A magyarok harmadát érinti: ha nem kezelik, csúnya vége lehet a visszérbetegségnek

A visszérbetegség súlyos méreteket is ölthet, ha nem kezelik szakszerűen.

Visszeres láb
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Talán elsőre furcsán hangzik, de bizony, visszere vagy visszerei mindenkinek vannak, nemtől és kortól teljesen függetlenül.

A visszér szó ugyanis a véna, más néven gyűjtőér szinonimája, annak betegsége esetén helyesen a visszérbetegség vagy orvosi nyelven varicositas kifejezés használandó. Arról, hogy mi a vénák feladata, és hogy mi történik megbetegedésük esetén, Dr. Tóth Tamás beszélt.

Nagy munkát végeznek a vénák

A vénák szerepe a keringési rendszerben, hogy a hajszálerek felől a szív és a tüdő felé vezessék az elhasznált, szén-dioxidban dús vért, ami aztán később oxigénnel gazdagodva az artériák által ismét a szövetekhez és sejtjeinkhez jut. Falukban vékony simaizomréteg és rugalmas rostok találhatók, így tágulékonyak, nagyobb mennyiségű vért is képesek befogadni.

Normál és beteg visszér a lábban.
Normál és beteg visszér a lábban.
Fotó: Vladgrin / Getty Images Hungary

A vénákban az úgynevezett vénabillentyűk egyfajta zsilipként működve megakadályozzák a vér visszaáramlását. Igen nagy munkát végeznek, tekintve, hogy a gravitációt és még számos egyéb befolyásoló tényezőt, például a testsúly által okozott, rájuk nehezedő nyomást is le kell küzdeniük annak érdekében, hogy a vér a megfelelő irányba áramolhasson.

Sokakat érint Magyarországon

A visszérbetegség kialakulásában alapvetően a vénákban található billentyűk működésének elégtelensége játszik szerepet, a vénákban a vér nem tud megfelelő módon a szív felé áramolni, ezért a vér pang, az erek pedig kitágulnak. A vénabillentyűk megfelelő működése mellett az ereket körülvevő izmok, mint a vádliizomzat izompumpája, valamint a véna falának megfelelő állapota is óriási szerepet játszik az egészséges vénás keringés fenntartásában.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A szakértő elmondta, hogy Magyarországon a lakosság legkevesebb 20-30%-a küzd visszérbetegséggel, így nagyon sokan érintettek. - A visszérbetegség a felületes vénák krónikus megbetegedése, tágulata. A hajlamosító tényezők között a genetikai és hormonális okokon túl például a túlsúly, a mozgásszegény életmód szerepelnek - hangsúlyozza Dr. Tóth Tamás.

Fontos a megelőzés és a kezelés

A fentiek ismeretében nagyon fontos tehát a megelőzés, vagy kialakult visszérprobléma esetén annak kezelése, és az állapot romlásának megakadályozása. Az erek egészsége szerencsére sokféle módon támogatható, rendszeres mozgással, a túlsúlytól való megszabadulással, megfelelő étkezési szokások kialakításával, visszértorna gyakorlásával, kompressziós harisnya viseletével, illetve az orvos által ajánlott vénaerősítő gyógyszerek rendszeres szedésével.

visszér1
Fotó: Azat_ajphotos / Getty Images Hungary

Ha valaki bármilyen visszeres tünetet észlel magán, például kidudorodó ereket, lábfájdalmat, feszülést, nehézláb-érzést, először keressen fel egy szakorvost, és semmiképp se magától próbálja kitalálni a gyógymódot!

Csonthéjasokkal a betegségek ellen

Visszér esetén fontos a megelőzés és a kezelés, ebben pedig természetes módszerek is segíthetnek: még a vadgesztenye is bevethető ellene.

Aranyér ellen dió, visszérre gesztenye: így használd a legerősebb csonthéjasokat

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük