A 10 leggyakoribb hiba az állásinterjún a LinkedIn szerint - HR-esek mondták el a kutatás során

A LinkedIn HR-eseket kérdezett arról, szerintük mik a legnagyobb hibák, amiket elkövethet egy jelölt az állásinterjún. Íme, a top 10-es lista.

Hibák az állásinterjún
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azt mindenki tudja, hogy egy állásinterjúra jól fel kell készülni, és a maximumot nyújtani, azonban azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy apróságokon is bukhat az állás, nem csak nagy hibákon vagy hiányosságokon.

De hogy mik is azok a hibák, amikkel a legkönnyebben el lehet rontani a beszélgetést? Azt egyértelműen a HR-esek és a vezetők tudják a legjobban.

A 10 leggyakoribb hiba az állásinterjún

A LinkedIn a közelmúltban 1024 HR-vezetőt kérdezett meg arról, hogy mi az, ami végleg elriasztja őket egy jelölttől, és mik azok a leggyakoribb bakik, amikkel végleg elvághatja magát a jelentkező a cégnél. Kattints, és olvasd el, a szakértők szerint mi az a tíz legnagyobb hiba, ami miatt garantáltan elbukhatod az állást az interjún.

A tízes lista utolsó helyén a megkérdezett HR-esek 16 százaléka szavazott arra, hogy ha nem küld egy köszönő, emlékeztető és visszacsatoló e-mailt a jelentkező az interjú után, az nagy hibának számít.
Fotó: Oscar Wong / Getty Images Hungary
21%-uk szerint szintén probléma, ha a jelentkező nem nézett eléggé utána a cégnek, és nem végzett előzetes kutatómunkát, nem ismeri kellően a tevékenységüket.
Fotó: Olga Rolenko / Getty Images Hungary
25 százalékuk szerint szintén hiba, ha a jelölt nem tesz fel kérdéseket a munkával vagy a céggel kapcsolatban.
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary
32 százalékuknak az sem szimpatikus, ha negatívan, rosszul beszélnek az előző munkáltatójukról.
Fotó: Pekic / Getty Images Hungary
38 százalékuknál akkor is megbukik egy jelölt, ha úgy tűnik, nincs felkészülve az alapvető kérdések megválaszolására.
Fotó: Getty Images Hungary
46 százalékuk szerint állásinterjús red flag, ha a jelentkező nem öltözik az alkalomhoz illően. Nem kell túlzásba vinni, és kosztümbe vagy öltönybe bújni, de az elegáns, visszafogott megjelenés elvárásnak számít.
Fotó: Eric Audras / Getty Images Hungary
A megkérdezett HR-esek fele, vagyis 50 százaléka szerint borzasztóan antipatikus, ha az illető ránéz a telefonjára az interjú közben.
Fotó: Getty Images Hungary
51 százalékuk akkor sem venné fel a jelentkezőt, ha érdektelennek tűnik az állással kapcsolatban, és nem látszik rajta az elkötelezettség.
Fotó: Getty Images Hungary
A HR-esek szerint a második legnagyobb hiba, ha az illető nem beszél szépen, udvariasan és a helyzethez illően, vagy káromkodásokat, csúnya, oda nem passzoló szavakat használ.
Fotó: Xavier Lorenzo / Getty Images Hungary
A kutatás eredménye szerint pedig a legnagyobb baki nem más, mint a késés. A megkérdezettek 53 százaléka szerint jelent ez szinte azonnali bukást.
Fotó: BartekSzewczyk / Getty Images Hungary

Tedd fel ezt a 2 kérdést az állásinterjú végén, és garantáltan tiéd lesz a meló

Nem mindegy, milyen kérdésekkel végződik az állásinterjúd.

Elolvasom

Boomerek és Zoomerek - Miért nehéz a generációk közötti kommunikáció?

Steigervald Krisztián generációkutató a Femina Klub áprilisi előadásán arra keresi a választ, hogyan érthetjük meg egymás világát, hogy a különbözőségek helyett a kapcsolódási pontokra koncentráljunk. Hogyan lehet megtalálni a közös nyelvet a digitális bennszülöttek és az analóg világban felnőttek között? Milyen eszközökkel segíthetjük elő az együttműködést, és hogyan tanulhatnak a generációk egymástól, ahelyett hogy egymás ellen dolgoznának?

 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük