Pénzügyekről tömören, érthetően

Business7

Business7

Moratórium – De mi a helyzet a hitelkártyákkal?

2020. április 03. - Laszlo7

A koronavírus-járványra reagálva az idén év végéig meghirdetett törlesztési moratórium (az az fizetési halasztás) a 2020. március 18-ig folyósított hitel- és kölcsönszerződésekre, valamint pénzügyi lízingszerződésekre vonatkozik. Viszont a hitelkártyákra vonatkozó elszámolás még mindig nem tisztult le. Az elmúlt napokban több cikk is megjelent ezzel kapcsolatban, ennek összegzését akarom most összeszedni, így segíteni a könnyebb áttekintést.

Le kell szögezni, a hitelkártyákra és a folyószámlahitelekre is érvényes a koronavírus-járvány miatt kihirdetett hitelmoratórium. Viszont mindkét esetben, különösen a hitelkártyáknál, célszerű az eredeti esedékességkor fizetni olvasható a Világgazdaság cikkében, ahol a Pénzügyminisztériumot kérdezték. Ez azért különösen fontos, mivel a kamatplafont, a hitelkártya-tartozások esetében az alapkamat plusz 39 %– jelenleg 39,9 % – maximálja a kártyakibocsátók által alkalmazható kamatot. Mindez azért van így, mivel a hitelkártya speciális hitelterméknek minősül.

credit-card-1583534_640.jpg

De hogyan tehetjük ezt meg most?

Bankonként eltérő módon lehet nyilatkozatot kitölteni, személyesen fiókban (bár ezt célszerű elkerülni a járvány miatt, erre van alternatíva is), telefonon, postai úton, valamint a netbank felületen.

Az mfor.hu írása szerint az OTP Bank esetében a jelenlegi hónapban a hitelkártyával rendelkezőknek minden esetben átutalással tudják rendezni tartozásukat. Ezt követő ciklustól pedig, amennyiben nyilatkoztak, a megszokott módon be fogják szedni tartós megbízással a megfelelő összeget.

A tapasztalatok szerint az Erste Bank esetében a netbank felületre belépve egyből egy felugró ablak fogadja az ügyfeleket. Itt egyből meg is tehetik a nyilatkozatot. Bár itt is elérhető egyéb formában a nyilatkozási lehetőség.

A Takarékbank is levélben/e-mail-ban tájékoztatott a lehetséges módokról. A honlapjukról letölthető a formanyomtatvány, amit kitöltve postai úton, e-mail-ban, személyesen postafiókban lehet leadni, valamint telefonon is lehet nyilatkozatot tenni.

Miért érdemes ennél a hiteltípusnál törleszteni?

A moratórium fizetési haladékot nyújt, nem pedig eltörli a tartozást vagy a kamatot. Attól, hogy nem kell fizetni, felszámítják (bár nem tőkésíthetik, így nem fizetünk kamatos kamatot) azt és a határidő lejártakor kell megfizetnünk. És mivel, ahogy fentebb is említettem, ez a legmagasabb kamattal bíró hiteltípus igen jelentős kamatköltséget halmozhatunk fel az év végéig. (Bár a Kormány ezt a határidőt akár meg is hosszabbíthatja.)

A Világgazdaság számításokkal is alátámasztotta, ami az MNB adataival számol. 2019-es évben az egy kártyára jutó havi vásárlások értéke 52.000 Ft volt, bár nagy a szórás a felhasználásban. Mindezek alapján az átlagos költésre kilenc hónap alatt 15 500–18 000 Ft megfizetendő kamat halmozódik fel.

 

A fenti leírás nem teljeskörű, egy rövid összefoglalás, ami a hitelkártyákat érinti, érdemes egyeztetni a bankunkkal. Megéri, mert ha nem megfelelően járunk el akár jelentős kamatterhet vehetünk magunkra.

A bejegyzés trackback címe:

https://business7.blog.hu/api/trackback/id/tr1415584834

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása