Így készül a tökéletes besamelmártás: az ízesítésre is mutatunk ötleteket

Besamelmártás készítés cover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Igazi alaprecept a besamel, más néven a fehér mártás, mely selymes textúrájával csábít, rengeteg fogást tesz izgalmasabbá.

Ha még csak most barátkozol a főzéssel, akkor a mártások világában érdemes elmerülni, és elsajátítani az alapokat.

Kezdésnek a besamelmártás csínját-bínját érdemes megtanulni, amit, ha már jól megy, bátran továbbálmodhatsz.

A selymes mártás többféle étel alapvető összetevője. Kihagyhatatlan az olasz konyha csodájából, a lasagnéból, és a görögök remekművében, a muszakában is helyet kap. Ezeken kívül párolt zöldségek és húsok mellé is kerülhet, tésztás fogásokat és csőbensülteket is izgalmasabbá tehetsz vele.

Amire szükséged lesz

A mártás zsírosabb tejből (2,5 dl), vajból (15 g), lisztből (15 g), sóból, borsból és szerecsendióból (késhegynyi) áll. A besamel készítésénél kétféle út létezik. Van, aki forró tejjel, míg más hideggel készíti. Hogy melyik a jobb, azt mindenki döntse el maga, a lényeg, hogy mindig apránként csorgatva add a vajas, lisztes keverékhez. A forró előnye, hogy sokkal gyorsabban lesz kész a mártás, pillanatok alatt besűrűsödik. 

Lépések

Ha forró tejjel próbálnád ki, akkor két lábasra lesz szükséged. Az egyikben a tejet melegítsd, a másikban a vajat olvaszd fel, majd amikor a vaj felolvadt, keverd hozzá a lisztet. Amikor a liszt a világos rántásra hasonlít, akkor jöhet hozzá apránként csorgatva a meleg tej, amit habverővel megállás nélkül keverj, így biztos, hogy nem lesz csomós.

A mártást alacsony vagy közepes hőfokon keverd 7-8 percig, amíg sűrű, sima, egynemű lesz. Ezután vedd le a tűzhelyről, és ízlés szerint fűszerezd.  

Mi kerülhet még bele?

Plusz alapanyagokkal feldobva még gazdagabb, ízesebb lesz. A besamel ezeknek a mártásoknak az alapja: mornay, hagyma-, tejszínes vagy bíboros mártás.

Mornay mártás

A mornay mártás, más néven a sajtmártás elkészítéséhez szükséged lesz egy adag besamelre, amit fűszerek nélkül készíts el. Egy tálban tojássárgáját és tejszínt keverj csomómentesre, majd a besamelt is keverd hozzá. Ezután alacsony hőfokon kezdd el melegíteni, és adj hozzá reszelt sajtot. Amikor a sajt felolvadt, ízlés szerint ízesítsd sóval és borssal.

Hagymamártás

A hagymamártás nagyon egyszerűen készül. A megtisztított hagymát vágd fel az ízlésed szerint, majd kevés vajon kezdd el dinsztelni, vigyázva, nehogy megpiruljon. Épp ezért alacsony láng felett dolgozz. Körülbelül 10-15 perc múlva öntsd rá a kész besamelt, és főzd tovább alacsony láng felett 10-15 percig. Ezután egy botmixerrel tedd simábbá a mártást, amelyhez adj tejszínt, és melegítsd vele egybe. A kész mártást sóval és borssal ízesítsd.

Tejszínes mártás

A gazdag, selymes mártás alapja a besamel. Amikor a mártás sűrű, akkor adj hozzá tejszínt (1/3 csésze), fehérbort (1/4 csésze) és a besamel klasszikus hármas fűszerét, vagyis só, bors, szerecsendiót. A mártás csirke- és pulykahúshoz is remekül illik, ha pedig szeretnéd, fokhagymával és friss fűszernövényekkel megbolondíthatod az ízeket.

Bíboros mártás

A bíboros mártás több változatban is készülhet, halételekhez ajánlják. A név nem véletlen, a fehér színű mártás bíborszínben kerül a tányérra. A mártás különböző változataiba rákvaj, konyak, Cayenne-bors, pirospaprika is kerülhet. Legtöbbször tejszínnel, tojássárgájával is krémesítik.

Csak bátran a fűszerekkel!

A konyhában sosem árt egy kis merészség. Légy olyan, mint egy boszorkány, aki épp valamilyen bájitalt készít. Ez a besamelmártás készítésére is igaz. Szerecsendió helyett használhatsz majoránnát vagy kakukkfüvet, a selymes mártást pedig rákanalazhatod húsra, zöldségre, amelyekre még sajt is kerülhet, majd így tolhatod a sütőbe pirulni.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük