Gyakori folyás, erős menstruációs vérzés és szőrösödés - 6 intő jel, hogy komoly betegség van a háttérben

A menstruációs zavarok komoly betegség tünetei lehetnek, mégis sok nő figyelmen kívül hagyja őket.

cover-wc
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyakori folyás, rendszertelen és erős vérzés vagy gyakori vizelés: sokan nem figyelnek oda a nőket veszélyeztető betegségek intő jeleire, pedig hosszabb távú következményeik lehetnek. 

Egyszerű szűréssel és kis odafigyeléssel az esetek nagy százalékában elkerülhetőek, illetve gyógyíthatóak lennének. Összegyűjtöttük azokat a tüneteket, melyek súlyos betegségek kialakulására utalhatnak.

Komoly női betegségek

Gyakori folyás

A szinte átlátszó hüvelyi folyás természetes jelenség, ami hozzájárul a hüvely egészségének megőrzéséhez, mennyisége pedig egyénenként változó. A bővebb folyás az ovulációt jelezheti, ami elősegíti, hogy a spermiumok könnyebben el tudjanak jutni a megtermékenyítendő petesejthez. Amennyiben folytonos a folyás, a váladék színe pedig fehér vagy sárgás, és rossz szagú, gombás, bakteriális vagy vírusos fertőzés áll a hátterében, de a nemi úton terjedő betegségek is okozhatnak kóros folyást. A szokatlan hüvelyi folyás egyik tünete lehet a méhnyakráknak, így, ha az elmúlt időszakban ezt tapasztalod, érdemes mielőbb szakemberhez fordulni.

Rendszertelen vérzés

Bár gyakran a hormonális szabályozás problémái okozzák a menstruációs ciklustól függetlenül jelentkező vérzést, ha köztes, rendellenes vérzést tapasztalsz, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnod a panasszal. Súlyosabb esetben ugyanis méhnyakrák, méhpolip, méhnyakerózió vagy méhszájseb lehet az oka.

szoveg-no

Erős vérzés

A nők 12-14 éves koruktól közel negyven éven át havonta átlagosan négy-hét napig menstruálnak. Ha a menstruáció sokkal tovább tart, mint kellene, emellett pedig erősebb a megszokottnál, azt a vérzésekhez gyakran társuló gyulladás okozhatja. Ha a hosszabb, hét-kilenc napos menzesz mellett együttlét után pecsételő vérzést, gyengeséget vagy rosszullétet is tapasztalsz, vashiányos vérszegénységre utalhatnak a tünetek, de az erős vérzést mióma, jóindulatú méhdaganat vagy endometriózis is okozhatja.

Gyakori vizelés

Ha a normál folyadékbevitel mellett többször jársz pisilni, mint napi nyolc alkalom, akkor valami gond lehet, hiszen különböző betegségek is kiválthatják a sűrű vizelési ingert. Ilyen a felfázás, a hólyaghurut vagy a szexuális együttlét okozta gyulladás, de a cukorbetegség vagy a veseműködés elégtelensége is megnöveli a vizelet mennyiségét, így érdemes ennek utánajárni.

Hirtelen fogyás

Ha megfelelő, változatos étrend és étvágy mellett is ok nélkül csökken a testsúly, akut gyomor- és bélfertőzések állhatnak a háttérben, a kísérő tünetek közül pedig a véres székletet és a hasmenést, hasfájást lehet kiemelni. A pajzsmirigy-túlműködésben szenvedők is gyorsan szabadulnak meg a kilóktól, de a legsúlyosabb esetben a szervezetben végbemenő rákos megbetegedések is hirtelen súlyveszteséget okozhatnak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Szőrösödés

A női szőrösödés ugyancsak jelezhet megbetegedéseket. A szőrösség a kelleténél magasabb tesztoszteronszintre utal, hiszen ez a nemi hormon is felelős a férfias jegyekért. A magas tesztoszteronszint több kóros állapotot is eredményezhet, gyakran policisztás ovárium szindrómát - PCOS -, ami a petefészkekben kialakult ciszták jelenlétére utal. A férfihormonok túlsúlyba kerülése miatt nem megy végbe megfelelően a tüszőérés, így nem alakul ki domináns tüsző sem, mely megrepedhetne. Helyette apró, folyadékkal teli ciszták keletkeznek, de a fokozott szőrnövekedés mellett a menstruációs zavarok, a meddőség, a zsíros, pattanásos bőr is gyakori panasznak számít.

A rák tünetei a bőrön

Vörös foltok, bőrbehúzódás és akár fokozott szőrnövekedés is jelezhet rákot. Mutatjuk a leggyakoribb bőrtüneteket.

Vörös foltok a bőrön? Ha így néz ki a tünet, rákra utalhat

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük