Valami nagyon szokatlan dolgot szúrtak ki a kutatók az antarktiszi hóban

Most először találtak ilyen radioaktív csillagközi port az Antarktiszon.

Radioaktív csillagközi por
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amióta világ a világ, az Antarktisz hótakarója a kutatók állandó kutatási terepének számít, és bár az ember azt gondolná, mostanra a vidék nem tud meglepetést okozni, rendre bebizonyosodik, hogy ez nem így van.

Merthogy ezúttal radioaktív csillagközi port egy nemzetközi kutatócsoport az Antarktiszon vizsgált hómintában. A szakértők úgy becsülik, hogy az anyag az elmúlt húsz évben kerülhetett a kontinensre, máshol a Földön csak a mélytengeri, lerakódott üledékben található meg. Ám ez a mostani mintegy két-két és fél millió éves. 

Radioaktív csillagközi por az Antarktiszon

A rendkívüli felfedezésről az IFL Science is hírt adott. A cikk szerint korábban csillagászok megfigyelték már a csillagközi térben és a Holdon is. A kutatók teljesen véletlenül fedezték fel a por eredetét: megtalálták benne a vas egy különleges izotópját. 

Érdekességképp, a vas más országokban átlagosan vas-56, 26 protonnal és 30 neutronnal rendelkezik, a porban megtalálható vas-60-nak viszont van plusz négy neutronja, ráadásul enyhén radioaktív.

Még nem ért véget a porhullás?

Előző megfigyeléseik alapján csillagászok már korábban is úgy vélték, hogy egy szupernova robbanása után a Földre nagy mennyiségű hasonló radioaktív por eshetett, most viszont minden jel szerint ez a porhullás a jövőben is folytatódik. A Physical Review Letters tudományos folyóiratban megjelent kutatáshoz a kutatók 500 kilónyi havat gyűjtöttek és elemeztek, arra azonban nem számítottak, hogy megtalálják a vas 60-as izotópját.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A felfedezés után a szakemberek a lehetséges forrásokat is felkutatták: bár vas-60 atomreaktorok és atomfegyverek által ugyancsak felszabadulhat, nem volt az elmúlt időszakban olyan számottevő történés, ami igazolná a hóban talált mennyiséget.

Ilyen ma az élet a csernobili katasztrófa közvetlen közelében

A katasztrófa után mindenki azt hitte, a világ ezen részének befellegzett, és a kihalt környezet örökké arra a bizonyos sötét napra emlékezteti majd az emberiséget. Úgy tűnik azonban, hogy a természetnek nem volt szüksége emberi beavatkozásra, hogy újra erőre kapjon.

Ilyen ma az élet a csernobili katasztrófa közvetlen közelében - Friss fotók a helyszínről

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek csak illusztrációk, forrásuk: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük