Beszéljünk mégis

Hittérítés tréning helyett

2019. május 24. - HargitaiE

Egy kis játékra hívlak, kedves Olvasóm. Képzeld el, hogy tréner vagy, és megtalál egy új lehetőség. Nagyon örülsz, mert azt mondják, hogy a témához nem kell speciális szaktudás, csak egy rövid képzés, aminek a végén vizsgát teszel, majd havi egy-két, később pedig több alkalommal járhatsz oktatásokat tartani. A pénz is egészen megfelelő. Ugyan a képzés és a vizsga angolul van, de te korrekt szinten vagy, és a képzésszervező is megnyugtat. Ráadásul azzal kecsegtet, hogy ilyen kiváló CV-vel ritkán találkozik, ezért feltétlenül ott a helyed. Az sem baj, ha a kétnapos képzésből csak egy napon tudsz ott lenni. Wow.

Gondolom, ennél a pontnál azt érzed, kedves Olvasó, hogy akkor ez egy laza történet lesz. (Vagy van annyi élettapasztalatod, hogy levágod: itt valami nem stimmel, no de bízol a közel 100 éves, nemzetközi hálózattal rendelkező cég szakmai kiválóságában.)

Kicsit furcsa ugyan, hogy hetekig nem kapsz pontos információt a menetrendről, és a megbízási szerződés tervezetét sem küldik el. A képzés szervezője megnyugtat, hogy vedd lazán, jó lesz ez.

Aztán jön a feketeleves.

A céggel folytatott kommunikáció során végig a tréner szó a használatos, míg a képzés arra irányul, hogy 500 ember előtt karizmatikusan tudj beszélni. Olyan szabópéteres-hitgyülis formában. Mert a téma száraz, ezért el kell adni -mondják ők.

audience-blur-church-976866.jpg

Fotó: Josh Sorenson pexels.com

A téma, amit oktatnod vagy tréningezned vagy hittérítened kell, egyfelől banális, másfelől annyi szakmai mélysége van, hogy egy nem-szakember könnyen zavarba hozható néhány speciális kérdéssel.

Hogy könnyebb legyen elképzelni, vegyük úgy, hogy a téma a szobanövények a munkahelyen. Mindenki tud beszélni arról, mennyire fontos az oxigén, ezért arról is bárki könnyedén meg tudja győzni a főnököket, hogy kell a fikusz a tárgyalóba. Igen ám, de a meggyőzés célja a viselkedés megváltoztatása (ld. a kóla ivása egy életérzés - vegyél kólát). Akkor pedig a főnök kérdezni fog: milyen fikuszt vásároljak? Ficus elastica, benjamina vagy lyrata való a mi irodánk száraz és poros levegőjébe? Mennyit kell locsolni? Mivel irtsam a levéltetveket? És valaki biztosan elmélyedt már annyira a fikuszok tartásában a közönség soraiból, hogy megkérdezi: nem volna jobb inkább szanszeviériát beszerezni... Ezekre a kérdésekre pedig csak egy szakmailag felkészült, komoly tapasztalattal rendelkező tréner képes hiteles választ adni. Ellenkező esetben a cég, amely fizet ezért az alkalomért, csalódott lesz. A trénert pedig biztosan nem hívják még egyszer, azaz ugrott a szakmai tekintélye.

Nos, én azt gondolom, hogy ha a téma száraz, akkor sem feltétlenül kell közös révületet előidézni, hogy belemenjen az emberek fejébe. Mivel a cél a viselkedés megváltoztatása (a valódi téma egyébként egy vérre és zsebre menő ügy, amelyben valóban változásra van szükség), megsúgom, mit kellene csinálni.

Cselekedtetni a résztvevőket.

No de a fene vigye is el, ezt már 2500 éve tudjuk:

Ha hallom, elfelejtem, ha látom, megjegyzem, ha csinálom, megértem. /Konfucius/

Ha el akarod érni, hogy az irodában fikusz viruljon, akkor először tereld be az embereket egy rossz levegőjű szobába (a fulladásos halál elkerülése érdekében csak egy kis időre). Azaz tapasztalják meg a problémát. Legyenek személyesen érdekeltek a változásban. (Fontos: előzetesen vizsgáld meg azt a célt etikai szempontból is!) Ismerjék fel, hogy ez nem maradhat így (eredeti esetünkben egy valós probléma szerepel, ami valóban nem maradhat úgy, ahogyan százezrek és milliók teszik). Csak a felismerés, a valós tapasztalás után lehet nekiállni a változásnak. Méghozzá a gyakorlatban. Ez a téma tehát valódi tréninget igényel (lehetőleg kiscsoportost), és nem hittérítő előadást 500 főnek tűzijátékkal.

Hozzáteszem: fogadd el azt is, ha egy dolgozód nem kezd el hinni a dologban. Amíg megteszi, ami a feladata, addig nem kötelező azonosulnia vele. Biztos vagyok benne, hogy sok száz gyorséttermi dolgozó utálja a hamburgert. Ennek ellenére mosolygósan szolgálják ki a vendégeket, de nem fognak áradozni a húspogácsáról. És így van ez jól. Így maradnak szabad emberek.

Vissza a képzésre. A következő feketeleves, hogy vizsga helyett megasztáros meghallgatást tartanak, annyi különbséggel, hogy itt rögtönözni kell egy 5 perces bármit, amivel a leendő tréner vagy ki a szösz szórakoztatja a jelenlevőket. Biztosan szuper, ha valaki képes rögtönözni, de miért olyan módszerrel mérünk, ami nem a jövőbeni feladatot szimulálja?

A résztvevők, persze, engedelmeskednek, és sokan azzal indítanak, hogy megmozgatják a közönségüket. Például egy fickó arra kéri a csapatot, hogy előbb mindenki az orrát (szerencsére a sajátját) kezdje el dörzsölni, majd a feneke fölötti területet. Megmozgatjuk az elgémberedett tagjainkat, de szuper! Vagy nem?

Nem éppen. Ugyanis éppen ezért utálják annyian a tréninges bohóckodásokat: sok ilyen gyakorlatot a trénerek csak önmagáért alkalmaznak, és nem derül ki, hogy mi a cél ezekkel. Pedig a tréninggyakorlatok lényege a rávezetés, felismertetés. Azért kérem meg a csoportot, hogy játsszanak pletykajátékot, mert előzetesen felmértem, hogy ebben a teamben gond van az információ áramlásával, és lám, most meg is tapasztalják kicsiben, kiélesítve. Azért kell kitalálniuk egy labirintusból, hogy felismerjék: több megoldás is van egy problémára. A másik az, hogy szerintem felnőtt embereket nem tudsz annál jobban megalázni, mint amikor bohóckodásra kényszeríted őket egy idegen környezetben, amikor még nem ismerik egymást, és főleg: ha még nem alakult ki egy elfogadó közeg, ahol tudott: nincs olyan, hogy hibázol. Csak miután megtapasztaltuk, hogy a tréner és a csapat mindent elfogad, azután lehet értelmes mozgásos feladatokat adni. (Mielőtt antiszocnak tartanátok: idegenekkel elvből nem bohóckodom, de összeszokott csapattal jártam már zulu esőtáncot, és én voltam a legidiótább mindannyiunk közül.)

Röviden: a játék mehet, ha világos a célja, és elfogadó, összeszokott környezetben zajlik. A játék megalázó, ha csak azért van, hogy a résztvevők valami csillivilli dolgot csináljanak.

Ha pedig ezen a képzésen az szerepel jól, aki bohóckodásra kényszeríti a csapattagokat, akkor vajon mi lesz "élesben"? Az lesz, hogy még több ember kezdi majd utálni a trénereket, holott a baj valójában a hittérítőkkel van.

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://beszeljunkmegis.blog.hu/api/trackback/id/tr5614679878

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

midnight coder 2019.05.26. 09:29:38

Ezek a játékok úgy 4-5 éves korig még elmennek, nagyobb gyerekeknél már cikik. Olyan értelmes felnőttekkel pedig akik a dolog egy bővített mondattal leírható mondanivalóját már a mondat kimondásakor megértik, kifejezetten gáz. Mondjuk lehet, hogy amerikai gettókban felnőtt, írástudatlan négereket esetleg rá lehet így vezetni, hogy az iskola előtti drogkereskedelem rossz dolog, de szerintem itt Európában ezek a gyakorlatok nagyon-nagyon kínosak, különösen diplomás emberekkel.

Amúgy pedig az ilyen tréningek nagy része vegytiszta bullshitszórás. Vegyünk valami nagyon magától érthetődő dolgot, fogalmazzuk meg a lehető legdagálysabban, adjuk az adott mondatot valaki olyan nagy ember szájába akiről amúgy soha senki nem hallott, és tartsunk róla legalább fél napos előadást, sok-sok kiscsoportos óvodásoktól ellesett, a témával valami távoli összefüggésbe hozható játékkal.

midnight coder 2019.05.26. 09:33:14

Eddig amúgy egy olyan tréningen vettem részt aminek volt is értelme, egy kommunikációs tréning volt. Ott valóban volt úgy fél órányi valóban értelmes mondanivaló, aminek tényleg hasznát vettük. Mondjuk a tréning maga két napos volt...

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.05.26. 09:38:23

12 éve multiknál dolgozom, kb. 15 tréningen vettem részt.

A legnagyobb részüknek SEMMI értelme nem volt.
Volt pár, ahol elmodntak pár banális igazságot, 20-szoros időkeretben, mint ami kellene.

Alapvetően szeretem a tréningeket a munkahelyen, mert addig se kell dolgozni, míg zajlik a tréning.

szepipiktor 2019.05.26. 09:56:32

A kérdés: miért van erre szükség és egyáltalán hol?
Ugye akik ezt itt rendre előhozzák (hasonlóan a HR-esek, marketingesek, PR-esek posztjaihoz -, döntően a multikultis, globalizált egyencégek adott munkaerőterületét látják-hirdetik. Ahol a munmkaerő nem kreatív, önálló, alkotó, hanem egy szabvány fogaskerék egy önállóan működő és "valahonnan" irányított gépezetben.
Csak ugye hazánkban a döntő többséget még mindig - pedig mindent megtesz ez ellen a kollektivista alapú balliberális halmaz - a mikró, kkv, kv szektor adja, azoknál meg ezek az egyentankönyvek alapján hirdetett elméletek nem találhatók meg, sőt azoknál kifejezetten káros is lenne mindnez.

midnight coder 2019.05.26. 10:07:21

@szepipiktor: Mondjuk kis hazánk egyik problémája pont az, hogy a hazai cégek vezetése segghülye a vezetéshez. A jogszabályokat jó esetben tudja (kijátszani), de hogy embereket hogy an kellene irányítani, arról lövése sincs. És ez kb. be is határolja a lehetőségeit, ezért nem lesz a kis cégből nagy cég. A gond nem ezeknek a mintáknak a behozásával van, hanem azzal hogy a legtöbb ilyen tréning nem ezt teszi, csak bullshitet szór. És nem is a KKV a célcsoport, hanem a multi, ahol a hazai vezetés a lehető legolcsóbban akarja letudni a képzést. Egy multinál ugyanis alapkövetelmény, hogy a dolgozónak fejlődnie kell, egy szaktanfolyam, vizsgával a végén viszont sok-sok idő és pénz. Ezért kell az ócsított bullshitszórás, ezzel a képzés letudva, a softskilleket javítottuk, az excel táblában nagyon jól mutat, és túl sokat képzésre amúgy sem érdemes elkölteni a végeken.

Amúgy egyébként a GDP nagy részét nem a sufnicégek hanem a multik termelik.

Nyomek 2019.05.26. 18:27:28

Bocs, még új vagyok itt, nem tudom, ki az a HargitaiE, majd rákeresek.
Ami miatt írok, az csak ez a poszt.
Azt látom, hogy a posztírónak van rálátása, hogy mi az a tréning/tréner, és ugye a hittérítők/SzabóPéterek. Eddig OK.
Mivel, hogy be is vallja, hogy ő is tréner, nem nehéz rájönni, hogy önmagát nem a hittérítők közé sorolja. Bravó.
A problémám: Aki elolvassa ezt a posztot és volt már egy vagy több tréningen, már mondja is, hogy "hú, milyen jók", vagy "mind átbaszás". Indoklás, konkrétum nélkül.
És ez a baj ezzel a poszttal is. Egy konkrét példán lehetne megérteni, hogy mitől jó vagy mitől rossz az a tréning/tréner. Hogy vannak rosszak, meg hogy indoklás nélkül, túl korán mozgatják a hallgatóságot, ez túlságosan általános jellemzés, amik alapján az összes tréner és hittérítő önmagát a jó oldalra sorolja, a hallgatóság meg nem akar mást, csak dicsőíteni vagy leminősíteni a trénereket, a korábbi tapasztalata alapján.
Miért nem vetted elő Szabó Péternek egy konkrét előadását és mentél neki, hogy "Ez már milyen amatőr/arrogáns/öncélú/hazugság...stb, amikor előadást azzal kezded, hogy... Aztán azt mondod, hogy..."
Ezzel lehetne valamit kezdeni a fejekben, a poszt viszont sajnos csak az amúgy is bennünk élő elképzelést erősíti a témában, új megvilágításba nem helyezi.

HargitaiE 2019.05.26. 19:05:00

@Nyomek: Köszönöm a részletes kommentárt. Egyetértek veled abban, hogy inkább arról kellene szólni: mi a tréning, esetleg mi a jó tréning (vagy a bettelheimi értelemben elég jó tréning). Egyébként már megvillantom ebben a bejegyzésben is, hogy mit értek alatta: az embereket partnernek tekintő, igényfelmérésen és előzetes "diagnózison" (jó esetben egyébként development centeren) alapuló, a résztvevőket cselekvéseken keresztül felismerésekre ösztönző közös munka. Hogy ezt egészen pontosan hogyan képzelem el (és művelem a gyakorlatban), azt a következő cikkeimben írom le. Maradj olvasótávolságban! Üdvözöl HargitaiE

HargitaiE 2019.05.26. 19:06:44

Azoknak, akik kiábrándultak a tréningekből: a következő rész arról fog szólni, hogy lehet jól is csinálni. (Avagy így lövök én...)

Nyomek 2019.05.26. 20:46:43

@HargitaiE:
Köszönöm, hogy válaszoltál!
Két dolgot mondanék:
1. Én akkor örülök, ha lesz benne konkrétum.
2. Gondolom, hogy nem az én instrukcióim alapján akarsz posztot írni, és ez addig jó, amíg így marad. De szerintem vágod, hogy én csak egy kommentelő vagyok, aki lehet, hogy holnap eltűnik, aztán máshol veri a nyálát.
:-)
Majd visszanézek, persze!
Addig is üdv neked is!

HargitaiE 2019.05.26. 22:18:04

Itt az első konkrétum arról, hogy csinálom én. Hamarosan folytatom esettanulmányokkal. beszeljunkmegis.blog.hu/2019/05/26/igy_lovok_en
süti beállítások módosítása