Beautysecrets

Hogy találhatod meg a tökéletes naptejet?

2019. május 24. - Beautysecrets

Végre megérkezett a jó idő, az esős tavasznak is lassan vége, ilyenkor nem csak a ruháink között kell nagy szezonváltó pakolásba kezdeni, de a kozmetikumokban is. A nyári könnyű parfümök és hidratálók mellett a legfontosabb szezonális termék: a napkrém. De hogy válasszuk ki a legjobbat a hatalmas választékból? És mi alapján dönthetjük el, hogy mikor melyiket használjuk?

sun_main_visual_2019.png

A legfontosabb megérteni, hogy a fényvédelemre nem csak a vízparton, vagy nyaralás közben van szükség. A bőrünket közlekedés, sportolás, kertészkedés közben is rengeteg sugárzás éri, tehát nagyon rosszul tesszük, ha csak az utazás előtt keressük meg a maradék napkrémeket és dobjuk be a táskánkba azt, ami éppen van otthon. Persze nem kell pánikba esni: a jó minőségű napozó termékek biztonságot nyújtanak az ártalmas UVA és UVB napsugárzás, a szabadgyökök és azok következményeként kialakuló káros tényezők ellen. 

A fényvédelmet épp úgy érdemes átgondolni, mint bármelyik bőrápoló terméket: milyen bőrtípusra, milyen alkalomra, milyen időben lesz rá szükség? Mivel ez változó, ha biztosra akarunk menni, nem csak egy darab napkérmet tartunk otthon. Széles kínálatát nyújtja a különböző textúráknak, amelyek megfelelnek a vásárlói igényeknek.

2019_sun_care_group_clarins.jpg

De nézzük, milyen lehetőségeink vannak. 

A bőrtípus

Napkrém esetében sem mindegy, hogy zsíros, száraz, esetleg különösen problémás, pl. rozaceás a bőrünk. Ahhoz, hogy a napkrém megfelelően beszívódjon és tartós legyen, ezáltal biztonsággal védjen, a megfelelő termék használata elkerülhetetlen.

Emellett fontos az is, hogy az érzékeny, fehér, esetleg szeplős, sok anyajegyes bőr sokkal könnyebben leég, mint egy kreolabb, sötétebb típus. De ez nem jelenti azt, hogy aki barna, annak nincs szüksége védelemre! Viszont az tény, hogy a világosabb bőrűek jobban teszik, ha a kifejezetten érzékeny, leégésre hajlamos bőrre való termékeket keresik és jobban odafigyelnek a használatára.

A leégési hajlammal kapcsolatban több bőrtipust különböztetünk meg:

  1. Az első a legvilágosabb, tejfehér bőrű, kék szemű, szőke vagy vörös hajú típus, aki általában erősen szeplős is.
  2. Szintén világos bőr, de középszőke hajjal, kék, zöld vagy szürke szemmel. Az első két csoport tagjai szinte azonnal leégnek.
  3. Halvány barna bőrszín, szőkésbarna, vagy barna haj és barna szem jellemzi ezt a csoportot. Könnyen barnul, nehezen ég le.
  4. Az úgynevezett kreol típus, sötétbarna vagy fekete hajjal, ők azok a szerencsések, akik szinte sosem égnek le. 

beach-brunette-girl-5360.jpg

A faktorszám kérdése

Az, hogy milyen faktorszámú napkrémre van éppen szükségünk, több tényezőtől is függ. A faktorszám azt jelenti, hogy az adott bőrtípus hányszor több időt tölthet el a napon leégés nélkül a termék használatával, mint nélküle. 

A nálunk leggyakoribb bőrtípusok közül a világosabb bézs bőrűek 5-10 perc alatt égnek le napfény védelem nélkül. Ezt a számot szorozzuk fel a krémen olvasható SPF-számmal, tehát egy 15-ös faktorszámú krémmel 150 percet tölthet a napon. A sötétebb típusok jellemzően 10-20 percet tölthetnek a napon anélkül, hogy legénének, így nekik a 15-ös faktorszám 3 órányi biztonságos napozást jelent. 

Gyermekeknél és világosabb bőrűeknél válasszunk magas faktorszámú terméket és ne feledjük: a víz és az izzadás lemossa a terméket a bőrünkről, így gyakrabban kell újra kenni magunkat, mint azt a számítás indokolná. 

2019_suncare_spf50_us_routine_lifestyle_social_networks.jpg

Fizikai vagy kémiai védelem?

A fizikai fényvédők úgy működnek, hogy a a bőrön megtapadva visszaverik a sugarakat. Ezek a ragacsok, nem beszívódó krémek, amiktől ugyan nem lesz érzékeny a bőrünk, de elég kellemetlen lehet a használatuk. Gyerekeknek és érzékeny bőrűeknek viszont ez a jó megoldás.

A kémiai fényvédők viszont a felszívódás után fejtik ki a hatásukat, allergiás tüneteket okozhatnak. Ha érzékeny, allergiás a bőrünk, akkor hipoallergén, illatanyagmentes terméket válasszunk.

Találhatunk már növény alapú formulákat is: a legújabb napozótermékek organikus szűrőfiltereket tartalmaznak, amik védenek a sugarak ellen és megőrzik a bőr fiatalos szépségét is. 

suncare_photo_2019.png

Krém, tej, spray?

Rengeteg féle kiszerelés, állag és textúra közül választhatunk, érdemes megkeresni a bőrünknek megfelelőt. Zsíros bőrre ne kenjünk olajat, ézékeny bőrre keressünk hipoallergént, a permetnél pedig vigyázzunk, hogy a használat közben ne lélegezzük be azt. 

A jó termékek olyanok, mint egy könnyen felvihető arckrém, vagy testápoló. Fontos, víz- és izzadásálló formulát válasszunk, különösen ha sportoláshoz keresünk terméket.

2019_suncare_spf50_duo_pockets_lifestyle_social_networks.jpg

Káros  összetevők

Vannak olyan kémiai fényvédő anyagok, amiket jobb, ha elkerülünk. A használatuk ugyan nem tiltott, és a jó minőségű, ellenőrzés alatt átesett termékekben csak a szabályozott mennyiségben találhatóak, érdemes odafigyelni a használatukra. 

  • Oxybenzone, benzalazin, benzofenon
  • Octocrylene
  • Octinoxate, Octyl-methoxycinnamate (OMC)
  • Para-amino-benzoesav (PABA)

A bejegyzés trackback címe:

https://beautysecrets.blog.hu/api/trackback/id/tr4714825658

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása