Isteni diótorta vaníliás krémmel töltve: mutatós desszert kevés munkával

diótorta
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Ha szereted, amikor több a krém, mint a piskóta, ez a recept a neked való, ebből nincs kispórolva a vaníliapudingos-diós töltelék.

Nemrég egy szuper szülinapi bulin vettem részt, barátnőm édesapjának a 60. születésnapját ünnepeltük. Mint kiderült, az ünnepelt kedvence a diótorta, úgyhogy szívesen vállaltam a feladatot, hogy megsütöm neki. Diótortareceptem viszont nem volt jó, úgyhogy belevetettem magam a gasztroblogok világába, hogy találjak egy olyan ötletet, ami első olvasásra teljes szerelem.

A legtöbb diótortarecept vajkrémmel készül, de azt sose kedveltem, mindig is nagyon töménynek éreztem. Magával a vajas krémekkel nincs problémám, de szerintem szükség van a vaj mellé valamire, hogy ne legyen annyira nehéz. Épp ezért, amikor szembejött velem az alább is olvasható vaníliás-vajas krém a Díványon, nem volt kérdés, hogy azt készítem el.

Bár abból a receptből indultam ki, a tortát nagyobb formában készítettem el, a pudingot picit sűrűbbre főztem, a piskótába pedig egy kevés sütőport is kevertem, hogy még véletlenül se essen össze. Az én sütőmben pontosan 22 perc alatt lett tökéletes a piskóta, de érdemes már a 20. perctől figyelgetni, előbb azonban semmiképp se nyisd ki a sütő ajtaját. Mivel a konyhám viszonylag hűvös, a sütőben hagytam picit hűlni a piskótát, csak utána vettem ki. Mindenképp várd meg, míg teljesen kihűl, csak utána szabad betölteni.

Diótorta

diótorta2

Hozzávalók 12 szelethez

Piskóta:

  • 5 nagyobb darab tojás
  • 1 csipet
  • 110 gramm cukor
  • 70 gramm liszt
  • 40 gramm darált dió
  • 1 tk sütőpor
  • egész dió (díszítéshez)

Krém:

  • 5 dl tej
  • 2 csomag (80 gramm) vaníliás pudingpor
  • 180 gramm cukor
  • 450 gramm vaj
  • 180 gramm darált dió
  • 2 tk rumaroma
Recept idők

Elkészítés:

A sütőt melegítsük elő 180 fokra.

Első lépésként válasszuk szét a tojásokat.

A tojásfehérjét verjük habosra 1 csipet sóval, majd mikor már kezd összeállni a hab, keverjük bele a cukor nagyobb részét. Fényes, stabil habot kell kapnunk.

A sárgáját keverjük habosra a maradék cukorral.

A tojáshabot több részletben, spatula segítségével forgassuk a sárgájához, vigyázzunk, ne törjük össze, de keverjük el benne, legyen egynemű. Szitáljuk bele a lisztet, a sütőport és a darált diót, majd forgassuk egybe az alapanyagokat, míg egynemű nem lesz a tészta.

Egy 24 centis, kapcsos tortaforma alját béleljük ki sütőpapírral, az oldalát kenjük meg vajjal. Öntsük bele a tésztát, egyengessük el benne.

Toljuk a sütőbe 20-25 percre, ne nyitogassuk a sütőajtót, csak a 18-20. perctől nézzünk rá. Ha aranybarna a teteje és elvált a forma szélétől, készen van. 

Kapcsoljuk le a sütőt, de hagyjuk benne a piskótát 5-10 percig, csak utána vegyük ki. Vegyük le róla a formát, majd ha púpos a teteje, fordítsuk rá egy sütőpapírra, hogy mindkét fele lapos és egyenes legyen. Hagyjuk teljesen kihűlni.

Készítsük el a krémet: a tejet keverjük csomómentesre a pudingporral és a cukorral, majd közepes lángon, folyamatos kevergetés mellett főzzük, míg egészen sűrű nem lesz. Vegyük le a tűzről, fedjük le folpackkal, majd tegyük hidegre, néha kevergessük, míg teljesen ki nem hűl.

A vajat vegyük ki a hűtőből, hogy picit puhuljon. Vágjuk kockákra, majd adjuk a kihűlt pudinghoz, keverjük vele krémesre. Adjuk hozzá a darált diót és a rumot is, majd keverjük alaposan össze a krémet.

Jöhet az összeállítás: a piskótát recés kés vagy cérna segítségével vágjuk ketté. (Az ügyesebbek háromfelé is vághatják.) Tegyük az egyik lapot egy tálcára, kenjük meg a krém felével, majd mehet rá a másik lap, picit nyomjuk rá. (Aki három lappal dolgozik, ossza háromfelé a krémet.) A maradék krémmel vonjuk be a torta külsejét, az oldalaira is jusson, majd spatula segítségével egyengessük el rajta. 

Egész dióval díszítsük.

Fotó: Sági Zsófia/Sóbors

Ezt is szeretjük