Belügyek

Az elmúlt sok év...

2019. március 22. 00:48 - ellenszél

Az elmúlt évek politikai eseményeinek rövid összefoglalása saját szemszögből, egyben a blog első posztja. A blog elsősorban politikával kíván foglalkozni, de nem kizárt, hogy a későbbiekben születik majd néhány könnyedebb poszt is.

Napjainkban Magyarországon gyakorlatilag egypártrendszer működik. A négyévenkénti választások inkább csak a demokrácia látszatát hivatottak fent tartani, mint sem biztosítani azt. A Fidesz 2010-es nagy arányú választási győzelméhez azonban nem kis mértékben hozzájárult az MSZP kormányzásának bukása és a 2008-as recesszió is. A kettő kombinációjából pedig szinte adta magát az első kétharmad.  Az őszödi beszéd 2006-os kiszivárgása elindított egy lavinát, amit az MSZP nem tudott kezelni, ezt pedig még tetézte a válság. A beszéd mindenképpen hatalmas hiba, ugyanakkor több mint tíz éves távlatból érdemes elgondolkodni mennyire jól működött már akkor a Fidesz mozgósítóképessége. A 2006-os zavargások, részben ultrák köré felépített, szervezett esemény-sorozat volt, melynek hatalmas befolyása volt a közhangulatra! Azóta sem képes semmi és senki akkora tömeget mozgósítani és olyan hatást kiváltani. 

Jól látszik, hogy a Fidesz tanult az MSZP hibájából és igyekezett olyan média környezetet kialakítani, (sikerrel) mely gátat szab a pártot és holdudvarát érintő kínos ügyek tömegekhez való eljutásának. Be kell ismerni, hogy a szinte tökéletesre csiszolt gépezet a rendszerváltás óta nem látott mértékben ontja magából a párt propagandát. Ugyanakkor a Fidesz hatalmának megszilárdításához nagy mértékben hozzájárult a 2015-ös migrációs válság, amit részben megfelelően (ugyan, kevésbé humánusan), ráérezve az emberek akaratára kezeltek. Majd e válság köré építettek fel sikerrel, nem kevés pénzt beleölve egy jól kidolgozott retorikát. A rengeteg Európába özönlő ember és a terrortámadások tökéletesen megalapoztak a félelemre és nemzeti öntudatra épülő kommunikációnak. A nyugat-európai politikai elit pedig valóban rosszul kezelte a migrációt, mely Európa szerte a populizmus erősödéshez vezetett. A Fidesz retorikájának elkerülhetetlen része az ellenségkép is, mely egy elérhetetlen, távoli, a szálakat a háttérből mozgató gonoszt tesz felelőssé a történtekért. Az Európai kultúra lángba borítására ördögi terveket szövögető gonosz pedig nem más, mint Soros György. 

A 2018-as választás újabb kétharmadot hozott, ráadásul viszonylag magas részvételi aránnyal. Ami a választásokig sem a helyzet magaslatán álló ellenzék, szinte teljes széthullásához vezetett. Gyakorlatilag ott tartunk, hogy a Fidesz komolyan vehető ellenzék nélkül irányítja kénye-kedve szerint az országot. A “rabszolgatörvény” elfogadása miatt kirobbant decemberi tüntetéssorozat pedig elképzelhető, hogy a jelenlegi parlamenti ellenzék utolsó erőn felüli villanása volt. A tv székházban Kunhalmi Ágnesék vergődése, csukott ajtónak szaladása azonban kissé szánalmasra sikeredett és remek összképet fest az ellenzékről. Nem mellesleg a Fidesz időzítése a törvény elfogadására tökéletes. Várható volt, hogy az ünnepi időszak miatt ellaposodó tüntetések nem kapnak majd újult erőre. Odáig jutottunk, hogy Budapesten a főpolgármesteri székért induló egyik legkomolyabb ellenzéki jelölt Puzsér Róbert! Orbánék rendkívül összeszedettek és erősek. Remekül látják meg és használják ki a kínálkozó lehetőségeket, ráadásul jól mozgósítanak. Mindezt pedig támogatja egy kiépült, sok embert elérő média hálózat és a kétharmadnak köszönhetően a kormánynak kedvezően kialakított jogi környezet, a fékek és ellensúlyok rendszerének gyakorlatilag teljes kiiktatása. Ellenzéki oldalon halvány reménysugárként talán megemlíthető az erősödő, fiatalabb generációt felvonultató Momentum. Azonban Fekete-Győr András közel sem annyira karizmatikus, mint Orbán. A Momentum pedig sokszor csak az értelmiséget megmozgató problémákkal foglalkozik. Márpedig a felsőoktatásba kerülést egyre nehezítő intézkedések és egyre drágább félévek lassan csak egy kiváltságos réteg számára teszik elérhetővé a tovább tanulás lehetőségét. Ezáltal pedig valószínűleg csökkeni fog az értelmiségi munkát végzők száma és valóban összeszerelő üzem lesz az ország. Az embereket pedig egyre nehezebb lesz önálló gondolkodásra sarkallni és felnyitni a szemüket! 

A blog létrejöttének oka, hogy úgy gondolom rendkívül rossz irányba haladunk. A politika sok helyen tabu, pedig ennek nem így kellene lennie. Beszélni, vitázni kell hiszen abból tanulhatunk, fejlődhetünk. Ha egyetlen ember is elgondolkodik a blogot olvasva akkor már mondhatom, hogy megérte. 

 

13 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://belugyek.blog.hu/api/trackback/id/tr9314708205

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.03.22. 15:10:56

"gyakorlatilag egypártrendszer működik"

Akkor miért van több párt? Miért vannak szabad választások?

szepipiktor 2019.03.22. 15:27:07

Remélem ez az új, valós kritikák megfogalmazó blog azért indulhat, mert az indexesek rájöttek, a mostani út a szakadékba vezet!
Az írás komplett, egyetlen kiegészítéssel:
A momentum lehet halvány szikra meg hasonlók, de az általuk képvisel ideológia valójában a magyar átlag számára nem elfogadható! Lássuk be, lehetnmek fiatalok, lehetnek "ártatlanok", de amit akarnak, amit a programjuknak nevezett fércmű is tartalam, kizárólag egy nagyon szűk és meghatározott mikroközösségnek az érdeke csupán.
Hazánkban azonban - és itt a szerző azért nyithatott volna az ollón - már a Németh kormány óta csak a túlélés, a szabadranlás, az újraosztás és a hatalomszerzés volt minden kormánynak és pártnak a célja, a társadalom, Magyarország érdeke, az emberek sorsa egyuiket sem érdekelte.
Ma sem.
Ami most lett, az a sok károkozás miatti bosszú és a populista hangulatkeltés eredménye.
A fidesz meg okos, mert tudja mikor mit kell ígérni ahhoz, hogy a saját fix. tábora megszavazza az újabb ciklust.
És erre ma az ellenzéknek SEMMI VÁLASZA nincs.
Írja a szerző a kunhalmiék performanszát.
Bár itt meállt volna az ellenzék!
Mára azonban lezülöttek az állampolgárok napi gyalázására, köpködésére...

N. Barbie 2019.03.22. 16:14:17

@MAXVAL bircaman közíró: "Akkor miért van több párt? Miért vannak szabad választások? "

Ne jatszd mar magad, nyilvanvaloan azert, hogy el lehessen jatszani a kirakat demokraciat.
Mert amig van ellenzeki part a parlamentben, addig mutogathat a fidesz es csicskasai (mint te) nagy boci kerek szemekkel, hogy milyen diktatura, hat kerem vannak mas partok is.
Szemely szerint en ezert tartom oriasi hibanak, hogy az ellenzek egyaltalan beult a parlamentbe az elcsalt aprilisi valasztas utan. Minek? Biodiszletnek?

Hogy a cikkhez is szoljak, nem rossz, de nem fogadom el, hogy egy diktaturaban barmiert is a meg megmaradt ellenzeket okolja a szerzo. Ez kicsit sarkitva olyan, mintha E-Koreaban nem a Kim gyereket szapulnank joggal az elkovetett ocsmanysagaiert, hanem mocskolnank a fold alatti ellenallast vagy hasonlokat, hogy miert nem tesznek tobbet.
Azert, mert egy diktaturaban nincs ra lehetoseg.
Csak meg kell nezni mit kapott mar eddig is a nyakaba az ellenzek, 9 eve folyamatos mocskos hazudozast, lejaratast, karaktergyilkolaszast a kozpenzbol felvasarolt, mara elsopro elonyt jelento mediaban, ha meg az se hasznal, akkor szarra buntetest allami hivatalok altal, amitol a megszunes hatarara jutnak, vagy meg is szunnek stb. stb.
Hogy a tobbi aljas fidesz huzasrol ne is beszeljek.

Szoval a lenyeg, hogy egy diktaturaban/kirakatdemokraciaban nem az ellenzeket szidjuk, ilyen nincs.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.03.22. 16:21:56

@N. Barbie:

Azt mondod, a Fidesz hibája, hogy az ellenzék népszerűtlen?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.03.22. 16:26:14

@N. Barbie:

"egy diktaturaban"

Magyarországról szól a cikk, nem egy diktatúráról.

N. Barbie 2019.03.22. 16:54:16

@MAXVAL bircaman közíró: "Azt mondod, a Fidesz hibája, hogy az ellenzék népszerűtlen? "

Mondtam, ne jatszd az artatlant, pontosan tudod, hogy mennyi eselye van a mai diktaturaban az ellenzeknek barmilyen valasztasra kampanyolni.
Azt meg gondolom meg egy agyhalott fidesznyiknek se kell hosszasan magyarazni, hogy a mai vilagban mekkora ereje van annak, ha egy diktator lopott kozpenzbol a media 85-90%-at uralja hazug propagandaval, ami mindenkepp eljut a valasztokhoz, az ellenzeket ekozben meg szarra buntetteti a diktator part, igy az o uzenetuk nem juthat el senkihez vagy legalabbis elenyeszo kisebbseghez. Vagy mondhatnam azt is, hogy ugyan mekkora elony is az, hogy a diktator part kormanyzati kommunikaionak alcazott sima hazug partpropagandaval hulyiti 9. eve a valasztokat, a plakatjaikkal tele van az orszag 9 eve. Hogy is lehet ilyenek ellen felvenni a versenyt?
De te csak jatszad az ertetlent, hogy miert is ne lenne egyenlo eselye az ellenzeknek.

"Magyarországról szól a cikk, nem egy diktatúráról. "
A mai Magyarorszagon a ketto ugyanaz.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.03.22. 17:17:01

@N. Barbie:

Azonos esélye van mindenkinek.

A médiák fele ellenzéki egyébként.

N. Barbie 2019.03.22. 17:34:06

@MAXVAL bircaman közíró: "Azonos esélye van mindenkinek" "A médiák fele ellenzéki egyébként"

Mindketto mocskos hazugsag, de toled nem meglepo.

ellenszél 2019.03.24. 11:06:42

@MAXVAL bircaman közíró: Úgy gondolom nem csak a klasszikus diktatúra jelent egyet az egypártrendszerrel. A szabad választás is lehet látszat.

ellenszél 2019.03.24. 11:36:17

@MAXVAL bircaman közíró: Hát milyen? A kormány hatalmi ágakat kihasználva vegzál ellenzéki pártokat. Nagyon jó példa erre az ÁSZ.

ellenszél 2019.03.24. 14:00:46

@MAXVAL bircaman közíró: Félreértesz, az lenne a jó ha az ÁSZ élén nem egy párt káder állna, és egyenlően alkalmazá a törvényt minden párt tekintetében.
süti beállítások módosítása