Az ókori Róma 5 legfurcsább törvénye: az apák megölhették lányuk szeretőjét, a nők nem sírhattak a temetésen

Az ókori Rómában számos, mai szemmel igen szokatlan szabályozás volt érvényben.

Az ókori Róma furcsa törvényei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ókori rómaiak életét ugyanúgy írott és íratlan szabályok szorították keretek közé, mint a mai emberekét. Ám az akkori törvények jócskán eltértek a manapság megszokottaktól.

Akadtak bőven olyan előírások, melyeket a 21. században igencsak furcsának találhatunk. Ezeket vesszük most sorra.

Az apák megölhették lányuk szeretőjét

A női hűtlenséget akkoriban szigorúan büntették. Ha egy férfi megcsaláson kapta feleségét, akkor arra bátorították a szabályozások, hogy zárja be őt és szeretőjét, majd hívja össze a szomszédokat, hogy ők is láthassák, mi történt. Erre általában húsz órája volt, majd három napon belül tehetett egy nyilvános nyilatkozatot az esetről. El kellett árulnia, hol talált rájuk, sőt a szaftosabb részleteket is ismertetnie kellett. 

Ha a harmadik fél rabszolga vagy prostituált volt, megölhette azt, ám ha római állampolgár, akkor csak az apósához fordulhatott ezzel a kéréssel. Az édesapák ugyanis bármikor hidegvérrel meggyilkolhatták lányuk szeretőjét a körülményektől és az illető hovatartozásától függetlenül. Ezzel szemben, ha egy nő kapta hűtlenségen a férjét, semmit nem tehetett az ügyben, a csalfa férfi általában semmilyen büntetést nem kapott.

A nők nem sírhattak a temetéseken

A római temetések egy körmenettel kezdődtek, ahol az emberek minden fájdalmukat kiadták magukból, miközben végső útján kísérték a halottat. Minél többen voltak ott, és minél többen sírtak, annál népszerűbbnek számított az elhunyt, így egy idő után a rokonok már idegen nőket béreltek fel, hogy látványosan, hangosan tettessék a sajnálkozást. Az álcázott gyász sokszor nagyon elfajult: az asszonyok gyakran a hajukat tépték, vagy az arcukat karmolták, hogy még hihetőbb legyen a színjátékuk. Az egyre eldurvuló helyzet miatt döntöttek úgy, hogy betiltják a nők számára a sírást a temetéseken.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Sokaknak bűncselekmény volt lilát hordani

Az ókori Rómában a lila színt tartották a legméltóságteljesebbnek, illetve a legfenségesebbnek mind közül, ezért csak a császárok viselték ezt az árnyalatot. Az átlagemberek és az alsóbb rétegek számára egyenesen tiltott volt, és az is, hogy extravagáns külsejükkel mutassák meg jó anyagi helyzetüket. Arra törekedtek, hogy a megjelenés alapján megállapítható legyen, ki hova tartozik a társadalomban, így azoknak, akik nem számítottak római állampolgárnak, a tógaviselést sem engedélyezték.

Akit villámcsapás ölt meg, nem kaphatott temetést

Úgy vélték, a villámcsapások egyáltalán nem a természet vagy a véletlen, hanem Jupiter isten művei. És amibe belecsap a villám, azt egyértelműen nem kedveli - legyen szó fáról, épületről vagy emberről. Tehát akivel ilyen történt, arról úgy gondolták, az istenek döntése volt a halála, ezért a halottat elszállítók vagy a rokonok nem emelhették feljebb a holttestet a térdeiknél, és nem is temethették el.

A nőknek el kellett bújniuk a szabadságért

Ha egy római férfi egy évnél tovább birtokolt valamit, akkor az a szabályok szerint az ő tulajdonát képezte. Nem voltak ez alól kivételek az asszonyok sem. Ha több mint 365 napon keresztül folyamatosan a férjük házában tartózkodtak, akkor teljes mértékben az övék lettek. Hogy ezt elkerüljék, a nők évente három napra elköltöztek otthonukból, és elbújtak, hogy ne veszítsék el függetlenségük legalább kis részét.

Ilyen volt a szex az ókori Rómában

Az ókori rómaiak alapvetően szabados szexuális életet éltek, a szex nagy szerepet játszott mindennapjaikban és kultúrájukban is. Azonban ezen a területen is hatalmas különbségek voltak a nemek között. A törvények és a társadalom leginkább csak a férfiaknak engedte a gyönyörök élvezetét, a nőknek főleg alávetett szerepet szántak a házasságokban és a hálószobákban egyaránt.

Ilyen volt a szex az ókori Rómában: a nőktől engedelmességet vártak, a férfiak bátran félreléphettek

Az ókori rómaiak hírhedtek laza erkölcseikről, ám a törvények hivatalosan csak a férfiaknak engedték a gyönyörök hajszolását.

Elolvasom
Ezt is szeretjük