Föld-szerű égitesteket fedeztek fel egy közeli csillag körül: mégis lehet B tervünk?

Sokszor felmerül, hová mennénk, ha a Föld élhetetlenné válna.

Föld-szerű égitestek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Világvégéről szóló jóslatok múltból és jelenből, apokalipszisfilmek Hollywoodból, fenyegető klímaváltozás és minden, ami vele jár a tudományos figyelmeztetések szerint. Az, hogy mi történne, ha Földünk, vagy legalábbis az emberiség, ideje lejárna, foglalkoztatta és foglalkoztatja az emberiséget, ennek pedig természetes hozadéka volt, hogy felmerült, hová mehetnénk akkor.

A B-terv keresése nem egyszerű filozofálgatás. Az űrkutatók ténylegesen keresik azt az égitestet, ami a Föld lakhatatlanná válásával a távoli jövőben az emberiség élőhelyeként szóba jöhetne. A Marsról sokszor esik szó, mint lehetséges célpont, de most újabb lehetőség is felmerült, pontosabban mindjárt kettő is.

Föld-szerű égitesteket találtak

12,5 fényévnyire tőlünk található a Teegarden nevű csillag, amelynek szomszédságában két, a Földhöz nagyon hasonló égitestet fedeztek fel.

- A két bolygó Naprendszerünk bolygóira hasonlít. Valamivel nehezebbek lehetnek a Földnél. Egy úgynevezett lakható zónában vannak, és akár folyékony halmazállapotú víz is lehet rajtuk - foglalta össze a Göttingeni Egyetem Asztrofizikai Intézetének professzora, a kutatás vezető tudósa, Mathias Zechmeister.

A CARMENES űrkutatási projekt megfigyelései szerint a két felfedezett égitest a Teegarden csillagot 5 illetve 11 napnyi idő leforgása alatt kerüli meg. Az egyik kisebb, a másik valamivel nagyobb pályán mozog. A párnapos időtartam egyébként igen kevés: a Merkúr körpályáját például 88 nap alatt teszi meg. Ahhoz azonban, hogy a két égitestről valóban feltételezhető legyen, hogy folyékony halmazállapotú víz van rajtuk, muszáj, hogy közel legyenek a csillagukhoz, mivel a Teegarden kevesebb fényt és energiát bocsát ki, mint a mi Napunk. Ha nagyobb pályán mozognának a csillag körül, a víz az égitesteken megfagyna.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Lehet, hogy nem csak két ilyen égitest van a csillag körül

A Teegarden körül több égitest is keringhet. Ezeket úgy próbálják felfedezni a kutatók, hogy megfigyelik a csillag fényét. Amikor egy bolygó elhalad előtte, a csillag fénye alig észrevehetően csökkenhet. Ezt a megfigyelési módszert tranziteljárásnak nevezik.

Eddig nem találtak a két égitesten túl továbbiakat. A kutatók érdekességként említették, hogy ha a felfedezett égitesteken bármilyen civilizáció élne, valószínűleg ugyanezt a tranziteljárást alkalmaznák, hogy a Nap előtt elhaladó Földet, minket felfedezhessenek. A kölcsönös megfigyeléshez, mint mondták, épp jó szögben helyezkedünk el egymáshoz képest. Integetni egyelőre felesleges, főleg a 12,5 fényév távolság miatt.

Csillagképek elhelyezkedése a nyári égbolton

Az egyik legkedveltebb program a nyári éjszakákon a csillagnézés. Hogy könnyebb legyen belőni, melyik csillagkép hol helyezkedik el, cikkünk segít.

Hol a Nagy Medve, és hol a Kis Göncöl? Gyorstalpaló a nyári csillagnézésekhez

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük