Képeken az ’50-es évek magyar kirakatai: ma már furcsának hatnak

"Éljen szeretett vezérünk, Rákosi Mátyás!"

Kirakat ’50-es évek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarország államneve 1949. augusztus 20. és 1989. október 23. között Magyar Népköztársaság volt. Ezt a négy évtizedet az egypártrendszer, a szocialista típusú tervgazdálkodás, a személyi kultusz, valamint a rendészeti szervek kezében összpontosuló indokolatlanul nagy hatalom jellemezte.

Ha a kommunizmus vonatkozásában halljuk a kirakat szót, leginkább a koncepciós vagy kirakatperek ugranak be - melyekben koholt vádak alapján ítéltek el a hatalom számára veszélyesnek vélt embereket, példát statuálva mások számára.

Az ’50-es évek kirakatai

Ma a kirakatokban a megvásárolható áruk széles tárházát keressük. A kommunizmus idején azonban az üzleteket az áruhiány, a silány termékek és az alacsony választék jellemezte. Ezeket a hiányosságokat a személyi kultusz és a szocialista embereszmény sulykolásával ellenpontozták. A következőkben olyan, az 1950-es években készült - a Fortepan gyűjtéséből származó - kirakatfotókat mutatunk be, melyek mára egy letűnt kor sokat mondó lenyomataivá váltak.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük