Ezért kerüld messziről a xilit-es termékeket, ha kutyatulajdonos vagy

Kutyatulajdonosként és inzulinrezisztensként két oldalról is folyamatosan találkozom a xilittel. Bár az eredetileg nyírfából kivont cukoralkohol, a xilit vagy xylitol egyre népszerűbb, mégis meglepően kevesen vannak tisztában a xilit veszélyeivel a kutyákra (és vadászgörényekre) nézve.  A xilitnek a hagyományos cukorhoz képest alacsony a glikémiás indexe, ezért cukorbetegek, fogyókúrázók és egészséges életmódot folytatók is előszeretettel használják, közben nem is sejtve, hogy egy-egy leeső falat, vagy a fagyi végének "feláldozása" milyen hatással lehet a kutyusuk egészségére.

22550536_1780877711945235_8037473202306671750_o.jpg

Ő itt Saci. Jelenleg 11 éves, 7 éves korában egy szaporító által sintértelepre leadott golden retriever - 3 és fél éve a mi falkánk tagja. A xilit mellett a szaporítókat sem szeretjük és nem is ajánljuk senkinek.



A kutyák hasnyálmirigye - az emberéhez hasonlóan - inzulint termel, mely normál esetben a vér cukorszintjét szabályozza. A xilit elfogyasztás az embereknél minimális, míg a kutyáknál nagyon hirtelen és jelentős inzulinválaszt vált ki, mely hatására nagyon drasztikusan esik le a vércukruk. Egyes források szerint már kb. 100 mg/testtömegkilogram elfogyasztása után (egy 10 kg-os kutya adagja 1 gramm, ) 10-60 percen belül olyan súlyos vércukorszint csökkenés következik be, hogy azt sok esetben csak infúzióban beadott cukorral lehet orvosolni - bár a máj súlyos, gyakran végzetes károsodása még ekkor sem kizárható, és a kutyusnak a legjobb esetben is hosszú kezelésre és diétára van szüksége a teljes felépüléshez. 

A xilit mérgezés tünetei kutyáknál:
- hányás
- remegés, gyengeség
- izomgörcsök
- ájulás
- kóma

S hogy mi a teendő, ha a legnagyobb körültekintés mellett is megtörténik a baj? Az első és legfontosabb dolog, hogy legyünk higgadtak, a kutyust tegyük be az autóba, és vigyük el a legközelebbi állatorvosi ügyeletre (amiről akkor is jó előre ildomos tájékozódni, ha éppen nyaralni vagy kirándulni vagyunk), hiszen minél előbb kap kedvencünk orvosi ellátást, annál nagyobb az esélye a gyógyulásra. Otthoni praktikákkal ne is próbálkozzunk, mert ártani tudunk velük, de sajnos segíteni nem. 

Bár inzulinrezisztensként alap, hogy vásárláskor szinte minden ismeretlen terméken átböngészem az összetevők listáját, ha te is kutyatulajdonos vagy, mindig fokozottan figyelj oda ezekre, hiszen egy kis fagyi, vagy szendvicsvég is súlyos következményekkel járhat kedvenced számára. Persze tudatos és következetes gazdiként írhatnám, hogy nálunk sosem esik le semmi az asztalról a kutyáknak/cicáknak, de nyilván van az a nézés, amit nem lehet visszautasítani. Ezért nincs is itthon SEMMI, amiben xilit lenne. Fő az óvatosság.

És hogy miben találhatunk xilitet összetevőként?

-rágógumikban

-szószokban (ketchup, majonéz)

-lekvárokban

-üdítőitalokban

-fogkrémekben, szájvizekben

-fagyikban, joghurtokban (ha a fagyizóban nincs feltüntetve, érdemes rákérdezni)

-cukorkákban, csokoládékban

-mogyoró és más magvajakban

-gyógyszerekben és étrendkiegészítőkben, és még sok sok más dologban

 

Vigyázzunk kutyáink egészségére, hiszen ők  a mi testi és lelki egészségünk őrei <3 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://amennyitfelvesz.blog.hu/api/trackback/id/tr4615020910

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

csúti csüngőhasú tolvaj 2019.08.24. 08:16:36

Azért, hogy egy 10-20 kilós kutyánál összejöjjön a megfelelő mennyiség, egy teljes tortát kéne letolni az eb torkán, a fagyi végétől meg pláne nem veri hanyatt magát.

Amennyit fölvesz

Friss topikok

süti beállítások módosítása