1 perc Afrika

Az elefántcsontparti vezető adománnyal segíti a Notre Dame újjáépítését

2019. április 18. 13:00 - Oshumare

Mindössze 24 óra alatt több mint 1 milliárd dollárt gyűjtött össze az az alap, amelyet a tűz által elpusztított Notre-Dame székesegyház helyreállítására hoztak létre. Az adományok számos távoli országból érkeztek és még mindig érkeznek. A világ minden tájáról származó személyiségek, milliárdosok, vállalatok és intézmények léptek fel, hogy segítsenek Franciaországnak történelmi és kulturális jelképének újjáépítésében. A tragikus hír hallatán több afrikai vezető részvétét fejezte ki Franciaországnak, de egy, az Elefántcsontpart délkeleti részén élő etnikai csoport, a sanwik királya, ötödik Amon N'Douffou még többet tett: pénzadományt küldött a párizsi ikonikus épület újjáépítéséhez.

„A vének teljes egyetértésével - adományt fogunk adni a monumentális épület újjáépítéséhez” - mondta a helyi uralkodó a Notre Dame-ról, amely elmondása szerint nagy szerepet játszott királyságának történetében a 17. században. "Nem tudtam aludni, mert megzavartak a képek a tűzről" - mondta az AFP-nek. „Ez a székesegyház valamikor erős kapcsolatot teremtett a királyságom és Franciaország között.”

Elefántcsontpart 1843-ban francia protektorátus volt, majd 1893-tól 1960-ig gyarmat. Amon király erős kötelékei és az események, melyek népét a franciákkal kapcsolatba hozták, már korábbra, a 17. század végére tehető, XIV. Lajos király idején történtek.

Aniaba, a királyság egyik hercege 1687-ben került Franciaországba, ahol megkeresztelkedett a székesegyházban. Abban az időben a francia kereskedők aktív kapcsolatban álltak a Sanwi királysággal. A 15 éves Aniaba herceget, aki az eotilé etnikai csoport vezetőjének és Ba hercegnőnek a fia volt, Amon király a Napkirály iránti hűségének jeleként vitette Párizsba. Aniaba pedig egy „misztikus kinyilatkoztatást” kapott a Notre Dame-ban.

„A tartózkodás kezdete meglehetősen homályos. Párizsban élt, de fogalmunk sincs, hogy mi történhet egy ifjú fejében, aki egy olyan országba érkezik, ahol minden idegen neki: a hiedelmek, a társadalmi kapcsolatok éppúgy, mint akár a növények és az állatok. Valójában a történet úgy kezdődik, hogy Aniaba Párizsban járva belép a Notre Dame-ba, megtapasztalja valamit, amit egy misztikus kinyilatkoztatásnak lehet leírni, és felkér egy bizonyos Sieur Hyon gyöngykereskedőt, hogy mutassa be a királynak. Még 1690-ben Aniabát be is mutatták XIV. Lajosnak, akinek elmondta, hogy be akar lépni az "egyetlen, jó és igaz" katolikus vallásba” - írja a Sanwi Királyság küldöttségének honlapja Európában.

XIV. Lajos lett Aniaba keresztapja és védelmezője. Három év franciaországi tartózkodás után a herceg tehát megkeresztelkedett, és a keresztségben megkapta a Louis - Lajos - nevet. Louis Aniaba csatlakozott a király lovassági ezredéhez, mellyel a francia hadsereg első fekete tisztje lett. Megtanult írni és olvasni, ahogy vívni és lovagolni is. Louis Aniaba hatalmas juttatást kapott, és „kora gentlemanjeként élt: szolgákkal, lovakkal, javadalmakkal, feleségekkel és gyerekekkel.”

1701-ben, apja halála után Aniaba visszatért Elefántcsontpartra, hogy „felvegye az örökségét”. Ugyan az már nem világos, mi történt a visszatérése után. Az AFP által idézett források azt mondják, hogy az új király nem fogadta el, és a mai Togóban élt, ahol a helyi uralkodó tanácsadója lett. Van, ahol azt állítják, hogy visszatért Franciaországba, más források szerint pedig megvakult.

Forrás: https://face2faceafrica.com/article/ivorian-chief-pledges-donation-to-help-rebuild-frances-notre-dame

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://1percafrika.blog.hu/api/trackback/id/tr2714773162

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása