Amikor az aknés, pattanásos bőr felnőttkorban is jelentkezik: a kémiai hámlasztás durván hangzik, de igazi csodamódszer

Gyakran nemcsak a kamaszoknál, hanem felnőttkorban is jelentkezhetnek pattanások, de szerencsére van rá hatékony gyógymód.

Kémiai hámlasztás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A pattanásos arcbőr szinte minden kamasz számára a felnőtté válás velejárója. A fokozódott faggyútermelődés és a szennyeződések, valamint baktériumok együttese okozza a kellemetlen kinézetű, váladékozó dudorokat, amiktől akár évekbe telik megszabadulni. 

Amikor már beáll a megfelelő hormonszint, vagyis véget ér a kamaszkor, akkor normál esetben a pattanások kialakulása is lelassul, majd végleg megszűnik. Sajnos sok esetben viszont a felnőtteket is ugyanannyira érintik a bőrön megjelenő aknék, mint a tinédzsereket, ez pedig az élet minőségére és az önbizalomra is negatív hatással lehet.

Mi okozza felnőttkorban a pattanásokat?

A felnőttkorban jelentkező gyulladásnak egészen más kiváltó okai lehetnek, mint kamaszkorban, de az közös bennük, hogy figyelmeztető jelek: vagy rossz életmódra, vagy valamilyen háttérben megbújó betegségre utalnak. A leggyakrabban hormonális probléma áll a háttérben, de akár inzulinrezisztenciára, pajzsmirigy-alulműködésre vagy PCOS-re is gyanakodhat az, akinél sűrűn előfordul az arcbőr rossz állapota.

kémiai-hámlasztás3
Fotó: stock_colors / Getty Images Hungary

A helytelen életmód is sokat ronthat a helyzeten: a cukrok, feldolgozott élelmiszerek, zsírok, dohányzás és a nem megfelelő kozmetikumok is okozhatják a gyulladást, és a gyógyulási folyamatot is nagyban lassítják. A bőrgyógyászok és kozmetikusok szerint a felnőttkori pattanások kezelésének első lépése, hogy feltárják a kiváltó okokat: betegség esetén orvosi kezelés javasolt, és az életmód megváltoztatása is sokat segíthet.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kezdeti lépések után a kialakult problémára is van jó megoldás. Érdemes kerülni a drogériákban kapható, pattanás elleni tonikokat és arctisztítókat, mert ezek elsősorban a zsírosabb kamaszbőrre lettek kifejlesztve, így idősebb korban inkább csak kiszárítják a bőrt, másfelől pedig nem is igazán hatékonyak. Az otthoni módszerekkel már bátrabban lehet kísérletezni, az érzékenyebb bőrűek számára előnyt jelenthet, hogy természetesebb módszerekkel szállnak szembe a pattanásokkal, viszont ezek közül is sok hatástalannak bizonyul egyeseknél. A szakemberek szerint a legjobb megoldás a problémára a nemrég nagyon népszerűvé vált kémiai hámlasztás, ami csak elsőre hangzik ijesztőnek.

A kozmetikusok csodamódszere otthon is alkalmazható

Az öregedés és a különböző fizikai hatások miatt a bőr egy idő után nemcsak pattanásossá, hanem fakóvá, élettelenné is válhat, ezeket a problémákat pedig bőrmegújítással lehet a legjobban kezelni. Fiatalabb korban az elhalt hámsejtek sokkal aktívabban cserélődnek, a kémiai hámlasztók pedig ezt a folyamatot indítják újra, hogy ne csak a pattanások tűnjenek el, hanem az arc visszakapja a fiatalos ragyogását.

kémiai-hámlasztás4
Fotó: bluecinema / Getty Images Hungary

A kozmetikusok egyik csodafegyvere ma már otthoni használatra is elérhető, a leghatékonyabb ilyen termékek AHA, PHA és BHA nevű savakkal dolgoznak, szóval ilyen összetételű hámlasztót érdemes keresni az üzletekben. Az AHA és a PHA vízben oldódó savak, amik gyengéden távolítják el a felesleges, elhalt hámsejteket a bőrről, a BHA pedig egy zsírban oldódó sav, ami a pórusok mélyére hatol, és a bennük lévő elhalt hámsejteket, valamint szennyeződéseket eltávolítja, kitisztítja azokat. A szakértők szerint ráadásul a nevük ellenére nagyon gyengéden ápolják a bőrt: a különböző, nagyon népszerű arcradíroknál nemcsak hatékonyabbak, hanem kíméletesebbek is. A radírozást szokták fizikai hámlasztásnak is nevezni, hiszen ugyanúgy az elhalt hámsejteket hivatottak eltávolítani, de gyakran a bőr egészséges rétegét is felsértik.

Egyszerű használat, látványos eredmény

A kémiai hámlasztás megkezdése előtt érdemes bőrgyógyász szakorvos vagy kozmetikus tanácsát kérni, hiszen fontos olyan terméket választani, ami a legjobban illik egy adott bőrtípushoz. A szakértő nemcsak abban segít, hogy milyen összetételű készítmény a legideálisabb, hanem a használat menetét is gondosan elmondja: vannak olyan bőrtípusok, amik napi egyszeri kezelést igényelnek enyhébb összetételű szerekkel, míg másoknak heti néhány alkalom ajánlott erősebb AHA- vagy PHA-tartalmú hámlasztóval.

A kezdőknek általában naponta egyszer 5%-os vagy heti háromszor 10%-os AHA-t szoktak javasolni. Aki már kicsit régebb óta hámlasztja a bőrét, annak jó lehet a 7-8%-os készítmény, a még ennél is edzettebbek pedig 10-12%-os AHA-val vagy 30% AHA + 2% BHA kombinációval is kísérletezhetnek. Ebben az esetben is érdemes szakember segítségét kérni a megfelelő termék kiválasztásához.

kémiai-hámlasztás1
Fotó: 12963734 / Getty Images Hungary

A használata nagyon egyszerű, csak néhány apróságra kell odafigyelni. Fontos, hogy mindig tiszta arcbőrre kerüljön a készítmény, a sminkre vagy más jellegű arckrémre felvitt hámlasztó inkább csak ront a helyzeten. A szemkörnyéket is bátran lehet ápolni vele, ha az a problémás terület, viszont a szemhéjra és közvetlenül a szem alatti, lágy részre nem ajánlott felvinni. A krém felkenés után nagyon gyorsan beszívódik, utána pedig ugyanúgy folytatható a megszokott rutin: ilyenkor már fel lehet tenni az arckrémet vagy a sminket is. Érdemes figyelni az arc jeleit, hiszen ha például láthatóan hámlik a bőr, az már akár túlhámlasztásra is utalhat, ilyenkor ajánlott változtatni az alkalmazás módján és adagján.

kémiai-hámlasztás5
Fotó: Image Source / Getty Images Hungary

A legtöbb arcápoló termékkel ellentétben a kémiai hámlasztás nem véletlenül lett az utóbbi pár évben ennyire népszerű: az eredményre nem kell hetekig várni, szinte azonnal megmutatja hatását, már pár óra után sokkal puhább, simább, egészségesebbnek ható lesz a bőr, de a pattanások elleni harcban is pár nap elteltével bizonyít.

Olvass tovább! Egyszerű pattanásnak hiszed, de a sebészeten végezheted - Jelentéktelennek tűnő bőrbajok

Ha ezt látod a bőrödön, ne hidd, hogy csak egy kis semmiségről van szó, hanem nézesd meg orvossal, mielőtt nagy baj lehetne belőle.

Egyszerű pattanásnak hiszed, de a sebészeten végezheted - Jelentéktelennek tűnő bőrbajok

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük