A Lhásza-völgy központjában, a Vörös-hegyből magasodik ki a döngölt föld- és kőfalak közül a Potala-palota melléképületeivel, valamint a Vörös és a Fehér Palotával. Ez utóbbi ad otthont a dalai láma trónjának és privát szobáinak is, míg a Vörös Palota egyebek mellett a korábbi dalai lámák arannyal díszített temetkezési sztúpáit rejti.
A világ egyik legkülönlegesebb palotáját adja ez az épületkomplexum
A palota építéséről még az 5. dalai láma döntött 1645-ben, s 1649-ben már mint téli palota funkcionált a Potala. A tibeti kormány székhelyeként is működött 1959-ig, amikor a Kínai Népköztársaság elfoglalta a 400x350 méteres, hihetetlen dimenziókkal bíró épületet. A Potala talapzata is minden bizonnyal megbízható alapot nyújt 3-5 méter vastag falaival még a földrengések ellen is.
A mérhetetlen kulturális, történelmi, politikai és vallási szimbolikával is rendelkező, de építészetileg sem elhanyagolható jelentőségű palota a számok tükrében igen tekintélyt parancsoló:
mintegy 1000 szoba, valamint 10 000 szentély található benne, és legalább 200 000 szobor díszíti.
Ha érdekel a dalai láma legújabb állásfoglalása státuszáról és Kínával való viszonyáról, tekintsd át ezt az anyagunkat is.

Komoly politikai feszültség van kialakulóban a bejelentés miatt.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés