Ne öntsd ki a savanyúság levét - A kiváló probiotikum áldásosan hat a szervezetre

slcover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A kovászos uborka leve nyáron hűsítő, egészséges, és még főzés során is fel lehet használni, épp ezek miatt nem érdemes kiönteni.

A magyar konyhában rengetegféle savanyúságot készítenek, ezek a finomságok remekül illenek rántott vagy sült húsokhoz, de pörkölt mellé is tökéletes csemegék.

A savanyúságokat kétféle módon szokás készíteni: egyrészt fermentálással, ami annyit jelent, hogy sós lében erjesztik a zöldségeket, a másik módszer szerint víz, ecet, cukor és só négyesével öntik fel őket. Bármilyen zöldségből és technikával készüljön a savanyúság, lével együtt kell eltenni. A savanyúság leve értékes, hisz tele van zamattal és jótékony tulajdonságokkal, melyek áldásosan hatnak a szervezetre, ezért, ha eddig esetleg kiöntötted, a jövőben kétszer is gondold meg, mit kezdj a savanyú folyadékkal.

slct1

Miért egészséges?

Savanyúság bármilyen zöldségből készülhet, így az alapanyag is meghatározza, hogy milyen vitamin van az üvegben, illetve hogy mire lehet felhasználni a folyadékot. A házilag készült, tartósítószer-mentes savanyú uborka vagy káposzta levét áldás elkortyolni, főleg a tikkasztó hőség idején, mivel kellemesen lehűti az embert. A savanyú káposzta leve, csakúgy, mint a káposzta, C-vitaminban bővelkedik, ezért tökéletes immunerősítő, probiotikumban gazdag, így segíti az emésztést, és laktobaktériumokat tartalmaz, amelyek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában játszanak szerepet.

slct2

A savanyú uborka leve kedvelt szomjoltó annak, aki szereti az ízét, edzés után elősegíti a szervezet regenerálódását, csökkenti a dehidratációt, a benne található nátrium révén helyreállítja a szervezetben az ásványi anyagok megfelelő szintjét. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a nagy melegben a szervezet sok folyadékot veszít, ezzel együtt pedig elektrolitokat is, különösen káliumot és nátriumot, ezeket pedig pótolni kell. A savanyúság leve erre is tökéletesen alkalmas.

Érdemei közt említendő még, hogy segítséget nyújt, ha másnapos vagy, illetve a gyomorégés ellen is megoldást nyújt. Az ecetes lé kiegyensúlyozza a gyomor savszintjét és megszünteti a gyomorégést, a fogyasztásával azonban ne ess túlzásba, napi 1 korty bőven elég belőle. Ha nagyon nem bírod az ízét, akkor 1-2 evőkanál savanyú lét keverj el 1 pohár vízben.

slct5

A savanyúság levének görcsoldó hatása is figyelemre méltó, enyhíti a menstruációs görcsöket, valamint izomgörcsök esetén is enyhülést nyújt.

Mire lehet használni?

A kovászos uborka leve magában kedvelt hűsítő, de különböző koktélokhoz is keverhetsz belőle, az egyik ilyen a Bloody Mary, az ecetes lé nagyon jól érvényesül a piros italban.

slct4

Mivel ecet is van a lében, ezért tökéletesen alkalmas húsok pácolásához. Nemcsak ízt ad a húsnak, hanem a savtartalma miatt fellazítja a rostokat, ennek hatására pedig puha és omlós lesz a sült. Ragukba is bele lehet keverni, például hentestokányba is kerülhet 2-3 evőkanálnyi uborkalé, de tejszínes szószokhoz is remekül illik. Arra azonban ügyelj, hogy ha savanyúság levével dolgozol, a só használatával bánj óvatosan, mert a lé sós, ezért könnyű túltolni a fűszert.

Nem csak a húsok barátja, zöldségekhez is remekül illik, elég, ha a párolt sárgarépához forgatsz 1-2 evőkanálnyi savanyú lét, sokkal ízletesebb lesz tőle a finomság.

Hideg levesek készítésénél is bevethető, ilyen a nyár nagy kedvence, az uborkaleves, mely kovászos uborka levéből is készülhet.

slct6

A savanyúságlé házi majonéz készítésére is tökéletesen alkalmas, citromlé helyett ezt keverd a tojáshoz. A végeredmény különlegesebb, picit folyékonyabb állagú majonéz, melyet szendvicsek és saláták készítésénél használhatsz, akár majonézes krumpli vagy tojássaláta is kipróbálható vele.

Különböző salátaöntetek készítésére is tökéletesen alkalmas, az ecet ereje gyengébben érezhető benne, ezért sokkal kellemesebb lesz tőle a saláta. Legközelebb a maradék kovászos uborka levét próbáld ki ecetes saláta dresszingjeként.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük