Bejárta az internetet a 85 éves alzheimeres nő szívszorító videója: férje és fia gondoskodik Bettyről

A jelenet egyszerre kedves és végtelenül szomorú.

Alzheimer-kór videó
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Alzheimer-kór diagnózisa nemcsak az érintettet, hanem a hozzá közel álló családtagot is sokként éri. A szellemi leépüléssel járó betegség az egész családot próbatétel elé állítja. 

A kór előrehaladtával a leghétköznapibb feladatok elvégzése is nehézséget okoz a betegnek, így állandó segítségre, 24 órás felügyeletre van szüksége. Amennyiben ezt egy hozzátartozó vállalja magára, előfordul, hogy ő is a végletekig kimerül, elmagányosodik. A folyamatos készenléten túl azt sem könnyű átélni, hogy a szeretett személy már nem ismeri meg, és egyre kevésbé emlékeztet önmagára. Ennek a szívszorító utazásnak állít emléket videóival Joshua Pettit, aki 85 éves, demens édesanyját ápolja. 

Bejárta az internetet az alzheimeres Betty videója

A 85 éves Betty Észak-Karolinában él férjével, Bobbal és fiával, Joshuával. Körülbelül kilenc éve állapították meg nála az Alzheimer-kórt, jelenleg a betegség középsúlyos, súlyos stádiumában van, az evéshez, iváshoz és a tisztálkodáshoz is segítségre van szüksége. Férje és fia a mindennapi tapasztalatszerzésen keresztül tanulják, hogy hogyan tehetik a lehető legkönnyebbé és legörömtelibbé a nő életét. A webdizájnerként dolgozó Joshua 2020-ban kezdett el videókat megosztani a közös életükről a TikTokon, az igazi áttörést azonban egy 2021 novemberében posztolt videó hozta el:

@joshpet Betty met a new friend! #alzheimers ♬ original sound - JoshPet

A rövid felvételt, amelyben Betty kedvesen, nevetgélve cseveg a tükörképével, már több mint 25 millióan tekintették meg. A nő nem ismeri fel saját magát a tükörben, és úgy tűnik, leginkább az bosszantja, hogy nem emlékszik a vele szemben lévő hölgy nevére. A fia siet a segítségére, elárulja, hogy a tükörképet Bettynek hívják, a nő pedig mulatságosnak tartja az egybeesést. A kedves jelenet valójában rendkívül szomorú, kettősségét a kommentelők is érzékelték. "Ezen egyszerre mosolyogtam, nevettem és sírtam" - jegyezte meg az egyik hozzászóló. Egy másik felhasználó kiemelte, hogy az Alzheimer-kór a "legkegyetlenebb, legszívszorítóbb" betegség, és szerencse, hogy Betty még most is ilyen kedvesen nyilvánul meg. A megjegyzés arra utal, hogy a betegség előrehaladott stádiumában nagyon gyakori a mogorva, agresszív viselkedés. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Bettynek már egész rajongótábora van, a világ minden pontjáról kap ajándékokat. Joshua és Bob pedig szívhez szóló üzeneteket olyan követőktől, akik vagy az együttérzésükről biztosítják őket, és erőt, kitartást kívánnak nekik, vagy saját maguk is hasonló cipőben járnak, és arról számolnak be, hogy milyen sokat jelentenek nekik ezek a rövid videók. Joshua a saját bevallása szerint a szép pillanatokat, emlékeket kívánja megörökíteni, amelyekből még mindig akad a rengeteg nehézség közepette. Arról nem is beszélve, hogy így egy olyan témának biztosítanak nagy nyilvánosságot, amiről kevés szó esik, mégis muszáj lenne róla beszélni, hiszen a beteg családtag ápolása és az Alzheimer-kór is tömegeket érint globálisan.

A környezetnek kell észrevennie a jeleket

Az Alzheimer-kór a demencia leggyakoribb oka, egy progresszív, folyamatos szellemi leépüléssel járó betegség, pontos okai nem tisztázottak, és jelenleg még gyógyíthatatlan. Enyhe memóriaproblémákkal, feledékenységgel kezdődhet, később viszont az élet minden területére hatással van. Betty esetében az önismétlés, valamint a tárgyak rendezgetése volt az első figyelmeztető jel.  

Az érintett gyakran tagadja, vagy egyáltalán nincs is tudatában a betegségnek, így aztán a környezetében élők szerepe kulcsfontosságú. Időben észlelve, megfelelő orvosi segítséggel a gyors hanyatlás lassítható. Mindemellett a családtagoknak is fel kell készülniük a várható változásokra, nehézségekre, amelyek az ő életüket is döntően befolyásolhatják. 

Az étrend, ami segít megelőzni a demenciát és a szellemi leépülést

Nyílt titok, hogy a genetikai tényezők mellett az életmód is befolyásolja a különböző neurológiai betegségek megjelenésének valószínűségét. A táplálkozás a szervezet egészére komoly hatással van, a szakemberek szerint a megfelelően összeállított étrend segítségével csökkenthető a demencia kockázata, és akár még az agy működésének romlása is lassítható. Ennek érdekében alkották meg a MIND-diétát.

Az étrend, ami segít megelőzni a demenciát és a szellemi leépülést: ezek a MIND-diéta alapelvei

Tíz élelmiszer, amiből többet kell fogyasztani, és öt, ami kerülendő az ajánlások szerint.

Elolvasom

(A képek illusztrációk, forrásuk: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük