Ma is radioaktívak Marie Curie jegyzetei: a fizikusnő saját kísérletei miatt vesztette életét

A fizikusnő sugárzó anyagokat vizsgált, ezért jegyzetei ma is radioaktívak.

Marie Curie jegyzetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Marie Curie (1867-1934) lengyel fizikusnő meghatározót alkotott a sugárzó anyagok kutatásában: jegyzetei ma is radioaktívak.

Marie Curie, akit a modern fizika anyjának szoktak nevezni, az egyetlen nő, aki két tudományterületen, a fizika és a kémia terén is Nobel-díjat szerzett.

Marie Curie jegyzetei radioaktívak

Férjével, Pierre Curie-vel osztoztak a tudomány iránti rajongásban, így közös útjuk nagy hányadát töltötték a laborban vizsgálódva.

A Curie házaspár laboratóriumi jegyzeteit ma is őrzik, ám nem úgy, mint más, régi tudósok iratait. Az ő füzeteik nem kerülhettek hagyományos múzeumi vitrinbe, hanem ólommal bélelt dobozokban tárolják őket a francia Bibliotheque National Párizsban. Nem véletlenül: ma is sugárzást bocsátanak ki. A tudóspár ugyanis a különböző radioaktív anyagokat vizsgálta. Munkálataik során egyébként közösen fedeztek fel egy új, radioaktív elemet, amelyet a fizikusnő származási országa után polóniumnak neveztek el.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Miután radioaktív anyagokkal foglalkoztak, holmijaik és ők maguk is sugárfertőzöttek lettek. Nemcsak a jegyzeteik, de személyes tárgyaik nagy része, köztük ruháik, bútoraik, de még Marie szakácskönyvei is radioaktívak. Bár több mint száz év eltelt azóta, hogy a laborban tevékenykedtek, a radioaktív sugárzás olyannyira makacs, hogy még mintegy 1600 éven át sugározni fognak. A tárgyak 226-os rádiummal szennyezettek, amelynek felezési ideje körülbelül 1600 év.

Az intézmény egyébként a sugárzás ellenére is hozzáférést biztosít a látogatók számára Curie kéziratainak megtekintéséhez, ám minden kíváncsiskodónak kötelessége aláírni egy felelősségvállalási nyilatkozatot, emellett pedig védőfelszerelést kell viselnie.

Marie Curie halálát is a sugárzás okozta

A radioaktivitás kutatásának hajnalán még nem sejtették, hogy az anyagok, amelyekkel nap mint nap bánnak, veszélyes hatással vannak az egészségre. Marie Curie 1934 tavaszán már betegen látogatott haza Lengyelországba. Aplasztikus anémiája - a csontvelő elégtelen működése miatt a vér alakos elemeinek, vagyis a vörösvértestnek, fehérvérsejtnek és a vérlemezkéknek a kóros csökkenése okozza - volt.

Passyba került egy szanatóriumba, ahol életét vesztette. Nem nyilvánvalóan, de jó eséllyel az okozhatta a halálát, hogy mindenféle védőeszköz nélkül dolgozott a radioaktív anyagokkal. Kezén rádiummal való érintkezés következtében keletkezett égésnyomok voltak láthatóak. 

Előbb a párizsi sceaux-i temetőbe temették el férje mellé, később, 1995-ben a Panthéonban helyezték őket új helyen örök nyugalomra. Sírjukhoz közelítve állítólag mérhető a radioaktív sugárzás, ugyanis csontjaik magukba zárták a sugárzást, mely csak az említett 1600 esztendő múltán mutat majd csökkenést.

Feltalálók halála

A következő cikkben olyan feltalálókról írtunk, akiket saját találmányaik miatt ért a halál.

8 feltaláló, akit a saját találmánya küldött a másvilágra - Zseniális, de halálos szerkezetek

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük