A szervezetünk egészséges működésének szempontjából a cink fontos nyomelem, amit elsősorban táplálkozás útján érdemes pótolni, ám az érzékeny, problémás bőrre gyakorolt pozitív hatása miatt kozmetikai hatóanyagként is elterjedt.

hirdetés

A nyomelemek legnagyobb részeként a cink nélkülözhetetlen a szervezetünk számára, hiszen ellenállóbbá teszi a sejthártyát a káros hatásokkal szemben, segíti az anyagcsere-folyamatok optimális működését, valamint támogatja a hormonális egyensúly fenntartását.

Amennyiben magas fehérjetartalmú ételek is előfordulnak az étrendben, mint például halak és egyéb húsfélék, hüvelyesek, tejtermékek vagy tojás, és kiegyensúlyozottan, változatosan táplálkozik az ember, a cink pótlására nincs szükség. A cinktartalmú étrend-kiegészítők szedése orvosi utasításra javasolt, hiszen alapvetően kis mennyiségre van szükség belőle, a túlzott cinkbevitelnek kellemetlen mellékhatásai lehetnek.

Így jelzi a bőr a cinkhiányt

Felszívódási problémák, rendszertelen és egyoldalú táplálkozás esetén azonban előfordulhat cinkhiány, amiről szinte azonnal visszajelzést ad a bőr. Amikor lecsökken a szintje a szervezetben, elsősorban meggyengül az immunrendszer, vagyis könnyebben megbetegszünk.

Kép: Getty Images.

 

A bőr ellenálló képessége szintén veszít erejéből, ezáltal érzékenyebbé válik a külső környezeti hatásokkal szemben. A cink közvetve ugyan, de védi a bőrsejteket az UV-sugárzás következtében megszaporodott szabad gyökök romboló hatásától, ugyanakkor részt vesz a kollagéntermelés folyamatában, ezért ha nem is egyedüliként, de a bőr rugalmasságáért, feszességéért éppúgy felel.

A cink lecsökkenésével a hajhagymák úgyszintén meggyengülnek, hajhullás, valamint a szálak töredezése, állapotromlása, szárazzá, sprőddé válása tapasztalható. Emellett romlik a bőr vízmegtartó képessége, kialakulhat érzékenység, száraz, húzódó, viszkető bőrérzet. Mivel a cink szabályozza a faggyútermelést, hiányában megszaporodhatnak a pattanások, ráadásul a bőrszövet kevésbé tud védekezni a baktériumok, gyulladások ellen, ez pedig csúnya bőrproblémákhoz vezethet.

A regenerálódást, a sejtmegújulást, hámosodást ugyancsak támogatja a cink, ezért a csökkenésével lassul a sebgyógyulás, hegesedés.

A cink szerepe a szépségápolásban: így hat a problémás bőrre

A bőrápolási kozmetikai termékek különböző formában tartalmazhatnak cinket, gyakran találkozhatsz vele az összetevők listáján a fényvédők vagy a pattanások elleni kencék esetében. Az egyik legelterjedtebb bőrnyugtató hatóanyag a cink PCA, amely természetes módon csökkenti a bőrben fellépő gyulladást. Ugyanakkor antibakteriális hatással bír, és képes szabályozni a faggyútermelést. Ennek köszönhetően megszűnik az arc felületén a zsíros csillogás, valamint hamarabb gyógyulnak a pattanások, illetve csökken a kialakulásuk.

A cink PCA közvetve ugyan, de segíti a bőr vízháztartásának egyensúlyát, mivel hozzájárul a barrier megerősítéséhez. Növeli az epidermisz ellenálló képességét, enyhíti a bőrszárazság tüneteit, és támogatja a hidratáltság növelését. Már ezzel a tulajdonságával is jelentős javulást érhet el, hiszen a hidratált bőr ellenállóbb, jobban leküzdi a gyulladásos folyamatokat, és könnyebben gyógyul.

Kép: Getty Images.

 

Ám bőrnyugtató és gyulladáscsökkentő hatásával tovább fokozza a bőrben zajló öngyógyító folyamatokat, ezáltal gyorsabb regenerálódás tapasztalható.

Milyen termékekben található cink PCA?

Természetes alapanyagokból álló kozmetikumokban gyakran előfordul ez a sokoldalú hatóanyag, például érdemes arclemosókban, nappali arckrémekben, pórusfinomító készítményekben, valamint érzékeny vagy pattanásos bőrre ajánlott szérumokban keresni. Matt felületet biztosító, a bőr ragyogását és rugalmasságát fokozó boosterekben úgyszintén megtalálható.

Ha irritált, gyulladásra hajlamos bőr ápolásáról van szó, javasolt ázsiai gázlóval, zöld tea kivonatával, valamint hidratáló komponensekkel kombinálni. Amennyiben a bőr rugalmasságának, feszességének javítása a cél, érdemes a réz PCA nevű hatóanyaggal együtt alkalmazni, mert egymás hatását felerősítve serkentik a kollagén- és elasztintermelést.

Kép: Getty Images.

 

A ráncok finomítására szintén alkalmas ez a páros, mert javítja az arcbőr vízmegtartó képességét, ennek köszönhetően hidratáltabb, simább, teltebb bőrtónus érhető el a rendszeres használatával. A cink vagy sok esetben zinc PCA-ként jelzett összetevő hidratáló bőrápoló termékekben fordul elő a leggyakrabban.

Kiemelt kép és cikkfotók: Getty Images.

  • Megosztás:
hirdetés