A hajunknak is van ciklusa: ilyen körforgásban változik

GettyImages-1373303052

Az egészséges hajápolás elősegítése érdekében nagyon fontos, hogy megértsük, a hajunknak is megvan a saját, önálló élete, és ennek különböző szakaszai vannak. Ezért van az, hogy egyik nap csodálatosnak látjuk a hajkoronánkat, majd néhány nappal később azt vesszük észre, hogy a korábban gyönyörű tincseink bizony megkoptak. Ezt kell tudnod hajad növekedéséről!

A számodra oly hirtelennek tűnő változásnak az az oka, hogy hajunk természetes növekedési cikluson megy keresztül, amely három különböző szakaszból áll, és mindegyik megváltoztathatja a haj textúráját és kinézetét.

Így zajlik a haj növekedése

Egy hajtüsző az ember élete során körülbelül tíz hajszálat tud növeszteni, egy hajszál körülbelül hét évet él. Egy újszülöttnek körülbelül 5 millió szőrtüszője van, ez a szám az élet folyamán legfeljebb csökken, nőni nem nő.

A hajnövekedés hétévente ismétlődik
A hajnövekedés hétévente ismétlődikbymuratdeniz / Getty Images Hungary

A hajnövekedés szakaszosan következik be, legfigyelemreméltóbb fázisa az anagén szakasz, melynek során az egyes szőrtüszők nagyjából hét évig nőnek. Ezt követi egy tíznapos átmeneti időszak, a katagén, amikor a sejtosztódás és ezáltal a hajnövekedés lelassul, majd megáll. Végül egy három hónapos pihenőidő következik, a telogén, amikor a haj kihullik. Ezt követően a szőrtüszőknek körülbelül három hónapig inaktívnak kell maradniuk, mielőtt a teljes folyamat megismétlődik. 

Természetesen a szőrtüszők nem egyszerre, hanem különböző időpontokban mennek keresztül a növekedési cikluson, máskülönben a hajunk egyszerre hullana ki.

A ciklikusságnak megfelelően kell ápolni

A megfelelő hajápolás miatt fontos, hogy különbséget tegyünk a fent leírt ciklus három fázisa között. A hajunkat a növekedési szakaszban kell a legjobb állapotban tartani, hiszen öt-hét évig ebben az állapotban marad majd. Persze, ahogyan feljebb írtuk, folyamatosan van olyan hajszálunk bőven, amely itt tart, ezért valójában sosem lazsálhatjuk el a megfelelő hajápolást.

Ha tudjuk és ismerjük a hajnövekedés fázisait, nem ijedünk meg attól, ha hullani kezd a hajunk
Ha tudjuk és ismerjük a hajnövekedés fázisait, nem ijedünk meg attól, ha hullani kezd a hajunkBoy_Anupong / Getty Images Hungary

A katagén időszaknak a haj megfelelő táplálásáról kell szólnia, hogy elősegítsük a fejbőr ideális véráramlását. Ennek érdekében használhatunk hajmaszkot vagy alkalmazhatunk éjszakai pakolást a szép haj érdekében.

Miután az egymást követő szakaszok változása nem élesen szembetűnő, ezért sokszor nehéz azonosítani, hogy éppen mikor melyik fázist éli meg a hajunk.

Ráadásul hajkoronánk átalakulását a természetes ciklikusság mellett egyéb okok, például az öregedés is befolyásolhatja, míg a nők hajritkulása hormonális változásokra is visszavezethető. Ez az oka annak is, hogy ha például terhesség alatt megvastagszik, dúsabb lesz a nők haja, majd amikor a szülés után a hormonszint visszatér a normális állapotba, erőteljes hajhullásról számolnak be az újdonsült édesanyák.

Étrendünk is befolyásolja a hajunk minőségét

A szakemberek megfigyelése szerint a nők általában 50-100 hajszálat veszítenek naponta. Ez a mennyiség egyáltalán nem ad okot aggodalomra, ennek ellenére a nők sokszor frizuraváltásra szánják el magukat. A ritkulását általában úgy korrigálják, hogy rövidebbre vágatják a hajukat, ám ennél sokkal praktikusabb, ha nem a hosszán, hanem a frizura fazonján változtatnak oly módon, hogy az dúsabbnak hasson.

A hajfestés is roncsolhatja a hajszálakat
A hajfestés is roncsolhatja a hajszálakatSrdjanPav / Getty Images Hungary

Hajunk külleme nem csak azt jelzi, hogy saját, természetes ciklusának megfelelően éppen melyik fázisban tart, hanem pillanatképet adhat arról is, hogy valakinek milyen az általános egészségi állapota, milyen étrendet követ, milyen az alvási szokása. Mindemellett a haj átalakulását az is befolyásolhatja, hogy milyen gyakran van kitéve hőhatásnak. 

Az életkorral romlik a haj minősége

A gyerek sokkal ritkábban küzdenek olyan hajproblémákkal, mint a felnőttek. Ennek az az oka, hogy az ő hajuk nincs kitéve olyan károsító kémiai és hőhatásnak, mint a felnőtteké, akik színezik, festik, szárítják, vasalják és göndörítik a hajukat, és ezek mind-mind roncsolják a haj szerkezetét, és rontják a haj minőségét. Ám megfelelő ápolással és rendszeres vágással javíthatunk az állapotán. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek