Így készül a brit mince pie - Semmiféle darálthús nincs benne!

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Mindenkinek van egy kedvenc karácsonyi süteménye. Itthon a legtöbbeknek egyből a mákos/diós/gesztenyés bejgli ugrik be, esetleg a mézeskalács vagy az ünnepi fatörzstorta. Az én favoritom viszont igazi brit klasszikus, amitől évekig ódzkodtam, hála egy aprócska fordítási bakinak, ami szépen fenn is maradt a köztudatban.

Az angoloknál van ugyanis egy mince pie – azaz a nagyon csúnyán hangzó „vagdalt” pite - elnevezésű süteményke, aminek a töltelékét is mince meatnek, vagyis vagdalt húsnak hívják.

Valójában azonban semmiféle hús nem kerül a sütibe, csak a töltelékül szolgáló összeaprított aszalt gyümölcsök annyira hasonlítottak a darált húsra, hogy viccesen így nevezték el a fűszeres, gyümölcsös tölteléket.

A magyar fordítók azonban nem voltak vicces kedvükben, ezért itthon elterjedt a hír, hogy az angolok porcukorral megszórt, darált húsos pitét esznek ünnepekkor, aminél kevés gusztustalanabb dolgot hallani, a képeken viszont olyan tündérinek tűntek a csillagocskákkal díszített linzerkosárkák, hogy ki kellett próbálnom a saját verziómat. Így született meg ez a recept, lekvárral töltve, de persze csillagocskákkal. Azóta igazi családi klasszikus lett, amit minden ünnepkor követel a család, de persze bármikor elkészíthetitek, ugyanúgy óriási sikere lesz.

Miniatűr linzerkosárkák

linzerkosarka-recept-cikkbe

Hozzávalók 4 adaghoz

  • 30 dekagramm liszt
  • 20 dekagramm Margarin/vaj
  • 10 dekagramm cukor
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 1 darab tojás
  • 1 üveg lekvár
Recept idők

Elkészítés:

1. A lisztet, a kockákra vágott vajat, a cukrot, a sütőport és a tojást összedolgozzuk. A vaj eleinte nem nagyon akarja megadni magát, inkább fog morzsára hasonlítani, mint tésztára, de ne aggódjunk, szép lassan összeáll majd a massza a kezünk melegétől. Ha sikerül, fóliába csomagoljuk a tésztát, és egy órát pihentetjük a hűtőben.

2. Ha letelt az idő, kinyújtjuk a tésztát. Ne legyen túl vastag, különben nem sül át. Pogácsaszaggatóval köröket vágunk ki belőle, aztán a mini muffin forma (a rendes muffin forma nem jó, a 24 lyukas verzió kell) kis kelyheibe nyomkodjuk, úgy hogy teljesen kitöltse, és a széleit is elfedje.

3. A maradék tésztát ismét kinyújtjuk, és kis, csillagformájú szaggatóval aprócska csillagokat szaggatunk ki belőle.

4. Ezután lekvárt kanalazunk a mélyedésekbe, nagyjából a forma feléig. Ne töltsük meg őket teljesen, mert a tészta még nő a sütőben, és ha kibugyog a lekvár a formából, akkor odaég, és nem lesz finom. A lekvár tetejére helyezzünk egy csillagot, és ismételjük meg az összes mini pitécskénél. Ezután a tetejüket lekenhetjük felvert tojással, de ez teljesen opcionális, csak szép színe lesz tőle.

5. 180 fokon addig sütjük, míg enyhén aranybarna színe nem lesz a kosárkák szélének. Vigyázzunk, fogyasztás előtt hagyjuk őket hűlni, ugyanis a forró lekvárral nagyon megégethetjük magunkat, úgyhogy akármilyen csábító is az illata, nem éri meg, hogy azonnal beleharapjunk. (Szomorú tapasztalat.) Tálalás előtt szórjuk meg porcukorral.
Ezt is szeretjük