az úgynevezett dinamikus pénzváltás, azaz DCC ugyanis mindig sokkal rosszabb váltási árfolyamot kínál fel, mint a saját bankunk. Az unióban ezt az ATM amúgy pontosan meg is mondja, hogy az árfolyam mennyivel rosszabb a banki középárfolyamnál, máshol csak az árfolyamot látjuk, és válthatunk fejben precízen. A különbség pedig gyakran nem kevés, akár 4-8 százalékot is veszíthetünk egy-egy készpénzfelvételen, de hogy ne csak úgy röpködjenek itt a százalékok, 400 dollárnál akár 8-10 ezer forintot is bukhatunk azzal, hogy ha rossz gombra kattintunk az ATM-en.

 

  • A hazai bank külföldi készpénzfelvételi díja, ami általában annál kevesebb, minél nagyobb presztízsű a betéti kártyánk.
    Hogyan csökkentheted a költséget? Ingyenes külföldi készpénzfelvételt jelenleg csak a Gránit Bank ad, ez is havi két ATM-használatot jelent, és nem árt megjegyezni, hogy ez csak egy akció, ami 2019. március 31-ig tart. A nagy, nemzetközi bankhálózatok külföldi testvérbankjainak automatáiból általában kedvezőbben vehetünk fel pénzt, mint ha csak úgy a legközelebbi ATM-et keresnénk. Ilyen, olcsóbb készpénzfelvételi lehetőség van az UniCredit Banknál, a CIB-nél (ők az IntensaSaoPaolo csoport tagjai), az Erstenel és az OTP-nél is. Az aktuális feltételekről érdemes a bankunknál érdeklődni, kezdésnek pedig itt ez az összefoglaló cikk.
    A hazai bankunk készpénzfelvételi díját csökkenthetjük úgy is, ha kifejezetten az utazókra utazó társaságok prepaid kártyáit használjuk. A Transferwise és a Revolut a két legismertebb Magyarországon, mindkét cég kártyáival havi 200 fontnak megfelelő összeget vehetünk fel díjmentesen, ha ezt a korlátot túllépjük, akkor 2 százalék lesz a díj, ami körülbelül annyi, amennyit egy átlagos bank is elkér a külföldi készpénzfelvételért. A Revolut fizetős csomagjában ugyanis az ingyenes készpénzfelvétel határa 400 fontra is emelhető, de csak ezért inkább ne fizessünk elő a Premium csomagra, mivel a 6,99 eurós havi díj az több mint az a 4 font, amit a 200 fontnyi plusz ingyenes készpénzfelvétellel megspórolhatunk.

 

Nagyon fontos, hogy hitelkártyát ne használj készpénzfelvételre, csak végszükség esetén! Nemcsak azért, mert egy betéti kártyánál jóval magasabbak a bankod által megállapított felvételi díjak, hanem mert ez egy azonnali hitelfelvételnek minősül: nincs kamatmentes időszak, meg türelmi idő, attól a naptól kezdve, hogy felvetted a pénzt, kamatot kell rá fizetned egészen addig, amíg vissza nem fizeted. Ellenben fizess nyugodtan a hitelkártyával, mert arra találták ki.

  • Az sem mindegy, hogy milyen árfolyamon számol a bankod. Az biztos, hogy egyik sem, még a hagyományos bankoknál jobb árfolyamon váltó Transferwise sem a középárfolyamot használja, így ne sértődj meg, ha nem jön ki a matek a valutaváltó appban használt arányokkal. Minden bank egyedi eladási árfolyamot használ, ráadásul amikor vásárolsz a kártyával, általában egy hozzávetőleges összeget küldenek el csak SMS-ben, de nem ez számít, hanem hogy az elszámolás napján, vagyis akár egy héttel a vásárlás után éppen mi az érvényes árfolyam. A helyzetet tovább nehezíti a kétszeres konverzió, vagyis hogy a legtöbb kártya külföldi használat esetén először a kártyakibocsátó pénznemére váltja át az összeget, és csak aztán forintra. Ha vietnami dongban vásárolsz a Visa kártyáddal, akkor először a vásárlás összegét átváltják dollárba és utána a dollárt forintra. Kétszeres váltás, kétszeres szívás, a dupla konverzió akár 6-8 százalékot is dobhat a költségeken, ami azt jelenti, hogy ha fél milliót szántál egy kéthetes thaiföldi nyaralásra, akkor az akár 40 ezerrel is többe fog majd kerülni. Csak azért mert használtad a kártyádat.
    A bejegyzés megtekintése az Instagramon

    Checkout (@szaboze) által megosztott bejegyzés,


    Hogyan csökkentheted a költséget?  Nem kőbe vésett szabály, de a legtöbb Mastercard kártya elszámolási pénzneme az euró, a Visa kártyáké pedig a dollár. Az adott bank kondíciós listájában, illetve a bankkártya üzletszabályzatában ezek az infók amúgy fel vannak tüntetve. .A kettős konverziót el lehet kerülni azzal, hogy a betéti kártyádhoz valutaszámlát rendelsz, olyat, amilyen valutában a kártya elszámolása történik. Így a fentebb emlegetett dongot csak dollárra váltják át, és rögtön le is vonják a dollárszámládról, vagyis megspóroltál akár 4-6 százalékot is. Emellett használhatsz Revolutot vagy Transferwise-t, ahol azonnali a váltás, és nincs kettős konverzió sem, viszont a Revolutnál nem tudsz forintban pénzt feltölteni, a Transferwise-nál pedig 0,4 százalék körüli díja van a forintfeltöltésnek.

 Ha szükséged van pár utazási információra a hátizsákos hippistoppoláson túl, de a richkids típusú magángépes körutazásokon még innen, na akkor mentsd el ezt a blogot, like-old a Facebook-oldalunk, ha pedig egzotikus képeket és videókat néznél télvíz idején Baliról vagy Új-Zélandról, akkor kövess be Instagramon!

A bejegyzés trackback címe:

https://checkout.blog.hu/api/trackback/id/tr2214582114

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása