Mit üzen a viszkető fejbőr? Nem csak a rossz sampon válthatja ki

Viszkető fejbőr több különböző bajt is jelezhet a szervezetben a korpásodáson kívül.

fejbor
Húsvéti tojásvadászat
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Teljesen normális néha megvakarni a fejet, azonban ha ez túl gyakran történik, akkor már sok kellemetlenséget okozhat. 

A fejbőr irritációjának legismertebb oka a száraz bőr, az időjárás, valamint bizonyos genetikai tényezők és hormonális változások. Ezenkívül viszont van még pár dolog, amire elsőre sokan nem gondolnak. Ha valaki úgy érzi, a megszokottnál gyakrabban viszket a fejbőre, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, aki alaposan kivizsgálja, és megfejti a mögöttes problémákat.

Seborrheás dermatitisz

A seborrheás dermatitisz egy krónikus és kellemetlen bőrbetegség, mely többnyire sárgás foltokat hagy az arcon, a fejbőrön és más bőrfelületeken, például zsíros foltokként a fülkagylón belül. Bár a betegség nem fertőző, és nem is a rossz higiénia következménye, a vele járó viszketés nagyon súlyossá válhat, ha a bőr elfertőződik, ezáltal további viszketéssel, súlyos esetben vérzéssel jár.

Seborrheás dermatitisz akkor alakul ki, ha a fejbőr szövetmegújító folyamatai lerövidülnek, és emiatt az elhalt szaruréteg túl gyorsan lekopik, összeragad, miközben látható hámdarabkák keletkeznek. Egyes bőrgyógyászok szerint ez örökletes, míg mások a Malassezia nevű bőrgomba gyakori velejárójának tartják.

Utóbbi rendkívül zsíros bőrfelületeken terjed, mikrogyulladásokat okoz, és a fejbőr irritációjához vezet. Kezelésére léteznek speciális krémek, testápolók, gyógyszeres samponok. Nagyon súlyos esetekben pedig az orvos gyógyszeres kezelést, szteroidos krémek alkalmazását is előírhatja. 

Pikkelysömör

A fehér, pikkelyszerűen, foltokban hámló bőr pikkelysömörre utalhat. A tünetek bármilyen életkorban, de leggyakrabban húsz és harminc év között jelentkeznek. A betegség gyakran a körmön és a fejbőrön is elváltozásokat okoz. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A vöröses, pikkelyes foltokat akár fésülködés vagy samponozás közben is könnyű felsérteni, amitől azok vérezni kezdhetnek. A bőr hámlása miatt a pikkelysömör tünetei majdnem azonosak a korpa tüneteivel, de kezelésük különböző módon történik.

Fejkosz

A fejkosz - vagy más néven tinea favosa vagy favus - a fejbőr hegesedéssel járó, gombás megbetegedése, ami időnként máshol, például a körmökön is megjelenik. A fejkosz jellemzően a fejletlen országok betegsége, ahol különösen rossz tisztasági körülmények uralkodnak. A betegséget nemtől és életkortól függetlenül bárki elkaphatja.

Legtöbbször a Trichophyton Schoenleini kórokozó terjeszti, de emellett más kórokozók is előidézhetik. A fertőzés az érintettel vagy bizonyos használati tárgyaival, törölközőjével, borotvájával, ágyneműjével történő közvetlen érintkezés útján terjed. Örökletes tényezőkre viszont mostanáig nem derült fény az orvostudományban.

A fejkosz közös használatú fésűvel, törölközővel, ágyneművel is tovább terjedhet, ezért nem tanácsos cserélgetni az eszközöket. Az említett tárgyakat és minden más, fertőzött területtel érintkező dolgot pedig rendszeresen fertőtleníteni kell.

Sört öntött a hajára, képeken az eredménye

Bár a szaga miatt nem sokan használják, tényleg nagyon jó hatással van a tincsekre, mert komló- és sörélesztő-tartalmának köszönhetően remekül táplál, tartást ad a hajnak, és még egyenletesebbé teszi. Egy lány most be is bizonyította ezt, ugyanis hat napon keresztül ezzel mosott hajat, és a változást napról napra folyamatosan fotókkal dokumentálta. 

6 napig sörrel mosott hajat a lány - Nem számított arra, milyen jót tesz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images Hungary, Wikimedia

Ezt is szeretjük