A bécsi császári udvarban szigorú szabályok és az anyós erős keze kötötte gúzsba a fiatal császárné mindennapjait. Bár esküvőjük után nem sokkal megajándékozta férjét, Ferenc Józsefet egy gyermekkel, mégsem nevelhette úgy, ahogy szerette volna.
Zsófia, Rudolf, Gizella és Mária Valéria: Sisi és a császár gyermekeinek nagy részt a protokoll által meghatározott nevelésben részesült. Az elsőszülött, Zsófia igencsak fiatalon, alig kétévesen hunyt el, a trónörökös Rudolf herceg tragikus sorsa pedig felnőttkorában pecsételődött meg. Erzsébet királyné mindössze legfiatalabb lányát, Mária Valériát nevelhette önállóan, fiához írt levelei azonban mély szeretetről árulkodnak.
Sisi gyermekeinek nem volt könnyű élete
Szinte születésük pillanatában eldőlt a császári gyermekek sorsa, hiszen nem akármilyen família tagjaként látták meg a napvilágot. Zsófia, a császár anyja azonnal intézkedett, és átvette először a kis főhercegnő, majd Gizella és Rudolf nevelését is. A gyerekek szüleiktől elszeparáltan növekedtek a Hofburgban, a trónörököst 6 éves korában egykori dajkájától is elszeparálták, hogy elkezdhessék a trónra nevelni. Saját udvartartást kapott kamarással, udvarmesterrel. A legszigorúbb katonatisztet választották ki számára, hogy anyja káros hatásaitól megmentsék az álmodozó fiút. Sokszor pisztolylövésekre kellett kelnie, éjszaka is ébren tartották, esőben-szélben gyakorolta a menetelést hajnalhasadtáig.
Anyja szinte csak levelekben tarthatta vele a kapcsolatot hosszú időn keresztül.
Mária Valéria, a kései, utolsó gyermek volt az egyetlen, akiről anyja gondoskodhatott, ő 10 évvel volt fiatalabb bátyjánál. Sisi saját maga és a születendő gyermeke feletti kontroll egyik hangsúlyos példája, hogy Mária Valéria Budán látta meg a napvilágot testvéreivel ellentétben. Anyja szinte csak magyarul beszélt vele, rengeteg időt töltöttek együtt Budán és Gödöllőn, igazi magyart tervezett nevelni belőle. Mindez azonban a lány számára hamar teherré vált. Sisi segítségével Mária Valéria szerelemből házasodhatott, bár Ferenc Szalvátor toszkán főherceggel kötött házassága tíz gyermekük ellenére nem bizonyult boldognak. A főhercegnő emiatt kényszerült lemondani első ízben trónigényéről, később, az első világháború végén pedig megtette ezt másodszor is. Vagyonát megtarthatta, címeit nem. 1924-ben hunyt el Wallseeben.
Ha kíváncsi vagy arra is, milyen emlékek maradtak fenn Sisitől a Nemzeti Múzeumban, ezt a cikkünket is ajánljuk neked.

A Nemzeti Múzeum textilgyűjteményében – ha fehér kesztyűt húznánk – megérinthetnénk a történelmünk egy-egy darabját.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés